BRATISLAVA. Ministri budú dnes rozhodovať o nariadení vlády, ktorým sa určia nové pravidlá na výpočet peňazí na neštátne školské zariadenia. Asociácia súkromných škôl, ale aj cirkvi upozorňujú, že ministerstvo financií navrhuje riešenie, ktoré je likvidačné.
Neštátne škôlky, základné umelecké školy, školské kluby či centrá voľného času majú dostať oveľa menej peňazí od obcí a miest, ktoré tieto zariadenia majú platiť z výnosu dane z príjmov. Najväčší rozdiel je medzi štátnymi a neštátnymi škôlkami. Štátnym by malo patriť takmer o polovicu viac peňazí ako neštátnym.
„Nerozumieme, prečo musí byť pri financovaní taký rozdiel,“ hovorí výkonná riaditeľka Asociácie súkromných škôl Viera Grohová. Ak nariadenie vláda schváli, tak súkromné školské zariadenia budú musieť zvýšiť poplatky. „Prečo by však rodič mal platiť štátu za to, že si slobodne vybral nejakú školu alebo školské zariadenie pre svoje dieťa?“
„Po roku 1990 sa vytvoril tento systém školstva preto, aby vznikla konkurencia a nie, aby sa zarábalo na vzdelávaní detí,“ tvrdí tiež Grohová. Podľa nej sa nariadením aj poruší zákon. Školské zariadenia musia totiž dostať od samosprávy aspoň 90 percent prostriedkov, na ktoré majú nárok. Podľa nových koeficientov nedostanú v niektorých prípadoch ani šesťdesiat.
Hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál návrh obhajuje tým, že neštátne zariadenia majú možnosti získať peniaze aj z iných zdrojov ako od štátu.
Cirkvi sa však bránia, že ich školy či zariadenia peniaze od rodičov nevyberajú. „Nemôžeme sa preto s návrhom stotožniť, lebo je likvidačný,“ tvrdí za Konferenciu biskupov Slovenska hovorca Jozef Kováčik.
Autor: vev