BRATISLAVA. Ministerka práce Viera Tomanová za Smer už nie je jedinou ženou v slovenskej vláde. Včera Zdenku Kramplovú z HZDS vymenoval prezident Ivan Gašparovič na čelo ministerstva pôdohospodárstva.
Strieda svojho straníckeho kolegu Miroslava Jureňu. O jeho odvolanie požiadal premiér Robert Fico pre podozrivé prevody pôdy na pozemkovom fonde, ktorý spadal pod Jureňovo ministerstvo. Odvolaný minister bude robiť Kramplovej poradcu a netají sa tým, že o svojom nástupcovi mal inú predstavu.
Kramplová študovala na poľnohospodárskej vysokej škole v Bulharsku. Pracovala aj pre pyramídovú hru Avalanche, po ktorej zostali poškodení klienti.
VIDEO: Poslanci si Kramplovej problémy pamätajú
Ministerka na otázku aké budú jej prvé kroky, povedala: „Dajte mi čas.“ Nepovedala teda, či zakročí proti nominantovi HZDS v pozemkovom fonde Branislavovi Brízovi, ktorého prevody pôdy viedli k Jureňovmu pádu.
Predbehol ju Fico, ktorý ohlásil zámer totálne zrekonštruovať činnosť fondu a spôsob vracania pôdy občanom. Chce zastaviť všetky prevody.
Za odvolanie ministra sa HZDS nepomstilo. Umožnilo síce konanie schôdze o vyslovení nedôvery predsedovi parlamentu Pavlovi Paškovi zo Smeru, kde ho mohla opozícia sedem hodín kritizovať, ale Paška zostal vo funkcii.
Za jeho odvolanie hlasovalo len 59 poslancov - teda ani nie kompletná opozícia. Tá má 65 hlasov.
VIDEO: Parlament Pašku neodvolal
Opozícia ho chcela odvolať pre vypracovanie iného znenia zákona o sociálnom poistení, než poslanci schválili. Paška povedal, že by to spravil zas.
HZDS, ktoré nahneval premiér Robert Fico odvolaním ministra Miroslava Jureňu, nakoniec nezvolilo veľkú pomstu, ktorou by bola podpora odvolania Pašku.
Malú pomstu si hnutie neodpustilo: keby nebolo Mečiarovej strany a jej hlasovania za schválenie programu mimoriadnej schôdze, opozícia by nemohla takmer sedem hodín v rozprave kritizovať predsedu parlamentu.
HZDS bola to menšia poučka
Smer a SNS sa totiž pokúsili neschváliť program, čo nevyšlo. „To, že to bola taká menšia poučka a menší revanš, myslím, môžem priznať,“ povedal poslanec za HZDS Jozef Halecký. Opozícia chcela Pašku odvolať preto, že do čistopisu novely zákona o sociálnom poistení nariadil nezaradiť schválený pozmeňovací návrh poslankyne Ivety Radičovej z SDKÚ.
Paška povedal, že to urobil schválne a urobil by to znova. „Vec sa zdá jasná: páchateľ sa priznal, svoj čin neoľutoval a sľúbil nám recidívu,“ povedal o Paškovi podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Predsedovi parlamentu odkázal, nech odíde, keďže ho funkcia zjavne nebaví a nechcel ju.
Pašku bránil aj premiér Robert Fico, ktorý hovoril, že je to opozícia, kto zapríčinil krízu parlamentarizmu.
Malo sa to stať tým, že v parlamente zostali lídri neúspešných strán. Potom z parlamentu odišiel.
Ostrá výmena názorov
„Vážený zbabelý pán premiér,“ oslovil neprítomného Fica podpredseda SDKÚ Milan Hort. „Nech sa nechová ako Martinko Klingáč – to je tá rozprávková postava, ktorá sama chodila a sama so sebou rozprávala,“ tvrdil o premiérovi, ktorý podľa neho nechce s opozíciou diskutovať ani v parlamente.
„Kdesi v detstve ste si udreli hlavu o červenú hviezdu,“ povedal na oplátku Hortovi poslanec za Smer Dušan Jarjabek. Jeho stranícky kolega Miroslav Číž zasa na adresu SDKÚ povedal, že kresťanské na nej je iba správanie sa podľa hesla „v mene Božom v ruke s nožom“.
„Páchateľ sa priznal, svoj čin neoľutoval a sľúbil nám recidívu,“ povedal podpredseda KDH Daniel Lipšic.
Väčšina poslancov Smeru si po dohode klubu nakoniec prevzala hlasovacie lístky, ktoré však nepoužili.
Na tajnom hlasovaní o odvolávaní sa zrejme zúčastnili aj niekoľkí poslanci z koalície, keďže tri hlasy boli proti odvolaniu a traja ďalší poslanci sa zdržali. Opozícia tvrdila, že o ich hlasy nešlo. Na otázku, prečo za odvolanie Pašku nebolo 65 poslancov, sa opozícii nechcelo veľmi rozprávať. Niektorí na tajnom hlasovaní evidentne neboli.
Stĺpček Mariána Leška
Otázniky
Zdenka Kramplová sa stala ministerkou bleskovo. Prezident ju vymenoval tak rýchlo zrejme aj preto, aby nebol čas na „zbytočné“ otázky. Z viacerých možných spomeňme len dve. Je naozaj v poriadku, ak sa členkou kabinetu stane osoba, ktorá v záverečnom období tretej Mečiarovej vlády ako šéfka diplomacie obhajovala v zahraničí pošliapávanie princípov demokracie a právneho štátu vo vnútornej politike?
Je naozaj prípustné, aby sa členkou vlády stala osoba, ktorá na Slovensku prepožičala svoju tvár i meno českej skupine, ktorá ako Avalanche privalila tisíce účastníkov pyramídovej hry?
Ak sa v správe českého štátneho zastupiteľstva píše, že táto spoločnosť „od roku 1998 nevyvíjala také podnikateľské aktivity, na ktorých základe by mohlo dôjsť k reálnemu zhodnoteniu prostriedkov získaných pôžičkami“, tak by pani Kramplová mala vysvetliť, prečo ešte v roku 2001 moderovala podujatia tejto spoločnosti a ich účastníkov presviedčala vyhláseniami, že „sama sa do systému zapojila pred pol rokom a že bola medzi prvými troma na Slovensku“.
Vymenovaním do funkcie otázniky nemiznú. Len sa z nich stávajú výkričníky.
Autor: Marek Vagovič; VIDEO: Miroslav Kern