Úspech filmov Jamesa Bonda začína robiť britskej tajnej službe MI6 problémy. Príliš veľa ľudí si takto idealisticky predstavuje prácu agenta a chcú vstúpiť do služieb Jej Veličenstva. Realita je pritom od hollywoodskeho trháku poriadne vzdialená.
„Nemáme licenciu na zabíjanie, nenosíme ani zbrane,“ povedal muž pod prezývkou Mark, ktorý je v MI6 zodpovedný za nábor nových agentov. Život rozviedčika podľa neho nie sú naháňačky na luxusných autách, popíjanie suchého Martini a aféry so ženami.
Agenti nevydierajú
Mark spolu s dvoma ďalšími agentmi poskytol prvý oficiálny rozhovor reportérovi BBC v londýnskom sídle MI6 na Vauxhall Cross. Tajná služba sa rozhodla nadviazať na mániu okolo poslednej Bondovky (na snímke Reuters) a dovolila im rozprávať o práci.
Agenti sa zhodli, že ich zamestanie je dobrodružné, akčné a má aj pôvab. „Máme aj svojho Q, ktorého tím je zodpovedný za rôzne chytáky, vynálezy a inovatívne prístroje.“ Moslimská agentka Yasmin priznala, že pri práci sa nikdy nevyhrážajú ani nevydierajú ľudí, ktorých chcú získať na spoluprácu. Údajne je to kontraproduktívna taktika.
MI6 je napriek tomu stále zahalená tajomstvom. Iba pred dvoma rokmi si založila webovú stránku, nedá sa však na nej dočítať, aký má rozpočet a koľko zamestnancov. Odhaduje sa, že v opevnenom úrade na Temži pracuje dvetisíc ľudí a daňových poplatníkov stojí ročne 200 miliónov libier (vyše 9 miliárd korún).
Stop pre bielych
Pre rastúce teroristické hrozby prijíma MI6 do služby stále viac ľudí, pričom najžiadanejší sú agenti z rozličných etnických skupín. Najväčší záujem je o hovoriacich po arabsky, perzsky a čínsky. Aj preto už biely, vysoký muž, absolvent Oxfordu nemá šancu. „Do určitých miest bieli muži jednoducho nemôžu ísť,“ hovorí Mark.