PEKING. Čína včera zverejnila prvú snímku Mesiaca urobenú čínskou sondou Čchang E-1. Podľa čínskych úradov sa tak formálne začala misia, ktorej cieľom je podrobne zmapovať mesačný povrch a výhľadovo na ňom i pristáť.
Pri predstavovaní snímky premiér Wen Ťia-pao zdôraznil, že ide o veľký krok Číny na ceste k naplneniu tisícročného sna preskúmať Mesiac. Tento veľký krok má zatiaľ podobu čiernobieleho zobrazenia kráterov na mesačnom povrchu, poznamenáva agentúra AP. Čína predpokladá, že satelit pomenovaný po mýtickej víle bude najmenej jeden rok robiť trojrozmerné snímky povrchu Mesiaca a skúmať jeho chemické zloženie a kozmické prostredie v okolí.
Na mesiaci sa vyhýbajú Rusom aj Amerike
Pristátie sondy na mesačnom povrchu plánuje Čína v roku 2012. V roku 2020 by mala prísť na rad misia, ktorá by odobrala mesačné vzorky.
Peking zdôrazňuje, že starostlivo dbá o to, aby jeho prieskumný program nezasiahol oblasti, ktoré už na Mesiaci pokrývajú programy Ruska, Spojených štátov a Európskej vesmírnej agentúry. Podľa AP nemožno vylúčiť, že dochádza k novým mesačným pretekom.
Čínsky satelit vyštartoval krátko po podobnej misii Japonska, India plánuje vyslať svoju sondu k Mesiacu v apríli.
Čínski predstavitelia špekulácie tohto druhu odmietajú. Peking chce podľa nich využiť svoj program v spolupráci s ďalšími krajinami a dúfa, že sa v budúcnosti zapojí do budovania Medzinárodnej vesmírnej stanice. Podľa Laj–jena z Čínskeho národného kozmického úradu zatiaľ nemá Peking v pláne vyslať na Mesiac aj človeka. Vyjadril však vieru, že raz Číňan na mesačnom povrchu pristane.