Úročenie úverov už má svoj limit

Regulácia úročenia pôžičiek pre ľudí obmedzí ich ponuku, tvrdia finančné spoločnosti. Upozorňujú aj na to, že niektoré pôžičky pre ľudí môžu paradoxne zdražieť.

Regulácia úrokov môže spôsobiť pokles záujmu o bankové úvery.Regulácia úrokov môže spôsobiť pokles záujmu o bankové úvery. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. Najvyšší úrok a poplatky, ktoré ľudia platia za požičané peniaze, by nemali byť vyššie ako dvojnásobok priemeru na trhu. Navrhuje to ministerstvo financií v reakcii na novelu zákona o dražbách, ktorú nedávno schválil parlament.

Maximálne úroky na spotrebiteľské úvery od bánk, splátkových spoločností či pre rýchle pôžičky má podľa novely určovať vláda cez maximálnu výšku ročnej percentuálnej miery nákladov na úver. Rezort financií jej predloží svoju predstavu, kde by úrokový strop mohol byť. „Vychádzame z úvahy, že práve dvojnásobok trhových priemerov predstavuje hodnotu, ktorá pri zavedení takejto regulácie nespôsobí deformácie na trhu,“ povedal hovorca rezortu financií Miroslav Šmál.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Najprijateľnejšia ponuka?

Banky ani splátkové spoločnosti nevedia zatiaľ povedať, akému percentu klientov so zvýšeným rizikom by neodsúhlasili za tejto podmienky úver. „Nie je nám zatiaľ jasné, aké číslo bude zodpovedať dvojnásobku priemernej ročnej miery nákladov pri jednotlivých úveroch pre občanov,“ povedal výkonný riaditeľ asociácie bánk Ladislav Unčovský.

Momentálne banky len analyzujú, ako by sa to dotklo ich úverového portfólia. Podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej je návrh ministerstva v dnešnej situácii najprijateľnejší. „Bude dôležité, aby sa podarilo vytvoriť kategórie, v rámci ktorých budú úvery navzájom porovnateľné,“ povedala.

Šéf Asociácie organizácií splátkového predaja Stanislav Hroš tvrdí, že regulácia obmedzí ponuku niektorých finan­čných produktov. „V konečnom dôsledku zrejme niektoré zdražejú a u iných sa možno ročná miera nákladov zníži na limitovanú úroveň,“ povedal Hroš. Podľa Vladimíra Dohnala z analytickej agentúry Symsite empirické štúdie ukázali, že v krajinách, kde štát takto reguluje marže bánk, menej solventné skupiny obyvateľov čerpajú menej bankových úverov ako v krajinách, kde je cenotvorba voľná.

SkryťVypnúť reklamu

Úvery sa budú triediť podľa splatnosti a objemu

Priemerné hodnoty úročenia úverov by mala zverejniť na internete Národná banka Slovenska do konca apríla 2008. Podľa ministerstva financií sa spotrebiteľské úvery budú deliť do skupín podľa ich splatnosti, objemu a podľa toho, či ide o zabezpečené alebo nezabezpečené úvery či kreditné karty. No nie podľa typu finančných spoločností.

Hroš upozornil na to, že kým splátkové spoločnosti si na úvery pre ľudí požičiavajú peniaze z bánk, banky na pôžičky pre ľudí používajú aj vklady spotrebiteľov. „Pri hodnotení ročnej miery nákladov tak vzniká diametrálne odlišná situácia,“ povedal Hroš.

Aj keď vláda žiadny úrokový strop nenavrhla, poslanci v parlamente súhlasili s pozmeňovacím návrhom HZDS, ktorým sa regulácia úročenia dostala do zákona. Pôvodne ju navrhovalo ministerstvo spravodlivosti, ktoré novelu pripravilo, aby obmedzilo úžernícke praktiky. Minister Harabin posunul do vlády návrh, podľa ktorého najdrahší úrok mal byť menší ako sedemnásobok základnej úrokovej sadzby Národnej banky, čo by bolo dnes asi 30 percent. Vláda však nakoniec žiadny úrokový strop nenavrhla, no mala sa zvýšiť informovanosť ľudí o úročení pôžičiek.

SkryťVypnúť reklamu

Ročná percentuálna miera nákladov

Vyjadruje celkové náklady na úver, teda akou mierou pôžička spotrebiteľa zaťaží. Jej hodnota závisí od výšky poskytnutého úveru, s ním spojených poplatkov a jeho úročenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 679
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 465
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 441
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 453
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 582
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 993
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 176
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu