Spojencom z čias ukrajinskej oranžovej revolúcie sa opäť nepodarilo vytvoriť koalíciu. Osem poslancov vrátane expremiéra Ukrajiny Jurija Jechanurova „nemalo pri sebe prepisovačku,“ aby podpísalo tento zásadný dokument.
Podľa komentárov sa tak môže čoskoro opakovať situácia z jari, ktorá viedla k rozpusteniu parlamentu (Najvyššej rady) a vypísaniu predčasných parlamentných volieb.
Ukrajina sa včera síce konečne dočkala prvého slávnostného zasadania nového parlamentu, ale kedy začne zákonodarný orgán krajiny skutočne pracovať, nevie nikto. Podľa ústavy vláda Viktora Janukovyča formálne podala demisiu, ale bude fungovať až do vymenovania nového kabinetu.
Kľúče k vláde má parlament
Či sa ho podarí v dohľadnom čase zostaviť, je otázne. Vládu totiž vytvára práve parlamentná koalícia, ktorá má väčšinu v parlamente a ktorú sa včera nepodarilo potvrdiť.
Tá musí vzniknúť do 30 dní od prvého zasadania parlamentu, vláda potom do dvoch mesiacov.
Práve neschopnosť vytvoriť koalíciu viedla k rozpusteniu predchádzajúceho parlamentu a v apríli i k vypísaniu predčasných parlamentných volieb. Tie sa konali 30. septembra. Najvyššia rada sa zišla až takmer po dvoch mesiacoch.
„Oranžová koalícia“ podporujúca prezidenta Viktora Juščenka, ktorá je tvorená Blokom expremiérky Julie Tymošenkovej a proprezidentskou stranou Naša Ukrajina - Národná sebaobrana má dohromady len neveľkú prevahu nad bielomodrou opozíciou Janukovyča. Jeho víťazná Strana regiónov získala 175 kresiel, Tymošenková a Naša Ukrajina dohromady 228.
Všetkých 450 poslancov ukrajinskej Najvyššej rady v piatok prisahalo brániť suverenitu a nezávislosť Ukrajiny, a pracovať pre dobro svojej vlasti.
Veria si obaja
Tymošenková verí, že tentoraz sa proprezidentskú koalíciu podarí vytvoriť rýchlo. Naopak Janukovyč vyslovil nádej, že vznikne široká koalícia s jeho účasťou. V skutočnosti nevzniklo nič. Blok Tymošenkovej prišiel síce na prvé zasadanie celý v bielom, ale mier táto farba zrejme znamenať nemá.
Medzi novinármi sa už začala šíriť správa, že osem členov Našej Ukrajiny, ktorí nepodpísali dohodu o koalícii, nesúhlasí s tým, aby Tymošenková bola premiérkou.
Údajne dokonca obavy z tejto „oranžovej princeznej“ má sám prezident Juščenko.
Pokiaľ sa opäť nepodarí oranžovým rýchlo sa dohodnúť, hrozí ďalšia politická kríza. Janukovyčova Strana regiónov sa už nechala počuť, že pokojne pôjde do ďalších predčasných volieb. Počíta s tým, že voliči oranžových budú zo svojich politikov už takí unavení a znechutení, že po tretí raz im hlasy nedajú a k urnám radšej ani nepôjdu.
Pokiaľ bude Strana regiónov súčasťou koalície, budem pracovať vo vláde. Ak nie, budem v parlamente.
Viktor Janukovyč
Autor: Agentúra Epicentrum