Euro: ľudia sa boja zdražovania

Ceny potravín v súčasnosti nestúpajú pre euro. Za zdražením je suchov Kanade a Austrálii, ale aj to, že Číňania kupujú stále viac.

BRATISLAVA. Inflácia sa minulý mesiac na Slovensku rozbehla, potiahli ju najmä potraviny, ktoré oproti minulému roku zdraželi v priemere skoro o šesť percent. Medzi ľuďmi sa objavujú názory, že niektorí obchodníci sa aj takto pripravujú na zavedenie eura. Zvyšujú ceny vraj už teraz, aby sa potom neocitli na rôznych čiernych listinách tých, čo zneužili euro na nadmerné zdraženie.

Podľa prieskumu, ktorý agentúra MVK urobila pre denník SME, si až dve tretiny ľudí na Slovensku myslia, že ceny po zavedení spoločnej európskej meny výrazne stúpnu. Mierne zdraženie očakáva skoro približne 27 percent z opýtaných. Prechod na euro síce prinesie určité náklady, ktoré experti odhadujú v desatinách percent z obratu obchodníkov. Nemalo by však ísť o zdraženie v desiatkach percent, ako sa domnieva časť populácie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sucho a dopyt

Ekonómovia nevylučujú, že časť obchodníkov sa už dnes „pripravuje“ na euro aj zdražovaním. V žiadnom prípade to nie je rozhodujúci dôvod nedávneho zvýšenia cien, najmä potravín. Niektoré, ako napríklad pečivo či syr, zdraželi o 20 až 30 percent. Je za tým najmä nárast cien niektorých komodít, ktoré následne ovplyvňujú ceny základných potravín od pečiva, cez mlieko až po mäso. Napríklad pšenica zdražela oproti augustu skoro o 45 percent. Podobne aj kukurica alebo iné druhy obilia. „Menej priaznivé klimatické podmienky spôsobujú suchá a ohrozujú úrodu najväčších svetových producentov obilnín,“ vysvetľuje jednu z príčin zdražovania svetových komodít analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Obilie alebo kukurica sú drahšie aj pre rastúci dopyt z Ázie.

SkryťVypnúť reklamu

Náklady našich poľnohospodárov sú pritom oveľa nižšie ako svetové ceny. U nás nebolo sucho ako v Kanade a Austrálii. Pre celosvetové zdraženie však nemajú naši poľnohospodári problém predať svoju produkciu výhodnejšie v zahraničí. To zvyšuje ceny aj na Slovensku.

„Svoju úlohu pri zdražovaní zohráva aj nepružná spoločná poľnohospodárska politika Európskej únie, ktorá nedokáže primerane a včas reagovať na situáciu na trhu,“ povedal ekonóm ČSOB Praha Petr Dufek.

Len na jeden rok

Skúsenosti so zdražovaním v krajinách, ktoré už euro zaviedli, sú rôzne. V priemere ceny v krajinách eurozóny stúpli podľa Národnej banky po prijatí eura o 0,1 až 0,3 percentuálneho bodu. Niektoré tovary a služby zdraželi menej, iné viac ako priemer. Bolo to cítiť najmä v reštauráciách. Napríklad ceny kávy, či stravovania v reštauráciách stúpli v niektorých prípadoch aj v desiatkach percent. Zdraženie pocítili aj najvyspelejšie štáty, nevyhlo sa mu ani Nemecko. „Zavedenie eura je príležitosťou pre niektorých obchodníkov, ktorí zvýšia ceny viac, akoby museli, pretože im to umožní neprehľadná situácia s prepočítavaním cien,“ povedal Dufek.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým štátom z bývalého východného bloku bolo Slovinsko. Euro zaviedlo tento rok v januári. Pred zavedením eura sa rast cien príliš neodchyľoval od priemeru predchádzajúcich rokov. Ceny nečakane vyskočili až teraz v druhej polovici roka.

Podľa ekonómov je u nás konkurencia dostatočne silná, aby podobnému zdražovaniu zabránila. Ceny však budú stúpať preto, že prídeme o národnú menu. Tá sa v súčasnosti posilňuje, preto máme tovary a služby zo zahraničia o čosi lacnejšie. Túto výhodu po prijatí eura stratíme. Pravdou je aj to, že koruna sa teraz spevňuje aj kvôli tomu, že vláda povedala euru jasné áno. Prípadný nárast cien zo zavedenia eura bude jednorázový. Prejaví sa len v roku 2009, v ďalších rokoch už nie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 706
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 507
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 518
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 492
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 022
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 188
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu