BRATISLAVA. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa z HZDS skončil. Rozhodol o tom premiér Robert Fico, ktorý mu dal rovnaké ultimátum ako Mikuláš Dzurinda pred dvoma rokmi Pavlovi Ruskovi – buď odstúpi sám, alebo ho dnes nechá odvolať.
„Toto rozhodnutie je pre mňa životne dôležité – bez ohľadu na to, či vláda vydrží,“ povedal Fico televízii TA3. Mečiar, s ktorým sa stretol predvčerom večer, vraj toto rozhodnutie premiéra poznal.
Ťažké chvíle HZDS
HZDS včera hľadalo riešenie politickej krízy v Ružomberku na rokovaní poslaneckého klubu a vedenia hnutia za zatvorenými dverami.
„Koalícia by sa mala zachovať a k tomu asi bude smerovať aj rokovanie,“ povedal poslanec Milan Urbáni. Ficove ultimátum ho vraj neprekvapilo. Podľa neskorších oficiálne nepotvrdených správ neskoro v noci však väčšina predsedníctva podporovala odchod do opozície.
Rozhodujúce slovo v hnutí však patrí predsedovi Vladimírovi Mečiarovi, včera zjavne nervóznemu. Keď ho pred stretnutím oslovil redaktor STV, reagoval podráždene: „Máte zdravý rozum?“ a odkráčal.
Agentúra SITA zasa s odvolaním na zdroj na rokovaniach napísala, že Jureňa zrejme odstúpi a v parlamente nahradí vo funkcii podpredsedu Národnej Rady Viliama Vetešku.
VIDEO: Jureňa: Sme pred hamletovským Byť, či nebyť
KAMERA: Ján Krošlák
Jureňa pred rokovaním vyhlásil, že je ochotný ministerský post ponúknuť. Premiér sa podľa neho nechal unášať „nafúknutou bublinou“ kauzy. „Jeden týždeň je to o námestníkovi, druhý už o ministrovi a tretí o premiérovi. Ale všetky alternatívy sú otvorené. Pripadá do úvahy, že zajtra pôjdem a vzdám sa.“
Po zatvorení dverí grémia HZDS už médiá oficiálne informácie do neskorej noci nedostali.
Tretí koaličný partner – SNS – situáciu včera nekomentoval. Ján Slota sa o ultimáte premiéra dozvedel od novinárov.
Nástupcovia
V HZDS sa o nástupcovi Jureňu na ministerstve ešte oficiálne nehovorilo. Neoficiálne viacerí ľudia z vedenia tipujú exministra pôdohospodárstva Petra Baca, aj keď zapochybovali, že vymení mandát europoslanca za rizikové miesto ministra. S Bacom sa nám spojiť nepodarilo.
Jureňa večer tvrdil, že by ho mal vystriedať mladý človek, a taký podľa neho medzi poslancami HZDS nie je.
Hovorí sa aj o bývalom tieňovom ministrovi za HZDS Stanislavovi Becíkovi. Šéfuje farme v Dvoroch nad Žitavou. Becík povedal, že ho takéto úvahy prekvapujú. Straníckej práci sa príliš nevenuje, nebýva ani delegátom na snemoch. Ako alternatíva sa spomínal aj poslanec Pavol Džurina, ktorý vedie okresnú organizáciu v Sobranciach. Nepatrí k výrazným postavám v hnutí, čo je podľa niektorých ľudí z vedenia jeho mínus.
Výroky ku kauze
„Keby Mečiar bol chlap a zodpovedný politik, tak nemôže zotrvať v takejto vládnej koalícii.“
Pavol Hrušovský, predseda KDH
„Ak minister Jureňa vo funkcii nezostane, bude to poníženie pre predsedu HZDS Vladimíra Mečiara a jeho stranu.“
Pál Csáky, predseda SMK
„Fico koná až dnes tak, ako mal konať už pred dvoma týždňami.“
Mikuláš Dzurinda, predseda SDKÚ
Analýza
Cena pozemkov v Tatrách – mýty a realita
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa používa na svoju obranu v pozemkovej kauze dva základné argumenty: že cena pôdy vo Veľkom Slavkove je oveľa nižšia ako deklarovaných jeden a pol miliardy, respektíve, že kataster ešte nezapísal všetky zmluvy o predaji pozemkov na firmu blízku Vladimírovi Mečiarovi.
Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa používa na svoju obranu v pozemkovej kauze dva základné argumenty: že cena pôdy vo Veľkom Slavkove je oveľa nižšia ako deklarovaných jeden a pol miliardy, respektíve, že kataster ešte nezapísal všetky zmluvy o predaji pozemkov na firmu blízku Vladimírovi Mečiarovi.
V oboch prípadoch ide o účelové odpútavanie pozornosti od vlastnej zodpovednosti za najväčší škandál vlády Roberta Fica.
Zemiaky či hotel?
„Na rokovaní vlády bol riaditeľ TANAP-u Peter Liška, ktorý potvrdil, že ceny ornej pôdy pod Tatrami sú medzi 50 až 190 korunami (za štvorcový meter – pozn. red.),“ povedal Jureňa v rozhovore pre Hospodárske noviny.
To je síce pravda, ale firma GVM nekupovala pozemky v Tatrách preto, aby na nich pestovala zemiaky.
Napokon, jeden z jej konateľov Pavol Talčík to pre SME povedal jasne: „Chceli by sme tam vybudovať golfové ihrisko a luxusnejší hotel.“
Samozrejme, najskôr treba inkriminované parcely preklasifikovať na stavebné pozemky. Trvá to síce niekoľko mesiacov, ale v zásade ide o administratívny proces, ktorý je navyše bezplatný.
Na spadnutie je aj zmena územného plánu vo Veľkom Slavkove, ktorý Mečiarovej firme definitívne rozviaže ruky. „Zmena územného plánu je tesne pred schválením,“ potvrdil starosta obce František Šary.
V takom prípade pôjde cena pôdy v Tatrách rýchlo hore, čo si uvedomuje aj Talčík, keď na pripomienku, že parcely, ktoré kúpili od reštituentov za 13 miliónov, by mohli predať aj za miliardu, reagoval: „To áno, ide o lukratívne pozemky.“
Starosta Veľkého Slavkova dokonca predpokladá, že v horizonte piatich rokov sa budú pozemky v obci predávať po 2500 korún za štvorcový meter.
Dôvod? Predovšetkým vynikajúca poloha, ale aj pravidelné letecké spojenie Poprad – Londýn.
„Chodí k nám čoraz viac Angličanov, ktorí sa zaujímajú aj o pozemky vo Veľkom Slavkove. Jeho význam ešte vzrastie, keď bude dobudované aj priame spojenie s diaľnicou,“ povedal nedávno SME Ľubomír Dutko z realitnej kancelárie Tatra Real Invest.
Kataster ako alibi
Jureňa zahmlieva, aj keď tvrdí, že kataster v Poprade ešte „neodklepol“ presun všetkých pozemkov na spoločnosť GVM. V prípade niektorých zmlúv je síce konanie pre formálne chyby prerušené, čo však nič nemení na tom, že firma sa dostala k pôde pod cenu – vďaka nominantovi HZDS Branislavovi Brízovi.
Ministrov problém teda spočíva v tom, že nekonal, hoci bol na čudné praktiky na pozemkovom fonde upozorňovaný niekoľko mesiacov.
Aj preto vo funkcii ministra končí. Či odíde sám, alebo ho odvolá premiér, sa ukáže dnes.
Marek Vagovič
Opozícia chce aj Ficovu hlavu
SDKÚ žiada upratovanie na pozemkovom fonde a zverejnenie zmlúv. Inak sa pokúsi odvolať Fica.
Šéf SDKÚ Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že sa neuspokojí s odvolaním ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu.
Chce, aby dnes premiér Robert Fico pre podozrivé prevody pozemkov odvolal celé vedenie Slovenského pozemkového fondu. Zároveň od predsedu vlády požaduje, aby sa zaručil, že Smer podporí návrh poslankyne SDKÚ Lucie Žitňanskej. Návrh by zaviazal fond, aby zverejnil všetky zmluvy o prevodoch pôdy – za obdobie tejto vlády i za minulých vlád.
Dzurinda to povedal deň pred opozičnou schôdzkou.
„Nie je dobré, ak opozičné strany takýmto spôsobom súperia pred verejnosťou v predkladaní takýchto návrhov,“ povedal televízii TA3 predseda SMK Pál Csáky.
Podpredsedníčka KDH Mária Sabolová povedala, že Fico pri kauze konal pomaly.
Na postupe sa opozíca ešte len dohodne, myslí si však, že by sa mala venovať v prvom rade kauze Jureňa, zodpovednosť voči premiérovi sa dá vyvodiť aj inokedy.
Vedenie fondu odvoláva vláda na návrh ministra pôdohospodárstva.
Stĺpček Lukáša Filu
Vyťažiť
Premiér Fico a minister Kaliňák robia všetko ako z mediálnej učebnice.
V spore o pozemky sa premiér chytil samotnými médiami nastolenej témy, ku ktorej pridal niekoľko mediálne vďačných gest – dramatické odchody, nočné stretnutia, nekompromisné ultimáta.
Minister Kaliňák mal po zákroku polície proti bezbrannej demonštrantke horšiu štartovaciu pozíciu. Aj on sa však snaží bodovať ochotou dať z vlastného, aby odčinil prešľapy podriadených.
Je vždy správne bojovať proti korupcii a správať sa slušne k obetiam skrivodlivosti. Napriek tomu – ak z pozemkovej a policajnej kauzy vyjdú Fico s Kaliňákom víťazne a so zvýšenou popularitou, nebude to úplne presný obraz.
Ich mediálne dokonalé správanie totiž nehovorí nič o schopnosti problémom predchádzať alebo ich riešiť. Dokazuje len schopnosť majstrovsky z nich ťažiť.