BRATISLAVA. Britský guvernér lord Frederick Arthur Stanley udelil striebornú misu na ovocie pre najlepší hokejový tím Kanady prvý raz v roku 1893, ale aj dlho potom išlo len o súboje dvoch najlepších mužstiev krajiny. Nedarilo sa ustanoviť pravidelnú ligovú súťaž profesionálnych hráčov.
Až 22. novembra 1917 v montrealskom hoteli Windsor za účasti zástupcov domácich klubov Wanderers a Canadiens, Quebecu a Ottawy založili National Hockey League (NHL). Zajtra to bude 90 rokov.
Hrať v NHL je dnes snom všetkých hokejistov planéty, najsledovanejšia liga má po poslednom rozšírení v sezóne 1999/2000 o trojicu Atlanta, Columbus, Minnesota už 30 klubov.
Obdobie veľkej šestky
NHL sa rozbiehala s problémami. V druhej sezóne ju po požiari na zimnom štadióne opustil klub Wanderers, v nasledujúcej pribudli quebeckí Bulldogs. O Stanley Cup hral najlepší klub NHL s víťazmi menších súťaží, NHL postupne získavala prevahu. V roku 1926 sa strieborná trofej definitívne stala majetkom Národnej hokejovej ligy.
Po roku 1924 sa počet mužstiev v NHL obmieňal, pribudli aj americké kluby. V roku 1942 sa ustálil - hovorí sa o období veľkej šestky: Montreal Canadiens, Boston Bruins, Toronto Maple Leafs, Detroit Red Wings, Chicago Black Hawks, New York Rangers.
V tomto zložení sa hralo až do roku 1967.
Európanov je jedna tretina
Švédsky útočník Ulf Sterner prestúpil ako prvý hokejista z európskeho klubu do NHL, v premiére obliekol 27. januára 1965 dres New Yorku Rangers.
Aj keď ho na starom kontinente považovali za jedného z najlepších hráčov na svete, v zámorí sa neuchytil - hral iba v štyroch zápasoch. Predsa však s postupom času v NHL pribúdali spoza Atlantiku hokejisti, sprvu najmä z krajín západnej Európy.
Brána do NHL sa naplno otvorila na začiatku 90. rokov po páde komunizmu, dnes je medzi vyše 800 hráčmi až jedna tretina Európanov.
Prvým slovenským rodákom v NHL bol Stan Mikita, v ére Wayna Gretzkého patril medzi špičku Peter Šťastný, v tejto sezóne hrá v zámorskej lige dvadsať našich hokejistov.
Štrajk zvýhodnil majiteľov klubov
Pravidelný dych NHL sa zastavil v sezóne 2004/05, majitelia klubov sa nevedeli dohodnúť so zástupcami hráčskej asociácie na novej kolektívnej zmluve - na peniazoch. Prvý raz od roku 1919 sa nehralo o Stanley Cup, počas tzv. lock outu sa hráči húfne vracali do európskych klubov.
„Štrajk priniesol nové prerozdelenie ziskov - výhodnejšie pre majiteľov klubov,“ povedal o hlavnom výsledku lock outu slovenský hokejista Miroslav Šatan.
Hráčom skresali zárobky, klubom stanovili platové stropy. Ligu pomohli oživiť zmeny pravidiel. Diváci sa vrátili do hľadísk. Túto sezónu otvárali tímy Anaheimu a Los Angeles pred plnými tribúnami v Londýne.
Platový strop klubov sa za tri roky vyšplhal z 39 na vyše 50 miliónov dolárov, špičkoví hráči opäť zarábajú astronomické sumy. NHL je stále prosperujúcim biznisom, čo zapĺňa arény a púta pozornosť fanúšikov na celom svete.