TRENČÍN. Výrazne nižšie ceny, lepšie parametre a bohatšia výbava plochých televízorov spôsobili, že tento rok sa tieto technológie stanú vianočným hitom.
Vyznať sa v parametroch jednotlivých modelov nemusí byť najjednoduchšie. Pripravili sme pre vás sprievodcu, ktorý vás uvedie do obrazu.
Najčastejšou otázkou pri výbere televízora je popri voľbe pre konkrétnu značku voľba medzi LCD alebo plazmou. Obe technológie v niekoľkých generáciách vyspeli natoľko, že priepastné rozdiely sú minulosťou.
Platí pravidlo, že LCD panely majú pri okolitom osvetlení krajší obraz, sú úspornejšie, ich farebnosť, rýchlosť zobrazovania a prekreslenie tmavých scén za plazmou zaostávajú.
Plazma odhalí plný potenciál v zatemnenej miestnosti a exceluje pri športovom vysielaní. Ak si vychutnávate filmové tituly v prítmí kina alebo presedíte celú sezónu v obývačke pri šampionáte, oceníte plazmu. Ak je televízny prijímač vaším celodenným spoločníkom, ideálne je LCD.
Nenechajte sa uniesť technologickou rivalitou výrobcov. Pri oboch variantoch platí pravidlo – čím vyššia cena, tým dokonalejšie parametre.
Uhlopriečku a formát neprehliadnite
Veľké uhlopriečky sú lákavé, prihliadnite však na dispozičné možnosti miestnosti. Vzdialenosť pohovky od obrazovky by mala dosahovať trojnásobok uhlopriečky, inak sa vám obraz pred očami bude meniť na nepeknú mozaiku. Hitom sú modely s 81-centimetrovou uhlopriečkou. Tí, čo majú väčšie miestnosti, siahajú po 101 či 106-centimetrovej platforme.
Štandardom je stranový pomer 16:9, televízne vysielanie však zväčša beží vo formáte 4:3. Ak sa vám zdá byť roztiahnutý alebo orezaný obraz neprirodzený, počítajte s dvoma alternatívami. Buď sa rozhodnete pre „klasiku“ 4:3 a zakotvíte pri technologicky starších modeloch, alebo sa vám uhlopriečka širokouhlého modelu zmenší tým, že po stranách sa zobrazia čierne pásy.
Ste „ready“ pre HD?
Každý plochý televízor by mal niesť označenie HD Ready, inak ide o starý výpredajový model. Znamená to, že zobrazovací panel pozostáva zo 720 obrazových riadkov. Využijete ich pri digitálnej káblovej televízii a satelitnom vysielaní alebo DVD tituloch v prehrávači s funkciou upscale.
Full HD televízory sú luxusom s 1080 riadkami. Plný detail rozlíšenia je použiteľný pri prehrávaní HD-DVD a Blu-ray nosičov, televízne vysielanie v plnej kvalite je zatiaľ budúcnosťou.
Ak ste neinvestovali do digitálnej káblovky, počítajte s tým, že analógové vysielanie dosahuje iba štvrtinu zobraziteľnej kvality HD Ready. Zrnitý a nekvalitný signál bude na novom televízore vyzerať horšie ako na starom.
Pod nátlakom parametrov
Výrobcovia príliš nechcú, aby sa ich televízory dali porovnávať podľa technických parametrov. Každý z nich si vysvetľuje pojmy jas, kontrast a uhol pozorovateľnosti trochu inak, takže verte viac svojim očiam ako parametrom. Uvedomte si, že na televízor sa nebudete pozerať iba z čelného pohľadu, ale aj zo strán. Pri výbere hodnoťte jeho vlastnosti kriticky, prezrite si ten istý model vo viacerých predajniach s odlišným osvetlením. Vysoký kontrast je zárukou širokej škály svetla a tieňov, jas zaistí dobré parametre pri dennom svetle, bonusom je pokrytie širokej škály farieb či 100-hertzová technológia zobrazovania.
Vstupy na maximum
Ploché televízory si zachovávajú kompatibilitu s analógovým signálom videokamery či starého prehrávača, prichádzajú však s novou digitálnou platformou – konektorom HDMI. Čím viac ich na prijímači je, tým lepšie. Prenáša sa nimi nielen obraz vo vysokom rozlíšení, ale i zvuk. HDMI je novým štandardom pre obraz vo vysokej kvalite, takže konektory by mali byť minimálne dva. Zvyšné osadenstvo vo formáte SCART, S-Video, kompozit a komponent by mali byť samozrejmosťou.
V súvislosti s digitalizáciou vysielania sa nepretržite hovorí o digitálnych DVB-T tuneroch, ktoré sú zabudované priamo v prijímači. Ak sa na cene televízora táto výbava neprejaví, máte bonus navyše. Ak máte za tuner priplatiť, porozmýšľajte, či ho vôbec využijete. Pri digitálnej káblovke a satelite je zbytočný. Využijú ho iba tí, čo po plnej digitalizácii zostanú odkázaní na terestriálne vysielanie.
Autor: Milan Gigel domacnost.sme.sk