BRATISLAVA. Učebnice pre národnostné menšiny sa menia.
Zjednotenie používania geografických názvov v učebniciach pre menšiny iniciovalo vydavateľstvo Orbis Pictus Istropolitana, ktoré ich vydáva. Požiadalo o to ministerstvo školstva.
Dôvodom podľa riaditeľa vydavateľstva Stanislava Madarása bolo, že pravidlá nikto jednoznačne neupravil. „Ťažko sa dá robiť, ak nemáte presne stanovené pravidlá.“ Buď sa používali zátvorky, alebo vysvetlivky na konci kníh. Minister Ján Mikolaj z SNS rozhodol, že ak majú názvy maďarský ekvivalent, môže sa použiť v zátvorke.
Madarás však rozhodol, že „všetky geografické názvy používané na území Slovenska budú len v slovenskom jazyku“. Namiesto Pozsony by sa tak mala používať len Bratislava, Kassa vystriedajú Košice.
Madarás rozhodnutie zdôvodňuje tým, že tak to určil minister. „Našou povinnosťou je urobiť to tak, ako si to objednávateľ žiada. A objednávateľom je štát.“
Minister maďarčinu povoľuje
Minister nevedel povedať, prečo si jeho rozhodnutie vydavateľ vysvetlil inak. „Už neviem, či pochopil, alebo nie. Ale takto to stále hovorím.“
Zmeny v uvádzaní názvov miest, obcí, riek či pohorí kritizovala aj SMK.
Bývalý minister školstva László Szigeti hovorí, že sa tým porušuje premiérom sľúbený status quo.
Ak sa potvrdí, že názvy sú len v jednom jazyku, tak ho to veľmi mrzí. Porušili by sa tak viaceré zákonom dané práva menšín, ale aj medzinárodné dohovory.
Používanie len jedného jazyka znepokojuje aj vicepremiéra Dušana Čaploviča zo Smeru. Názvy musia byť podľa neho dvojjazyčné. Ešte v septembri pritom sľuboval, že s ministrom školstva bude ešte rokovať. „A myslím si, že to bude zachované tak, ako je to teraz a bude akceptovaný materinský jazyk,“ hovoril vtedy Čaplovič.
Školy majú iné problémy
Riaditelia maďarských, ale aj slovenských škôl zmenám nerozumejú. Väčšina učebníc totiž už teraz používa dvojjazyčné názvy, prvý je v maďarčine a druhý v zátvorke v slovenskom jazyku.
„Školy majú dôležitejšie problémy,“ hovorí riaditeľka školy v Čadci Anna Dimisová. Tvrdí, že viac ju trápi napríklad to, prečo už rok nedostala učebnice pre žiakov s postihnutím.
Už neviem, či ma riaditeľ vydavateľstva pochopil, alebo nie. Ale takto to stále hovorím.
Ján Mikolaj, minister školstva