Svetový potravinársky program OSN včera vyzval na zmobilizovanie naliehavej pomoci pre Bangladéš. Dvanásťčlenný tím zástupcov tejto medzinárodnej organizácie sa nachádza priamo v krajine, aby vyhodnotil rozsah škôd a potrieb. Ich prvé hlásenie opisuje situáciu ako vážnu až desivú.
Odrezané regióny
Podľa údajov bangladéšskej vlády si živel zatiaľ vyžiadal vyše 2500 mŕtvych. Neoficálne sa hovorí až o desaťtisícoch obetí. S niektorými oblasťami nebolo doteraz nadviazané spojenie.
„Tesne pred polnocou sa objavili také vetry, ako keby sem zavítali stovky démonov. Našu malú chatrč zmietlo ako kúsok papiera,“ povedal pre AP farmár Mrihda. Podľa Douglasa Couttsa zo Svetového programu pre výživu sa v núdzi ocitlo najmenej 900tisíc rodín.
Rozsiahle záchranné operácie pokračovali aj včera na juhu Bangladéša. Vrtuľníky zhadzovali obyvateľom energetické sušienky, stany, vodu a ryžu.
Obyvatelia Bangladéša sa sťažujú, že pomoc sa k nim dostáva len pomaly. Záchranári sa preto snažia z ciest odpratávať popadané stromy a strechy domov. Do odľahlých obcí by sa mohla humanitárna pomoc dostať ľahšie.
„Tragédia sa zväčšuje s každou ďalšou objavenou zničenou dedinou,“ hovorí jeden zo záchranárov, „často to vyzerá, ako by ste boli v údolí smrti.“
Dháka už požiadala humanitárne skupiny o okamžitú pomoc vo výške 25 miliónov dolárov.
Bratislava s pomocou vyčkáva
Slovensko je podľa hovorcu ministerstva zahraničných vecí pripravené Bangladéšu pomôcť, zatiaľ však čaká na konkrétne požiadavky krajiny. Takisto chce ministerstvo spolupracovať pri pomoci Bangladéšu s mimovládnymi organizáciami.
Tropický cyklón Sidr sa vo štvrtok prehnal cez juh krajiny. Pobrežné oblasti zavalila voda z 5metrových prílivových vĺn hnaných vetrom s rýchlosťou 250 kilometrov za hodinu. Považuje sa za najhoršiu búrku za posledné roky v Bangladéši.
Autor: kip