Bývalý politický líder Kosovskej oslobodzovacej armády Hashim Thaci včera vyhlásil víťazstvo opozičnej Demokratickej strany Kosova (PDK) v sobotných parlamentných voľbách.
Podľa predbežných výsledkov po sčítaní väčšiny hlasov sa pre jeho stranu vyslovilo 35 percent voličov. Dosiaľ najsilnejšej strane prezidenta Fatmira Sejdiua Demokratickej lige Kosova (DSK) vyjadrilo podporu 23 percent kosovských Albáncov. Zástupcovia volebnej komisie a OBSE označili priebeh volieb za bezproblémový.
„Občania Kosova vyslali svetu posolstvo, že majú demokratickú krajinu pripravenú zapojiť sa do európskej rodiny,“ vyhlásil 39ročný Thaci, ktorý má šancu stať sa novým premiérom. Thaci (na snímke SITA/AP) vo funkcii vystrieda Agima Ceku, ktorý sa o znovuzvolenie už neuchádzal.
Thaciho strana však nezískala dostatočný počet hlasov, aby mohla sama zostaviť vládu. Podľa agentúry Reuters uzavrie koalíciu pravdepodobne s DSK. Obidve strany súperia od čias, keď Thaciho partizáni zatlačili do úzadia taktiku pasívneho odporu proti srbskej nadvláde exprezidenta Rugova, zakladateľa DSK.
Polovica nevolila
Aj keď všetky strany vo voľbách podporovali skoré vyhlásenie nezávislosti, účasť na voľbách je najnižšia od roku 1999. K volebným urnám prišlo 1,5 milióna oprávnených voličov, čo je len 45 percent obyvateľov.
„Nebolo to hlasovanie o nezávislosti. Nízka účasť znamená, že ľudia sú sklamaní, majú obavy z neutešenej ekonomickej situácie, vysokej nezamestnanosti, nemajú vodu ani elektrinu,“ povedal pre agentúru Reuters analytik denníka Express Berat Buzhala. „Väčšina strán nepresvedčila voličov, že vyriešia situáciu, ktorú väčšina obyvateľov považuje za krízovú,“ dodal Buzhala.
Srbi voľby ignorovali
Kosovskí Srbi hlasovanie na výzvu Belehradu, ktorý vytrvalo odmieta nezávislosť Kosova a ponúka mu širokú autonómiu, masovo bojkotovali. Stotisícová srbská menšina sa od roku 1999, keď sa skončil kosovský ozbrojený konflikt a provincia sa dostala pod správu OSN, nezúčastnila až na jednu výnimku na žiadnych voľbách. V 120člennom parlamente majú pritom spolu s ďalšími menšinami 20 miest.
Thaciho strana víťazí v čase, keď Srbi a kosovskí Albánci rokujú prakticky bez nádeje na úspech o budúcom statuse Kosova. Rokovania pokračujú aj zajtra v Bruseli. Do 10. decembra by mala sprostredkovateľská misia zložená zo zástupcov USA, EÚ a Ruska predložiť OSN svoju záverečnú správu.
Kosovskí Albánci, ktorí tvoria 90 percent obyvateľov Kosova, sú však rozhodnutí vyhlásiť nezávislosť jednostranne. Takýto krok by podporili Spojené štáty a väčšina krajín únie.
Hneď po 10. decembri vyhlásime v Kosove nezávislosť.
Hashim Thaci, líder Demokratickej strany Kosova
Autor: lum