Odhalenie pravdy o neskutočnej postave neskutočného príbehu vyvolalo neskutočnú diskusiu. Okrem knižných kritikov, rodičov a cirkevných hodnostárov sa do nej zapojili aj rozprávkoví kolegovia Dumbledora - herec Daniel Radcliffe síce hovoril za seba, keď povedal, že mu homosexualita učiteľa jeho postavy neprekáža, ale pre milióny fanúšikov prehovoril jeho ústami samotný Harry.
Celá kauza dokazuje, že mýty, povery a skutky bájnych hrdinov či čarodejov dnes ovplyvňujú zmýšľanie ľudí rovnako ako pred stáročiami, aj keď prezlečené do modernejšieho šatu. A vymyslené príbehy získali vďaka médiám naozaj rozprávkovú moc.
Médiá majú oproti rozprávačom, šamanom a spisovateľom minulosti dve obrovské výhody. Sú schopné bleskovo osloviť masy a neskutočné dokážu nielen opísať, ale ho aj ukázať.
Homer Simpson síce nemôže dať novinám rozhovor a animovaná hudobná skupina Gorillaz nemôže mať živý televízny koncert, médiá však v oboch prípadoch spravili nemožné možným. Pre davy ľudí sú tak Simpsonove vyjadrenia životnou filozofiou, Gorillaz najobľúbenejšou skupinou a potterovský Dumbledor jediný gay, ktorého poznajú. Keď raz budú dnešné deti rozhodovať o právach homosexuálov, ako rozhodnú, môže z veľkej časti závisieť od ich vzťahu k rozprávkovému kúzelníkovi. Podobne ovplyvnila Pipi Dlhá Pančucha postoj niekoľkých generácií k právam detí a postaveniu žien v spoločnosti.
Ľudia chcú od médií najmä silné príbehy. Tie najsilnejšie menia svet bez ohľadu na to, či sú skutočné, alebo nie. Preto to, čo bude, bude vždy závisieť aj od toho, čo kde bolo, tam bolo.
Autor: zástupca šéfredaktora denníka SME