Smršť spravila z Tatier arénu

Vysoké Tatry sú tri roky po ničivej kalamite miestom konfliktov, vyhráva lykožrút a podnikatelia.

Trasa tatranskej železnice viedla pred veternou smršťou smrekovým lesom.Trasa tatranskej železnice viedla pred veternou smršťou smrekovým lesom. (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

VYSOKÉ TATRY. Tri roky po ničivej veternej smršti sú Vysoké Tatry miestom konfliktu biznisu a politiky na strane jednej a ochranárov na strane druhej. Obidve strany krátko po zničení tatranských lesov ohlasovali, že novembrová smršť je šancou. Pre každú stranu však znamenala niečo iné.

Na začiatku bola solidarita

Prvé obdobie po ničivej smršti v novembri roku 2004 spojilo ľudí na oboch stranách rieky Moravy. Slováci aj Česi okamžite začali zbierať peniaze na obnovu Tatier.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Na Tatry sme vyzbierali viac ako 14 miliónov slovenských korún. Väčšinou to boli peniaze jednotlivcov. Bolo to prvý raz v Českej republike, keď sa darcovské SMS použili v takom veľkom rozsahu,“ povedal Tomáš Růžička z českého Partnerství.

SkryťVypnúť reklamu

Súdržnosť po niekoľkých mesiacoch vystriedali prvé náznaky zákopovej vojny, ktorá v tomto roku prerástla v otvorený stret koncepcií. Tatry sa stali zjavným politickým záujmom.

Ochranári kontra lesníci

Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa (HZDS) poslal do chránenej Tichej a Kôprovej doliny lesné stroje a motorové píly. Keď ochranári vlastnými telami bránili doliny, označil ich za platených komparzistov a poslal na nich políciu.

Po výmene vedení sloven­ských národných parkov a vedenia Štátnej ochrany prírody štátna moc dospela k záveru, že v Tichej a Kôprovej doline nikto okrem ochranárov neporušil zákon. Terajšia opozícia sa mlčky prizerala.

„Diskusie o ďalšom smerovaní rozvoja Vysokých Tatier v tomto pokalamitnom období odhalili hĺbku rezortných záujmov medzi ochranármi a lesníkmi o budúcu podobu a funk­ciu tohto územia,“ povedal šéf Združenia cestovného ruchu Vysoké Tatry Peter Chudý.

SkryťVypnúť reklamu

„Tlak na ekonomické využívanie TANAP-u vyvíjali už pred kalamitou nielen lesohospodári a poľovníci, ale aj záujmové skupiny podnikajúce v cestovnom ruchu,“ povedal Juraj Lukáč, šéf Lesoochranárskeho združenia VLK. Ochranári označili kalamitu v Tatrách za obrovskú šancu. Podľa Lukáča sme ju nevyužili.

„Naša generácia už nikdy na vyčistenej ploche neuvidí, ako vzniká prirodzený les. Na tejto ploche vzniká lunapark,“ povedal lesoochranár.

Lykožrút horší ako smršť

Do zápasu o budúcnosť Tatier vstúpil lykožrút. Podľa lesníkov je tento chrobák väčšou pohromou ako veterná smršť. Podľa riaditeľa Štátnych lesov TANAP-u­ Petra Lišku sa situácia vymkla spod kontroly. „Boli naplnené aj prekročené najpesimistickejšie scenáre vývoja lykožrútovej kalamity. Niekto tu začal obrovský pokus v Európe a, bohužiaľ, sú to Tatry,“ povedal šéf štát­nych tatranských lesov.

SkryťVypnúť reklamu

Lesníci tvrdia, že lykožrút už zničil stromy na ploche, ktorá sa blíži rozlohe poškodenej veternou kalamitou. „Vzhľadom na veľkú zónu, v ktorej nie je možné bojovať proti lykožrútovi, ostávame už len v polohe štatistov,“ povedal Liška.

Šéf lesoochranárov je presvedčený, že kalamitné množenie sa lykožrúta by neobmedzili ani lesnícke zásahy. „Podľa medzinárodnej štúdie, ktorá skúmala vývoj lykožrútovej kalamity v rokoch 1991 – 2000, v poľskej a slovenskej časti Tatier v tomto období nemali intenzívne lesnícke zásahy na Slovensku žiadny vplyv na intenzitu odumierania smrekových porastov,“ povedal Lukáč.

Smršť otvorila bránu biznisu

Kalamita umožnila skupinám podnikajúcim v cestovnom ruchu rozširovať svoje investície v národnom parku. Peter Chudý zo združenia cestovného ruchu vo Vysokých Tatrách však hovorí iba o zámere rekonštruovať a modernizovať existujúce objekty a služby, a to v súlade s princípmi trvalo udržateľného rozvoja Tatier. „Tento proces je už nezvratný a môže v časovom horizonte rokov 2010 až 2012 priniesť premenu Vysokých Tatier na moderné stredisko kvalitného európskeho štandardu,“ povedal Chudý.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa posledných správ z Národného lesníckeho centra Štátne lesy TANAP-u pripravujú na koniec novembra obnovenie ťažby v Tichej a Kôprovej doline.

Budúcnosť Tatier podľa združenia VLK

1. tatranská plánuje postaviť na Štrbskom Plese novú 1300 metrov dlhú zjazdovku a lanovku. Výstavba predstavuje zničenie okolo šesť hektárov biotopov v najvyššom stupni ochrany priamo v srdci národného parku.

Tatranské lanové dráhy (J&T) plánujú rozšíriť zjazdovky nad Tatranskou Lomnicou a postaviť nové lanovky na tomto území. Zničí sa tým takmer 100 hektárov lesa.

Tatrawest plánuje výstavbu nových zjazdoviek v Spálenom žľabe, ktoré majú siahať až na hrebeň Roháčov, nové lanovky a vleky. V Tmavej Spálenej doline, doteraz nenavštevovanej, sa má postaviť zjazdovka.

SkryťVypnúť reklamu

Priamo na hrebeni má byť v oblasti Salatína postavená vyhliadková reštaurácia. Výstavbou sa zničí viac ako sto hektárov biotopov európskeho a národného významu.

Uvažuje sa nad vybudovaním tunela popod Tatry, ktorý spojí Tichú dolinu a Zakopané.

(wm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Koľko stojí dovolenka na lodi a koľko apartmán pri mori?
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  5. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Kaufland pozýva na letnú oslavu plnú farieb: príde Tina aj Kali
  1. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 6 861
  2. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 021
  3. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 4 456
  4. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 3 225
  5. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 272
  6. Hotely Falkensteiner: Letný raj na chorvátskom pobreží 2 136
  7. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 096
  8. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár 1 485
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu