nlagegesellschaft M.B.H., so sídlom vo Viedni. Bola založená v roku 1988 ako súčasť koncernu VOLKSBANK. V súčasnosti má v správe 24 otvorených podielových fondov, čo predstavovalo k 31. januáru 2001 aktíva vo výške 3 670,45 mil. EUR, t. j. cca 160,1 mld. Sk. Pre porovnanie - príjmy štátneho rozpočtu SR za rok 2000 boli 213,4 mld. Sk. Ľudová banka, a.s., predáva z tohto počtu len časť, t.j. deväť fondov. Ide o dva dlhopisové, jeden dlhopisovo-akciový, štyri akciové fondy a dva fondy fondov. Všetky sú vedené v EUR, okrem VB-Dollar-Rent, ktory sa vedie v USD.
* Aké sú podmienky nákupu podielových fondov Volksbank?
„Investovať do podielových fondov môže fyzická osoba - občan, ako i právnická osoba - firma. Minimálna suma pre jednorázový nákup podielových fondov v Ľudovej banke je 30 000 Sk/1 fond. Zároveň klient musí mať v Ľudovej banke otvorený zúčtovací účet, ktorý je vedený v EUR alebo USD a na ktorý sa pripisujú aj pravidelne vyplácané výnosy. V prípade, že podielnik chce kúpiť neskôr opäť ďalšie podiely, nemáme žiadne obmedzenia. To znamená, že môže kúpiť aj iba jeden podiel. V súčasnosti Ľudová banka ponúka jednorázové investovanie do fondov, t.j. nepravidelný nákup podielov. Zároveň pripravujeme pre klientov aj druhú alternatívu - pravidelné mesačné sporenie prostredníctvom Volksbank fondov. Po počiatočnom vklade 30 000 Sk bude minimálna suma pre sporenie 1000 Sk. K výhodám tohto spôsobu investovania do fondov patrí tzv. spriemerovanie nákladov (alebo aj „cost averaging“). To znamená, že ak sa cena podielu fondu mení v čase sporenia, čo je pri akciových fondoch bežná skutočnosť, potom priemerné náklady na jeden podiel sú nižšie ako priemerná cena podielu za rovnaké obdobie.“
* Ako dlho predáva Ľudová banka podielové fondy Volksbank? Aké sú vaše prvé skúsenosti?
„Klienti si mohli kúpiť fondy v našich obchodných miestach už od 31. januára. Po takmer dvoch mesiacoch predaja môžem povedať, že sme spokojní s do-siahnutými výsledkami vo viacerých bodoch. Podarilo sa nám vzbudiť veľký záujem o naše produkty, čoho dôkazom sú aj predané objemy podielových listov. A to aj napriek skutočnosti, že pri dnešných kolísavých akciových trhoch sú klienti opatrnejší, vyčkávajú, a teda po diely nákupov v tomto segmente fondov sú na Slovensku nižšie.“
* V súčasnosti sa podielové fondy stávajú na Slovensku istým módnym trendom a to znamená, že okrem vašich fondov ponúkajú tieto produkty aj iné banky a spoločnosti. Prečo by podľa vás občania, resp. firmy mali investovať do podielových fondov? Prečo by mali investori investovať práve do podielových fondov Volksbank?
„Najprv k prvej otázke. Prirodzene hlavným motívom, prečo investori v zahraničí a dnes už i na Slovensku ukladajú svoje peniaze do fondov, je vyšší výnos. Môžeme si to predstaviť tak, že jednotlivé produkty - vklady v banke, dlhopisy a dlhopisové fondy, akcie a akciové fondy - vytvárajú určitú stupňovitú pyramídu. Pričom vklady sú na najnižšom stupienku a akcie na najvyššom a každý stupienok tejto pyramídy predstavuje potenciál vyššieho výnosu, ale i vyššieho rizika. Čo hovoria konkrétne čísla? Za obdobie takmer posledných dvadsiatich rokov priemerný výnos v DEM pri produktoch peňažných trhov, kde patria aj vklady v bankách, bol 6,71 %, pri dlhopisoch bol už niečo vyšší 8,73 % a pri akciách až 12,65 %. Priemerný výnos amerických akcií od roku 1929 je na úrovni okolo 11 %.
Medzi hlavné dôvody prečo investovať do produktov, ako sú dlhopisy a akcie, prostredníctvom fondov Volksbank je predovšetkým profesionálna správa. Správe fondov Volksbank sa venuje početný tím profesionálov, väčšina fondov, ktoré ponúkame existuje dlhšie obdobie. Napríklad Interbond bol založený v roku 1988, akciové fondy ako VB-Europa-Invest, Amerika a Pacific v roku 1989. Je to obrovská výhoda oproti domácim spoločnostiam, pretože vieme presne povedať, aké dividendy sme za tieto roky vyplatili, aká bola a je výkonnosť týchto fondov za dlhšie obdobie tri, päť a desať rokov. To má vzhľadom na charakter tohto produktu vysokú vypovedaciu hodnotu. Mnoho našich fondov má už za sebou takpovediac krst, ale i úspechy. Spomeniem napríklad dlhopisový VB-Dollar-Rent, ktorý bol vo februári ocenený v Rakúsku ako najlepší dlhopisový dolárový fond za výkonnosť za jeden rok. Akciové fondy VB-Europa-Invest, VB-Pacific-Invest dostali v minulosti podobné ocenenie a patria vo svojej kategórii k rakúskej i európskej špičke. A takto by som mohol pokračovať ďalej.
Našou ďalšou veľkou výhodou pre investovanie do fondov je veľká diverzifikácia. Kúpou podielov sa peniaze podielnika stanú súčasťou veľkého fondu - investora, ktorý nakupuje podľa vopred určenej investičnej politiky do svojho portfólia rôzne investície, prevažne cenné papiere. Naše fondy Volksbank majú portfóliá s osemdesiatimi až stotridsiatimi rôznymi titulmi. Na jednej strane je to spoločná črta princípu fondov, investor s obmedzeným množstvom peňazí len ťažko môže dosiahnuť takúto veľkú diverzifikáciu, a teda rozloženie rizika. Na strane druhej toľko titulov môžete mať, keď máte už dostatočné veľké fondy. Naše fondy majú objemy rádove desiatky až stovky miliónov EUR (t.j. stovky a miliardy Sk). A tu vidím ďalšiu našu výhodu oproti niektorým menším fondom
Takisto k našim plusom patrí široké spektrum fondov Volksbank. Už v úvode som sa zmienil, že v súčasnosti ponúkame deväť fondov. Touto početnou skupinou fondov sme pokryli v podstate všetky kľúčové kombinácie medzi výnosom a rizikom, t.j. tie jednotlivé stupienky pyramídy. Poviem príklad. Ak chce klient investovať svoje prostriedky na obdobie troch až štyroch rokov, s nížším rizikom, prípadne má požiadavkou pravidelnej dividendy, potom môže investovať do niektorého dlhopisového fondu. Ak je jeho časový horizont dlhší, napríklad päť rokov, s cieľom rastu vloženého majetku, potom si môže vybrať niektorý z akciových fondov. Ak chce aj prvú aj druhú možnosť, vieme mu ponúknuť oboje v jednom formou zmiešaného fondu VB-Inter-Invest alebo fondu fondov VB-Quarttet-Ertrag. K ďalším všeobecne platným výhodám podielových fondov patrí napríklad zaručená likvidita. Znamená to, že máme povinnosť, platí to aj podľa rakúskeho práva, odkúpiť späť podiely investora za cenu spätného nákupu, ktorá sa rovná hodnote podielu. V prípade našich fondov Volksbank to prebieha bez akéhokoľvek výstupného poplatku. Dôležitou výhodou inves-tovania do podielových fondov je ochrana investora. Správa majetku v jednotlivých fondoch Volksbank prebieha podľa interných i externých regulačných opatrení vrátane kontroly zo strany rôznych orgánov ako napríklad audítora, depozitára, rakúskeho ministerstva financií.“
* Vo februári ste sa stali členom Asociácie správcovských spoločností na Slovensku? Aké dôvody vás viedli k tomuto kroku?
„Takmer súčasne so začatím predaja sme sa stali pridruženým členom Asociácie správcovských spoločností. Motívov k tomuto kroku bolo niekoľko. Chceme týmto krokom prispieť k zvýšeniu transparentnosti investovania do podielových fondov na Slovensku, ktorú Asociácia už v minulom období začala vytvárať. A zároveň ako člen ASS chceme mať možnosť spolupracovať pri ďalšom skvalitňovaní legislatívy na Slovensku v oblasti kolektívneho investovania.“
* Povedali ste, že motívom, prečo ľudia obvykle investujú do fondov sú poten cionálne vyššie výnosy. T.j. dlhopisové fondy dosahujú nižšie výnosy pri nižšom riziku ako akciové. Aký kľúč zvoliť pri výbere v rámci dnes už pomerne veľkého počtu akciových fondov alebo v rámci skupiny dlhopisových fondov od rôznych spoločností na Slovensku?
„Samozrejme aj napriek tomu, že mnohé banky, spoločnosti ponúkajú na Slovensku mnoho akciových i dlhopisových fondov, sú medzi nimi rozdiely, napríklad v referenčnej mene (Sk, EUR, USD), v investičnej politike (zameranie na región - Európa, Amerika, Pacific - globálne orientovaný, sektoro zameraný pod.) atď. Prirodzene, kľúčovým faktorom pre investora je výkonnosť príslušného fondu. Obvykle u akciových, ktoré preferujú rast hodnoty, je to zmena hodnoty podielu. Práve tu je dôležité uvedomiť si ‘nebezpečenstvo‘ týchto ‘prehľadov výkonností fondov‘ (performance list) na týždennej, mesačnej, ročnej báze a pod. To nebezpečenstvo je ukryté v portfóliu fondu, napríklad držbou akcií volatilnejších, ako je priemer, držbou iba pár akcií (malé fondy), koncentrovaním sa iba na pár sektorov. V takomto prípade sú nepochybne vyššie šance, aby ste dosiahli vyššie priečky v takomto ‘prehľade výkonností fondov‘. Je to však len a len za cenu vyššieho rizika. Rovnako pri dlhopisových fondoch je dôležitá napríklad štruktúra splatnosti dlhopisov vo fonde. Pretože fondy, ktoré majú dlhopisy s dlhými dobami do ich splatnosti, budú pri poklese úrokových sadzieb na vrchole takýchto prehľadov výkonností a naopak s kratšími splatnosťami dole v spodných riadkoch tabuľky. Preto by investor nemal výber obmedziť len a len na aktuálnu výkonnosť. A aj tu by pri investovaní do fondov mal pozerať na výkonnosť najmenej za trojročné obdobie a potom si vybrať ten najlepší. Pri takomto pohľade na investovanie sme schopní vyhovieť veľmi širokému spektru investorov.“
(r)