Mohutným potleskom, až radostne, prijali poslanci Európskeho parlamentu správu o rozkole ich neofašistických kolegov. Skupina Identita, tradícia a suverenita sa definitívne rozpadla potom, čo ju opustili rumunskí europoslanci. K odchodu ich paradoxne donútili rasistické poznámky ich talianskej kolegyne Alessandry Mussoliniovej.
Rómovia v Ríme
Vnučka diktátora Duceho označila Rumunov „za notorických porušovateľov zákona“. Taliani podľa nej nevidia rozdiely medzi Rumunmi a Rómami.
Mussoliniová takto reagovala na tisícky prisťahovalcov, ktorí po januárovom vstupe Bukurešti do Európskej únie denne prichádzajú do Talianska.
Mnohí z nich sa živia krádežami a žijú v stanoch a plechových búdach na predmestiach.
Talianov nedávno šokovala vražda ženy, z ktorej obvinili mladého Rumuna. Úrady následne sprísnili kontroly a z krajiny vyhostili vyše dvadsať rumunských Rómov.
Na kritiku Mussoliniovej ihneď zareagovali jej kolegovia v europarlamente, ktorí patria do strany Veľké Rumunsko. Vyhlásili, že blonďatá Talianka urazila celé Rumunsko.
„Urobila neprijateľné porovnanie medzi kriminálnikmi a celou rumunskou populáciou,“ vyhlásil poslanec Eugen Mihaescu a spolu s kolegami opustil parlamentnú skupinu.
Strana Veľké Rumunsko sama láka voličov na protirómsku a nacionalistickú rétoriku a čelí obvineniam z rasizmu.
Spokojnosť v parlamente
Ultrapravicová frakcia vznikla iba pred desiatimi mesiacmi vďaka rozšíreniu únie o Bulharsko a Rumunsko. Xenofóbni poslanci z týchto krajín doplnili francúzskych, rakúskych a flámskych kolegov a dosiahli magickú hranicu 20 členov. Mohli si tak v parlamente založiť vlastnú skupinu a dostať peniaze na jej financovanie. Ročne ide o vyše štyridsať miliónov korún.
Liberáli a ľavica ich rozpad označili za dobrú správu. „Ultranacionalisti teraz nemôžu využívať peniaze európskych daňových poplatníkov na podporu xenofóbie a neofašizmu,“ reagoval šéf socialistov Martin Schulz.
Autor: Štrasburg