Prvý krok pre možnosť zamestnávať Ukrajincov vláda urobila. Efektje zatiaľ neistý.
BRATISLAVA. Slovensko vypovedalo Ukrajine zmluvu o vzájomnom zamestnávaní občanov z roku 1997 a tým zrušilo kvóty obmedzujúce počet ukrajinských zamestnancov. Pôvodná dohoda umožňovala získať dlhodobé pracovné povolenie len 200 žiadateľom ročne. Ukrajinci mali najväčší záujem práve o toto dlhodobé pracovné povolenie na našom území.
Výpoveď prišla po tom, čo rokovania s ukrajinskou stranou o nových pravidlách vzájomného zamestnávania občanov nikam neviedli a nervozita slovenského priemyslu z nedostatku pracovnej sily stúpala.
Slovenská vláda napokon pred necelými dvoma týždňami zmluvu vypovedala.
Rušia sa kvóty, nie obmedzenia
Podľa vládneho návrhu sa obmedzenia v zamestnávaní Ukrajincov zrušia úplne, povedala marketingová manažérka personálnej agentúry Trenkwalder Jana Zedníková. Teda padnú všetky formálne limity na zamestnávanie Ukrajincov na území Slovenska.
Zrušili sa len kvóty. Naďalej budú platiť všetky smernice, ktoré obmedzujú prácu občanov z tretích krajín v priestore Európskej únie. „Prácu však bude možné získať jednoduchšie,“ povedala personalistka Zedníková. „Rozhodnutie vypovedať zmluvu hodnotíme ako pozitívny krok súčasnej vlády.“
Ministerstvo práce zatiaľ nedefinovalo konkrétne podmienky na zamestnávanie Ukrajincov.
Konzulát Slovenskej republiky na Ukrajine bol len málo presnejší. Jeho pracovníci tvrdili, že nové pravidlá sú rozpracované a čakajú na pokyny z domova.
Personalistka Zedníková aspoň minimálnu kontrolu dovozu pracovnej sily odporúča.
Dodatočná pracovná sila
Rozhodnutie slovenskej vlády podľa Zedníkovej spôsobí to, že slovenské firmy získajú dodatočnú pracovnú silu. Zároveň to podľa nej do istej miery ochráni Slovensko pred dovozom lacnej pracovnej sily napríklad z Ázie. „Verejnosť ľahšie prijme kresťansky založených slovanských Ukrajincov ako ľudí z odlišných kultúrnych prostredí,“ povedala Zedníková.
Sektor, ktorý potrebuje a v najbližších rokoch bude ešte viac potrebovať pestrejšiu a väčšiu ponuku pracovných síl, je stavebníctvo.
Vedúci obchodu a marketingu Skanska Milan Cagáň hovorí, že nedostatok pracovných síl vo viacerých odboroch už cítia na svojich stavbách na celom Slovensku. Prílev Ukrajincov tomu podľa neho pomôže len čiastočne. Samotné ukrajinské stavebníctvo nemá dostatok kvalifikovaných odborníkov. „Možno ich najlepšie firmy a kvalifikovaní pracovníci mieria do Ruska, kde je stavebný boom,“ povedal Cagáň.
Čo sa týka platov, tie bude určovať najmä dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch na trhu, povedal Cagáň. „Očakáva sa nárast objemu prác v súvislosti so spustením projektov verejno-súkromného partnerstva,“ povedal.
Generány riaditeľ Doprastavu Dušan Mráz zatiaľ necíti „kritický“ nedostatok pracovnej sily, ale rád by zamestnal viac tesárov a železničiarov. „Myslím si, že otvorenie pracovného trhu s Ukrajinou nám pomôže,“ povedal.
Všetko ešte môžu stopnúť byrokrati
BRATISLAVA. Ak bude vybavovanie formalít na prácu Ukrajincov na Slovensku zdĺhavé, ukáže sa terajšia radosť z lepšej ponuky pracovných síl ako predčasná. V každom prípade, ukrajinskí pracovníci budú naďalej potrebovať na vstup víza. Tie sú najviac 90–dňové, no dajú sa predĺžiť. Od nového roka pribudnú žiadateľom povinnosti, ktoré vyplývajú zo schengenských pravidiel.
Okrem toho je nutné mať aj pracovné povolenie. Ako a kde sa o ne bude žiadať, či sa budú uchádzači selektovať napríklad podľa vzdelania alebo podľa sektora firmy, ktorá ich pozýva, nie je známe.
SME požiadalo o vysvetlenie ministerstvá práce aj zahraničných vecí, no konkrétne odpovede neprišli.
(du)