Zimné záhrady

Keď zatúžite spojiť váš príbytok s prírodou, nemusíte mať hneď okolo domu obrovskú záhradu alebo byt plný kvetov. Toto riešenie totiž nevyhovuje každému. Slnečný svit a rastliny si však môžete pustiť bližšie k sebe prostredníctvom zimnej záhrady.

Zimná záhrada sa môže stať azylom pred uponáhľaným svetom a príjemným skokom do prírody, myslí si architektka Marína Heliová z Fakulty architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Veď si to skúste predstaviť - prídete domov po náročnom dni a s knihou v ruke vkĺznete do pohodlného kresla obklopeného rastlinami a príjemnými doplnkami. Naplno vychutnávate posledné slnečné lúče. Ste doma, chránený pred nepriazňou počasia, ale nie zavretý medzi štyrmi stenami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj v bytových domoch

Spomínaný komfort sa donedávna viazal iba k rodinným domom. V súčasnosti už to tak nie je. Výhody zimnej záhrady si už môžu užívať aj obyvatelia bytových domov. V tomto prípade však zvyčajne býva zimná záhrada súčasťou projektu celého domu, jej realizácia po výstavbe domu by bola veľmi náročná. Výnimkou by mohli byť na zimné záhrady prerobené klasické pavlače v starších domoch.

SkryťVypnúť reklamu

Zimná záhrada ako súčasť rodinného domu je však rozšírenejšia. Pri rozhodovaní o jej zriadení je potrebné zobrať do úvahy viacero faktorov. Jednoduchšie je, samozrejme, zakomponovať ju už do celkového konceptu a projektu domu, dá sa však "dorobiť" aj dodatočne na mieru. Zvážiť však v každom prípade treba orientáciu zimnej záhrady na správnu svetovú stranu, dopad slnečných lúčov, materiály, ktoré majú byť použité, či už na vybudovanie exteriéru alebo interiéru. "Pri návrhu zimnej záhrady by sme mali vychádzať predovšetkým z jej funkcie," vysvetľuje Heliová. Tá môže byť podľa jej slov trojaká - zimná záhrada môže slúžiť ako skleník, ako obytný priestor a prípadne aj ako energetický systém schopný zbierať, akumulovať energiu z okolia. Od účelu, ktorému bude zimná záhrada slúžiť, závisí potom aj jej realizácia. Podrobnosti so záujemcom často preberie architekt.

SkryťVypnúť reklamu

Orientácia na svetlo

Svetlo znamená teplo. To je jednoduchá rovnica. Orientovanie a otvorenie objektu smerom k slnku veľkými okennými plochami je pasívnym spôsobom získavania slnečnej energie. Zimné záhrady sú preto čo najviac presklenné, aby dokázali zachytiť a využiť maximum slnečného žiarenia. Architekti v tejto súvislosti upozorňujú, že nie je problém umiestniť zimnú záhradu hocikde podľa požiadaviek zákazníka, problematická by však mohla byť jej nesprávna orientácia na svetové strany.

Najvhodnejšie nasmerovanie zimnej záhrady je na juh a juhozápad, kde osvetlenie, intenzita žiarenia a zmeny teplôt počas dňa sú najpriaznivejšie. Teplotný vrchol sa dosiahne večer po celodennom osvetlení. Menej vhodná je orientácia na východ, keďže doobedňajšie slnko je slabé, takže aj energetický zisk je nízky.

SkryťVypnúť reklamu

Z čoho stavať

Materiálov na vybudovanie nosnej konštrukcie je viac, každý má svoje výhody a opodstatnenie, ale aj isté riziká. Najprirodzenejší materiál - drevo - musí spĺňať vysoké kvalitatívne štandardy a hlavne musí byť veľmi kvalitne vysušené, aby nereagovalo na klimatické zmeny. Najčastejšie sa používajú plasty a hliník. Plasty sa pre zvýšenie pevnosti a nosnosti vystužujú oceľovým alebo hliníkovým jadrom. Samotný hliník je tiež vhodný, keďže je odolný voči poveternostným vplyvom. Všetky spomínané materiály je možné ľubovoľne farebne upravovať.

Výber podlahy ovplyvňuje funkcia zimnej záhrady. V prípade, že je zimná záhrada riešená ako obytný priestor, často sa používa kamenná alebo keramická podlaha, ktorá by však mala mať neglazovaný povrch. Zníži sa tak riziko pošmyknutia. Drevené podlahy síce navodzujú pocit tepla, sú však citlivé na vlhkosť. Ak sa zimná záhrada využíva výlučne ako skleník a bez odpočinkovej zóny, stačí vytvoriť podlahu zo štrkopiesku prípadne tehly zapustenej do pieskového lôžka.

SkryťVypnúť reklamu

Najlepšie je prirodzené vetranie

Vetranie zimnej záhrady sa dá riešiť prirodzene i umelo. Architektka podčiarkuje význam prirodzeného vetrania. Samozrejme sú okná a dvere, ktoré môžu byť rôznym spôsobom otvárania prepojené s exteriérom. Je možná aj kombinácia rozmerovo menších otvárateľných (sklopných) otvorov v spodnej a vrchnej časti. Spodnou časťou tak prúdi čerstvý vzduch, oteplený stúpa nahor a odchádza napríklad vetracími okienkami v strope. Prirodzené vetranie je niekedy potrebné podporiť umelým.

Príbytok zo skla nemusí byť krehký

Maximalizáciu výhod zimnej záhrady prinášajú veľké presklenné plochy. Ich rozsah bude opäť daný funkciou záhrady. V prípade budovania zimnej záhrady ako skleníka bude presklenných plôch čo najviac, sklenené budú nielen steny, ale aj celá strecha.

SkryťVypnúť reklamu

Ak má zimná záhrada slúžiť ako obytný priestor, stavia sa na kombináciu skla a iných materiálov. Sklenená stena často nezačína hneď od zeme, ale až napríklad po 50-centimetrovej masívnej časti a skla ubúda aj na streche. "Použitie vetracích výklopných strešných okien je ďalšou možnosťou prívodu čerstvého vzduchu," hovorí o skúsenostiach architektka Marína Heliová. V takomto prípade býva zimná záhrada vykurovaná rovnako ako zvyšný stály obytný priestor, či už radiátormi alebo podlahovými kúrením. Vybrať si môžete aj druh skla, majitelia často volia antireflexné, nepriehľadné a bezpečnostné sklo. To posledné je potrebné predovšetkým v zimných záhradách bytových domov.

Aspoň pätnásť metrov štvorcových

Aby zimná záhrada dokázala spĺňať všetky svoje funkcie, mala by mať rozlohu aspoň pätnásť metrov štvorcových. Túto plochu si potom záujemca rozdelí podľa vlastného vkusu na miesto odpočinku, miesto pre rastliny a pre peší pohyb. V zimnej záhrade sa dá vybudovať príjemné posedenie, ale aj pracovňa. Môže sa z nej stať vaše najobľúbenejšie miesto v dome.

SkryťVypnúť reklamu

Gabriela Fialová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 611
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 363
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 190
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 380
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 809
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 905
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu