Generál Parvíz Mušarraf nevelí len armáde, ktorá má pre Američanov dôležitý význam pre boj s islamskými radikálmi, ale pozná aj kódy k jadrovým zbraniam, ktoré zaradili Pakistan medzi nukleárne mocnosti. Washington odhaduje, že pakistanský vojenský arzenál disponuje najmenej 100 jadrovými hlavicami. Po tom, ako v roku 1998 uskutočnil Pakistan päť nukleárnych testov, stala sa politická stabilita v krajine kľúčovou pre celý región.
Pre obohacovanie uránu sa Pakistanci rozhodli na začiatku 70. rokov, keď ich svojím jadrovým testom prekvapil odveký rival, India. Vtedajší premiér Zulfiqar Ali Bhutto vyhlásil, že ak India vyrobí jadrové zbrane, Pakistan tak urobí tiež, „aj keby sme mali jesť trávu“.
Dnes podľa odhadov Američanov majú v Pakistane asi 3000 centrifúg a reaktor Khushab v Joharabade je schopný vyrobiť 8 až 10 kilogramov plutónia ročne.
Napriek Mušarrafovým uisteniam, že jadrové zbrane sú v bezpečných rukách, podpis jeho krajiny spolu s Izraelom, so Severnou Kóreou a s Indiou na Zmluve o nešírení jadrových zbraní chýba. K nukleárnym zariadeniam v Pakistane majú obmedzený prístup aj medzinárodní jadroví inšpektori. (toh)