BRATISLAVA. Rituály, nemenné zvyky, poverčivosť. To všetko sprevádza tenistov i tenistky na turnajoch, neradi na nich niečo menia. Pre mnohých sa stali úplnou samozrejmosťou, súčasťou ich hry.
Najviac postihnutý je Nadal
Francúzovi Gasquetovi nesmie chýbať na hlave šiltovka otočená vzad. Španielovi Ferrerovi na krku o seba cinkajú plátok striebra, strieborná rybia plutva, akási trubička a občas aj prsteň. Roger Federer si pred podaním rád upraví pramienky vlasov za uši alebo do čelenky a zotrie pot z obočia.
Z osmičky tenistov hrajúcich v Šanghaji je v tomto smere azda najviac postihnutý Rafael Nadal. Pred zápasom si vždy dáva sprchu, potom sa oblečie do svojho farebne dokonale zladeného oblečenia. Nohavice sú po kolená alebo tesne pod ne, tričko bez rukávov. Najvýraznejšia je jeho príprava na podanie. Ponapráva si slipy, jazyky tenisiek, vyrovná okraje ponožiek a na záver sa zahľadí na súpera.
Američan Roddick si rituálne vybíja frustráciu na kurte. Rozbitím rakety. Tak ako v prvom zápase v Šanghaji proti Rusovi Davydenkovi. „Taký som, tak sa na kurte prejavujem. Viackrát ma to už v zápase nakoplo k lepším výkonom, ale veľakrát mi to aj uškodilo,“ povedal. V tomto smere je však Roddick amatérom. Porozbíjané rakety Rusa Marata Safina sú dokonca vystavené múzeu v Paríži.
Svoj má, iné napodobňuje
Tradičným rituálom Srba Djokoviča pred podaním je zdĺhavé búchanie si loptičky o zem. Jeho štandardom je okolo desať úderov a rekordom 28 buchnutí o zem. Občas si vyslúži napomenutie za zdržiavanie. „Nie je to úmyselné, ani si to neuvedomujem,“ bráni sa Djokovič. „Je to spôsob, ako sa pred podaním koncentrujem. Je mi ľúto, ak to niekoho otravuje. Možno to robím preto, aby som na kurte mohol ostať čo najdlhšie,“ dodáva s úsmevom.
VIDEO: Djokovič imituje svojich kolegov z kurtu
Djokovič sa tento rok ukázal nielen ako dobrý tenista, ale aj ako skvelý šoumen.
Zvlášť čo sa napodobňovania rituálov ostatných tenistov pred podaním týka. Má výborne „naštudovaného“ Roddicka alebo Nadala, ale napríklad aj Rusku Šarapovovú. Na US Open si po zápase na požiadanie vyhrnul trenírky, aby naznačil jej dlhé nohy, zroloval ponožky, upravil neposlušné pramienky vlasov a typickým spôsobom, takmer až od hlavy buchol loptičkou o zem. Do Ruskinych pohybov sa trafil dokonale.
Komplikujú život
Medzi najtradičnejšie zvyky tenistov patrí bývanie v tom istom hoteli, to isté jedlo pred a po zápase, zákaz výmeny víťazného oblečenia. Aj Daniela Hantuchová v rozhovoroch potvrdila poverčivú dôležitosť predzápasovej večere. Miesto po dopade loptičky na čiaru sa buď zašliapne, alebo na antuke zahrabe. Stúpať na niektoré čiary sa vraj tiež neoplatí, po víťaznej výmene treba hrať aj ďalšiu s tou istou loptičkou. A najlepšie, ak vám ju hodí ten istý zberač.
Francúzka Mary Pierceová, ktorá už zopár mesiacov nehrá pre zranenie kolena, však varuje. Podobných poverčivostí mala toľko, že sa jej to až nevyplácalo.
„Už som ich všetky medzi výmenami nestíhala urobiť a začala som zápas zdržiavať. Rozhodcom sa to veru nepáčilo.“
Fakty - Masters Cup
Šanghaj, dvojhra, Zlatá skupina: Ferrer (6-Šp.) - Nadal (2-Šp.) 4:6, 6:4, 6:3, Gasquet (8-Fr.) - Djokovič (3-Srb.) 6:4, 6:2, Djokovič stratil šancu na postup
1. Ferrer 2 2 0 4:1 2
2. Gasquet 2 1 1 3:2 1
3. Nadal 2 1 1 3:3 1
4. Djokovič 2 0 2 0:4 0
Štvorhra, Zlatá skupina: Hanley, Ullyett (2-Austr./Zimb.) - Björkman, Mirnyj (6-Švéd./Biel.) 7:6 (3), 6:4, Damm, Paes (4-ČR/Ind.) - Erlich, Ram (8-Izr.) 6:4, 7:5.
Kliknite - obrázok zväčšíte.