Niektorí majú dobrodružnú krv, iných presvedčil ísť pracovať za hranice optimistický opis kamarátov, ďalších zas vylákala vidina lepších peňazí, ako by dostali vo svojom odbore doma.
Slovenský vysokoškolák je dobrý čašník
Mnoho vysokoškolsky vzdelaných ľudí zo Slovenska robí v zahraničí prácu, akú by doma nevzali. Zamestnávatelia sú s nimi spokojní. „Prečo by neboli - sú šikovní, pracovití, kultivovaní, vedia jazyk,“ vyratúva ironicky Stanka Švecová, jedna zo zakladateliek poradenského portálu Kariéra za hranicami. „Ale prečo by mali Slováci robiť v zahraničí prácu pod úrovňou svojho vzdelania?“
V pasci provizória
Fakt je, že takto začínajú v zahraničí mnohí - chcú si zarobiť alebo v lepšom prípade pocvičiť jazyk. „Nedostatok takejto cesty je v tom, že ľudia to považujú za provizórne alebo dočasné riešenie, ale nakoniec pri takejto práci skončia, pretože si nenájdu čas ani energiu chodiť na pohovory a hľadať kontakty. Stretla som množstvo ľudí, ktorí hovorili: zobral som to na pár mesiacov, že si zlepším angličtinu, ale...,“ tvrdí Stanka. „Ale aj mnohých, ktorí sa uplatnili vo svojich profesiách. S niektorými spolupracujeme.“
Zmysluplná kariéra je iná
Stanka Švecová si myslí, že Slováci by mali byť trošku odvážnejší a nerezignovať na svoje profesionálne možnosti. Preto sa podieľala na vzniku kariérneho portálu Kariéra za hranicami (KZH), ktorý sa rozbehol na jar tohto roku. Jeho hlavným zámerom je ponúknuť ľuďom nie „nejakú prácu”, ale zmysluplnú kariéru. Za trištvrte roka poskytli svoje služby stovke záujemcov - asi polovica z nich si vyžiadala platené poradenstvo. „Na začiatku prevažovali skôr tí, ktorí chceli len malú radu bezplatne, teraz je to tak pol na pol,“ usmieva sa Stanka.
Hoci ju samu to tiež po promócii ťahalo von, robí to, čo vyštudovala: personalistiku. A tak môže poradiť ďalším, ktorí si za svojimi odbornými ambíciami stoja.
„Pracujeme s ľuďmi, ktorí odchádzajú; radíme im, ako si treba pripraviť cestu k odboru, ktorý ich zaujíma a nepredať sa pod cenu,“ hovorí Stanka. „Ale nie je naším cieľom ťahať ľudí von. Chceme podporovať aj tých, ktorí by sa na Slovensko vrátili, ale nevedia nájsť dosť zaujímavú pracovnú príležitosť.“
Aký životopis by zabodoval v Ománe?
S portálom spolupracujú odborníci - personalisti z rôznych krajín sveta. „Vždy sa snažím, aby som mala v príslušnom regióne odborníka a aby to bol Slovák, na ktorého sa viem spoľahnúť,“ vysvetľuje Stanka.
Mať odborníka znalého miestnych pomerov je nutné - kultúrne rozdiely sú aj v písaní životopisov, aj vo vedení prijímacích konaní oveľa väčšie, ako by človek očakával – o tom sa presvedčila Stanka Švecová na vlastnej koži, keď robila v Indii nábor IT špecialistov pre nemeckú firmu.
„V Anglicku alebo Amerike sú zameraní na výsledky a výkon, v Ázii je dôležitejší osobnostný profil, pôvod, rodinné zázemie,“ vysvetľuje Stanka.
Ako to robia?
Klientka s niekoľkými rokmi skúseností z bankového sektora na Slovensku chcela zistiť, aké sú jej možnosti vo Veľkej Británii.
Analýza a zhodnotenie: najlepšia cesta bude pokračovať v bankovom sektore. Klientka si vybrala Londýn.
Nasledovalo vypracovanie profesionálneho životopisu so zameraním na Veľkú Britániu; príprava na rôzne typy pohovorov s kariérnym koučom; spolupráca pri kontaktovaní zamestnávateľov.
O dva mesiace podpis zmluvy s bankou v Londýne.
Po úspešnom roku návrat domov.
Ďalšia spolupráca s portálom – kľúčové bolo transformovať novozískané skúsenosti klientky na slovenský trh a rozhodnúť sa, čo robiť ďalej.
S jej skúsenosťami nešlo o to, aby si čo najskôr našla nejakú prácu, ale aby urobila správne rozhodnutie a začala pracovať pre firmu a na pozícii, v ktorej využije svoju medzinárodnú skúsenosť.
Nájdete na KZH
Rýchla rada – spätná väzba
MAPP – Kariérny test aj s odporučenými kariérnymi cestami
Životopis na 100-percent
Video Životopis - Talking CV
Ašpirujem – motivačný list
Príprava na pohovor s kariérnym koučom
Kariérny koučing