Basak Genc, prvá tajomníčka tureckého veľvyslanectva, má najradšej film 21 gramov. Nedávno sa jej celkom páčil aj Rendition a nový Tarantino. Turecký film Môj otec a môj syn videla už trikrát, ale pôjde si ho pozrieť ešte raz. A pôjde naň do bratislavského Auparku, lebo tam sa oddnes premieta výber najúspešnejších tureckých filmov posledného obdobia.
Môj otec a môj syn je tak tochu politický film. „Ale zároveň vtipný,“ upresňuje Genc. Príbeh ľavičiara, ktorého za politické názory odsúdila vláda i vlastný otec, nakrútil mladý režisér Cagan Irmak. „Rád nakrúca filmy z minulosti a je o ňom známe, že je puntičkár a že si veľmi potrpí na každý detail v dobových dekoráciách,“ hovorí Genc. „Ja sa ho vždy snažím prichytiť pri nejakej chybe, nie je predsa možné, aby to všetko tak ovládal. Ale preňho pracuje celý umelecký tím, a na chybičku sa mi podarilo prísť len raz.
Tento Irmakov film je z osemdesiatych rokov, z čias politického prevratu. V tom čase Turci zakázali aj vyhrávanie po kluboch, o tom je zasa film Medzinárodný. Jeho hrdinami sú chlapci, čo sa však inak živiť nevedia. Preto súhlasia, že budú hrať pre armádu. Armáda však chce mať symfonický orchester - a oni nepoznajú noty.
Zákaz klubového hrania si pamätá aj Genc. Neplatil však všade a našťastie nie dlho. Dnes sú vraj turecké bary fajn. V niečom dokonca lepšie ako napríklad v Bruseli alebo u nás. Zákazníkov z nich žiadna záverečná nevyhadzuje.
Z barov do ulíc vyšiel Yilmaz Erdogan, keď nakrúcal film Organizované záležitosti. Kým príde k rozprávaniu o drobnom pouličnom zločine a jeho obetiach, v dlhom zábere sa len tak túla po Istanbule. A ukázal aj miesta, ktoré ani Genc nikdy nevidela.
Yilmaz Erdogan vo filme aj sám hrá, rovno hlavnú postavu - je to najpopulárnejší turecký herec.
Basak Genc by chcela, aby sme si všimli aj mladú herečku Ozgu Namal. Na festivale ju môžeme vidieť vo filme Medzinárodný, nedávno však dostala národnú cenu Golden Orange za film Happiness, nakrútený podľa populárneho románu. Ten film by sa hádam tureckému veľvyslanectvu podarilo zohnať na budúci rok, odhaduje Genc.
Tureckému filmu sa teraz darí. Vo veľkých mestách sú lístky drahé približne tak ako tu, divákov je však veľa. Povzbudili ich úspechy zo zahraničných festivalov. Taký, ako mal aj príbeh o komplikovanej láske Klíma. Minulý rok získal cenu FIPRESCI, dnes otvára festival v Bratislave.
Autor: kk