BRATISLAVA – Po sviatkoch sa koalícia opäť zíde na rokovaniach o reforme verejnej správy. Hoci všetci koaliční partneri hovoria, že pri reforme verejnej správy presadzujú tie isté princípy, dostávajú sa k rozdielnym výsledkom – ako v prípade územného členenia. Napriek ročným diskusiám je v hre členenie na 12, ale stále aj na 8 regiónov.
Jedným z viacerých očakávaných dôsledkov reformy verejnej správy by mal byť rovnomernejší rozvoj regiónov. Jednotlivé časti Slovenska sa už pár rokov po mnohých stránkach vyvíjajú značne odlišným tempom. Keď dôjde k príliš veľkým rozdielom, dostávajú sa do začarovaného kruhu, keď začnú fungovať vzťahy, v dôsledku ktorých sa rozdiely ešte viac prehlbujú.
Takzvaný prirodzený región má tú vlastnosť, že „vo svojom vnútre“ je dosť rovnomerne rozvinutý – jednoducho povedané – ľudia žijúci v jeho rozličných častiach majú dosť podobné problémy. Ak sa prirodzený región stane územím, ktoré má vlastnú samosprávu, je podľa odborníkov podstatne vyššia šanca, že ľudia dokážu uspokojivo vyriešiť vlastné problémy.
Väčšina expertov sa dokáže zhodnúť napríklad na tom, že Spiš a Zemplín sú prirodzené regióny. Pri modeli 8 regiónov by sa však museli Spišiaci presadiť v dvoch regionálnych parlamentoch, ak by chceli riešiť problémy Spiša. V prešovskom by mali zastúpenie 31 percent a v košickom 16 percent. Pri modeli 12 regiónov by mali vlastný celý región a 100-percentné zastúpenie.
Podobne sa to dá demonštrovať na Zemplíne – pri modeli 8 regiónov Zemplínčania budú mať zastúpenie v Prešove 27,4 percenta, v Košiciach 30,8 percenta. Model 12 regiónov navrhuje Zemplín ako samostatný región.
Tento problém sa týka takmer všetkých ťažkých oblastí – Kysúc, Turca, Liptova, Oravy, Šariša, Gemera, Malohontu. Pri členení Slovenska na 12 regiónov budú mať výrazne vyššie zastúpenie v regionálnych parlamentoch, v modeli 8 regiónov bude ich vplyv podstatne menší. Model 8 regiónov presadzuje HZDS, SDĽ a prikláňala sa k nemu aj SOP, model 12 regiónov uprednostňuje zvyšok vládnej koalície.
PETER KUNDER