Aukcie umenia po slovensky

Aukcie súčasného výtvarného umenia sa aj na Slovensku pomaly stávajú VIP udalosťami umeleckých sezón. Nedávny miliónový dražobný predaj Jankovičovej plastiky zo 60. rokov sa dokonca objavil ako horúca aktualita v slovenskom bulvári.

Rekordná dražba na 75. aukcii súčasného umenia. Dielo Jozefa Jankoviča Svedectvo V. bolo vydražené za 1 000 000 korún. To je najvyššia dosiahnutá konečná cena žijúceho slovenského autora v doterajšej histórii domácich aukcií.Rekordná dražba na 75. aukcii súčasného umenia. Dielo Jozefa Jankoviča Svedectvo V. bolo vydražené za 1 000 000 korún. To je najvyššia dosiahnutá konečná cena žijúceho slovenského autora v doterajšej histórii domácich aukcií. (Zdroj: SOGA)

Slovenské umenie nebolo donedávna na peniaze zvyknuté. Za socializmu boli peniaze pred verejnosťou dômyselne ukryté v nákupnej politike jednotlivých štátnych galérií alebo v pria­mych investíciách do výzdoby námestí, sídlisk, divadiel a domov kultúry či smútku.

Aj tí, ktorí nepatrili k oficiálnemu dvoru, boli v systéme socialistického fungovania legálnymi obchodníkmi s vlastnou živnosťou, teda s umením. Tak, ako mal vládca poruke dvorného šaša, ktorý mal dovolené „hovoriť pravdu“, tak paradoxne v niektorých obývačkách nomenklatúrnych kádrov viselo kvalitné avantgardné umenie. Jedni chápali umenie ako službu ideológii a druhí ako napĺňanie tvorivých ideálov. No obe strany sa zhodne pohybovali vo vypreparovanom svete neprirodzených vzťahov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Splnený sen

Je prekvapujúce, že výtvarná obec dnes ešte stále zákony trhu prijíma skôr ako nečakaného votrelca, než ako prirodzenú súčasť životného cyklu umenia. Krajné názorové stereotypy, že umelecká hodnota diela tratí, keď sa prizná jeho trhová cena, alebo naopak, že hodnota je daná len jeho cenou, nie sú až také zriedkavé.

Súčasná realita je pritom len naplnením pred- a porevolučných túžob o vlastnom umeleckom trhu a scéne, ktorá sa črtá konečne do podoby, známej z krajín na západ od nás. Možno sme ju doteraz z našej postkomunistickej perspektívy videli utopicky ružovo ako vysnívaný ideál slobody pod ochrannou rukou „všemoc­ných“ peňazí.

mená a Mená

Keď pred niekoľkými rokmi začali aukčné spoločnosti programovo dražiť súčasné umenie, zistili, že napriek nižším ziskom v porovnaní s umením starším, vyvoláva aj tento „umelecký segment“ potrebu vlastniť ho. Dobré PR, kvalitné katalógy, profesionálna starosť o diváka, s výberom umenia garantovaným odborníkmi zmobilizovali za krátky čas slušný záujem o súčasné umenie, ktorým by nepohrdla zabehaná galéria.

SkryťVypnúť reklamu

Špecifický demokratický duch­ aukčných výberov vyvolal na scéne nejedno trpké či veselšie prekvapenie. Dražba je svojím spôsobom súťaž, takže jednotlivé „mená“ a „Mená“ umelcov, vyňaté z dejinných a zo spoločenských väzieb, hrajú zrazu len za seba, vlastnými zbraňami a vo vlastnej réžii. A čaro nechceného niekedy zamieša karty tak, že Viera Žilinčanová visí vedľa Jozefa Jankoviča a Milan Paštéka vedľa Márie Medveckej.

A dokonca niektorí z tých, ktorí sú viac-menej trpení slovenskou kunsthistóriou, sa tešia niekoľkonásobne vyššej podpore milovníkov a zberateľov umenia. Nedá sa vyhnúť otázke: Ktorá podoba súčasného umenia je naozaj tá pravá? Tá z umenovedných kníh, alebo tá z aukčných katalógov?

Šach alebo valčík

Aukčné spoločnosti priznávajú, že deliaca čiara medzi kvalitou a nekvalitou v obchode s umením nejde vždy totožným smerom s tým kunsthistorickým. No ani odborníci z umenovednej obce nevlastnia exkluzívny copyright na večnú pravdu.

SkryťVypnúť reklamu

Ideálom je, keď sa dokážu stretnúť. Príkladom sú dejiny výtvarného umenia, ktoré sú plné takých stretnutí, ale zároveň aj tam platí fráza „čas ukáže“. U nás sa buď z opatrnosti, alebo len z neskúsenosti stále nevieme rozhodnúť, či sa medzi obchodom a umením má hrať šachová partia, alebo tancovať viedenský valčík.

Autor: Beata Jablonská (Autorka je kunsthistorička)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 690
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 476
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 470
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 463
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 546
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 999
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 169
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu