
Zamestnanci NTV, ktorí neboli ochotní podriadiť sa vedeniu dosadenému Gazpromom, podpisujú svoje výpovede. FOTO - REUTERS
MOSKVA - Najvplyvnejšia ruská televízna stanica NTV, ktorá nebola podriadená Kremľu, zmenila v sobotu charakter vysielania. Z obrazovky zmizlo protestné logo, ktoré tam bolo desať dní, a spravodajská relácia vecne informovala, že riadenie stanice prevzal nový manažment poverený štátnym plynárenským monopolom Gazprom. V sobotu na svitaní už americký bankár Boris Jordan, ktorého Gazprom na spornom valnom zhromaždení akcionárov pred dvoma týždňami vymenoval za generálneho riaditeľa NTV, sedel v kancelárii svojho prepusteného predchodcu Jevgenija Kiseľova v Ostankine. O správnosti Jordanovho vymenovania má 10. mája definitívne rozhodnúť moskovský súd.
Na tento krok Gazpromu reagovali desiatky novinárov predložením rezignácií, približne štyridsať nelojálnych zamestnancov údajne nové vedenie prepustilo. Podľa zakladateľa stanice Vladimira Gusinského týmto NTV prestala existovať.
Jordan potvrdil odchod 35 z 1 200 zamestnancov stanice. Podľa niektorých zdrojov však majú v úmysle televíziu opustiť až dve tretiny zamestnancov. „Tieto rezignácie sme neprijali a veríme, že v budúcich týždňoch budeme pokračovať v dialógu s týmito ľuďmi,“ povedal Jordan. Zakladateľ americkej televízie CNN Ted Turner, ktorý predtým rokoval o kúpe NTV a ktorého vstup do NTV vnímali mnohí ako možný spôsob garantovania jej nezávislosti, medzitým svoju ponuku spochybnil. Naznačil, že po „exode“ novinárov prestáva byť pre neho stanica zaujímavou.
Vzbúrení reportéri sa zatiaľ premiestnili do priestorov nezávislej stanice TNT, ktorá patrí Gusinského spoločnosti Media-MOST. Každé dve hodiny vysielali spravodajstvo na základe vlastného pohľadu na udalosti v NTV. TNT však má oveľa menší dosah ako NTV. Kiseľov prijal ponuku, aby sa stal úradujúcim generálnym riaditeľom TV-6, nezávislej stanice vo vlastníctve známeho finančníka Borisa Berezovského. Táto televízia zrejme poskytne zamestnanie aj ďalším redaktorom NTV. Proti vymenovaniu Kiseľova do čela TV-6 sa však vzbúrili tamojší zamestnanci. Šéfredaktor spravodajstva Michail Ponomarjov odmietol pracovať pod Kiseľovovým vedením a podal výpoveď. Vzbúrencov nečakane podporil jeden zo zakladateľov NTV a riaditeľ štátnej televízie RTR Oleg Dorodejev, ktorý oznámil, že už ďalej nemôže pracovať v službách verejnoprávnej televízie a rezignoval zo svojej funkcie.
NTV, ktorá vznikla v roku 1993, financoval pôvodne Vladimir Gusinskij. V NTV pracovali mladí a energickí novinári a na obrazovkách sa objavovala novátorská publicistika, ktorá odlišovala NTV od štátnych staníc ORT alebo RTR. Reportéri NTV informovali kriticky o Kremli i o ruskej vojne v Čečensku. NTV však „nahospodárila“ obrovské dlhy, väčšinou voči Gazpromu, ktorý vlastní 46 percent akcií tejto súkromnej stanice. Gazprom, ktorého vlastníkom je z viac ako 38 percent štát a ktorý má vo vedení vysokého predstaviteľa Kremľa a spojenca prezidenta Vladimira Putina, tvrdí, že stanicu prevzal, aby ochránil hodnotu svojho podielu. Gazprom celé mesiace bojoval s Gusinským, ktorý utiekol do Španielska, aby sa vyhol údajne politicky motivovanej obžalobe zo sprenevery. Pre mnohých ruských intelektuálov a liberálnych poslancov bola NTV jednou z hlavných vymožeností postsovietskeho desaťročia a jej prevzatie štátnym monopolom považujú za veľkú stratu. (čtk, r)