KÁHIRA. Al-Káida chce zvrhnúť lídrov severoafrických krajín, osobitne prezidenta Líbye Muammara Kaddáfího. Na najnovšej nahrávke to vyhlásila dvojka organizácie - Ajman Zawahrí. Nepáči sa mu, že líbyjský vodca sa začal „kamarátiť“ s Američanmi.
Zawahrí tiež oznámil, že k al-Káide sa pripojila jedna z líbyjských islamistických skupín a pohrozil Líbyjčanom sériou teroristických útokov. Už niekoľkýkrát tiež vyzval Palestínčanov, aby zvrhli lídra Fatahu a samosprávy Mahmúda Abbasa.
Kaddáfího politika islamistov znepokojuje už dávno. Zo sponzora teroristických organizácií sa pred štyrmi rokmi zrazu stal „umiernený“ politik. Údajne zo strachu, že ho čaká rovnaký osud ako Saddáma Husajna zastavil jadrový program a súhlasil aj s odškodnením obetí teroristických útokov na lietadlá americkej spoločnosti Pan Am a francúzskej UTA. Vlani Líbyu Washington vymazal zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus a obnovil s ňou diplomatické vzťahy.
Autor: mik