Pakistan žije od soboty v novej realite. Z televízie zmizlo takmer tridsať súkromných televíznych kanálov, zmĺkli viaceré rozhlasové stanice vrátane BBC World, viac než štyristo aktivistov a predstaviteľov opozície sa ocitlo za mrežami.
Kvôli radikálom a sudcom
Prezident Parvíz Mušarraf v krajine vyhlásil výnimočný stav. S okamžitou platnosťou odvolal predsedu najvyššieho súdu Iftikhara Čaudhrýho a nahradil ho svojím človekom.
Polícia zatkla viacerých vysokopostavených opozičných politikov a právnikov. Mušarraf v televíznom prejave svoje rozhodnutie odôvodnil rastúcim násilím extrémistov a zasahovaním sudcov do politiky vlády. Sudcovia nadnes oznámili celoštátny štrajk právnikov.
„Budeme organizovať protesty a bojkotovať súdy,“ povedal agentúre Reuters Hámid Alí Chán, bývalý predseda asociácie právnikov.
Pre vyhlásenie výnimočného stavu sa Mušarraf rozhodol len pár dní predtým, ako mal Najvyšší súd rozhodnúť o tom, či jeho kandidatúra na prezidenta bola legitímna.
Už 15. novembra sa v rámci dohody s bývalou premiérkou Bénazír Bhuttovou mal vzdať uniformy. To sa však už zrejme nestane. V krajine neplatí ústava, sloboda médií je obmedzená a parlamentné voľby sa z januára možno presunú na neurčito. „Žiadame obnovenie ústavy a konanie slobodných volieb pod dohľadom nezávislej volebnej komisie,“ povedala rozhorčená Bhuttová pre BBC.
Pakistanský premiér Šaukat Azíz včera informoval, že termín volieb sa zmení. Verejnosti oznámil, že výnimočný stav bude trvať tak dlho, ako si to situácia bude vyžadovať.
Zároveň potvrdil, že polícia zatkla asi 500 ľudí v rámci preventívnych opatrení. Nechýba medzi nimi líder opozičnej Pakistanskej moslimskej ligy Machdúm Džávid Hašmí či Asma Džahangirová z komisie pre ľudské práva v Pakistane.
Napriek tomu, že Mušarraf žiadal Západ, aby pochopil jeho rozhodnutie ako reakciu na veľmi kritickú situáciu v krajine, Spojené štáty a Európska únia ho za tento krok ostro kritizovali.
Západ tlačí na Mušarrafa
Brusel vyzval Mušarrafa, aby rešpektoval zásady ústavy a nerušil plánované parlamentné voľby. „Akékoľvek odbočenie od demokratického procesu nemôže byť riešením,“ povedal šéf diplomacie EÚ Javier Solana.
Na dodržanie termínu volieb upozornil Mušarrafa aj Washington, ktorý považuje Pakistan za spojenca v boji s terorizmom. „Je v najlepšom záujme pakistanského ľudu, aby došlo k urýchlenému návratu k ústavnosti a k potvrdeniu parlamentných volieb,“ povedala americká ministerka zahraničia Condoleezza Riceová pre Reuters. Tá už v auguste varovala pakistanského prezidenta pred touto možnosťou.
Nečinnosť by bola pre Pakistan samovraždou, a ja nemôžem dovoliť tejto krajine, aby sa jej dopustila.
Parvíz Mušarraf, pakistanský prezident