
Americkú lietadlovú loď Kitty Hawk pravdepodobne čaká nová misia v Juhočínskom mori. FOTO - REUTERS
WASHINGTON, PEKING - Politici, príbuzní, priatelia a zástup asi desaťtisíc ľudí vítal v sobotu na slávnostne upravenej dráhe leteckej základne vojenského námorníctva na Whidbey Island v štáte Washington posádku amerického lietadla EP-3, ktorú jedenásť dní zadržiavali čínske orgány na ostrove Chaj-nan. Návrat posádky však ešte neznamená definitívny koniec krízy v americko-čínskych vzťahoch, ktorú vyvolala kolízia amerického výzvedného lietadla s čínskou stíhačkou. Havarovaný americký stroj EP-3 ostáva stále na čínskom ostrove Chaj-nan a Peking a Washington sa naďalej rozchádzajú v otázke, kto zapríčinil haváriu, ktorá bola pre čínskeho pilota smrteľná.
Návrat amerických letcov v rozhlasovom prejave privítal aj prezident George Bush a zároveň pri príležitosti Veľkej noci ocenil prácu všetkých príslušníkov amerických ozbrojených síl slúžiacich mimo územia Spojených štátov. Peking opäť odmietol tvrdenia Washingtonu, že zodpovednosť za incident leží na čínskej strane, a varoval, že pokiaľ budú Spojené štáty na tomto obvinení trvať, môže to mať vážne dôsledky pre čínsko-americké vzťahy. Hovorkyňa vlády zopakovala oficiálnu verziu Pekingu, podľa ktorej americký stroj nečakane skrížil dráhu čínskej stíhačke F-8.
Špionážne lety pozdĺž čínskeho pobrežia monitorovaného z medzinárodného vzdušného priestoru, ktorý USA prerušili 1. apríla, by údajne mali byť obnovené už tento týždeň. Táto otázka bude okrem iného predmetom americko-čínskych rokovaní, ktoré sa začnú v stredu.
Čína medzitým vyhlásila nezvestného pilota havarovaného čínskeho lietadla Wang Weja za revolučného mučeníka. Pilotovo meno sa ocitlo na zozname osôb, ktoré majú byť pre obyvateľov komunistickej Číny príkladom hodným nasledovania. Na zozname tisícov národných mučeníkov sú aj traja čínski novinári, ktorí prišli o život v máji 1999 na čínskom veľvyslanectve v Belehrade, ktoré sa omylom stalo terčom bombardovania NATO. Čína v sobotu odvolala pátranie po pilotovi, do ktorého bolo zapojených okolo stotisíc ľudí. Pátranie sa skončilo, keď záchranári dospeli k záveru, že nezvestný muž už nemôže byť nažive.
S odvolaním sa na zdroje z vojenského námorníctva denník Washington Post zverejnil správu, že Spojené štáty by mohli do oblasti Juhočínskeho mora vyslať lietadlovú loď, ktorá by chránila americké špionážne lietadlá a tak zabránila opakovaniu diplomatického incidentu. Podľa denníka by mohlo ísť o lietadlovú loď Kitty Hawk kotviacu v japonskom prístave Jokosuka, ktorá má na palube sedemdesiat lietadiel.
(čtk, r)