Švédsky minister životného prostredia Carlgren žiadal v stredu preloženie 1200 kilometrov dlhej trasy plynovodu, ktorá má viesť naprieč Baltským morom, medziiným popri švédskom ostrove Gotland. Štokholm žiada podľa údajov nemeckej spravodajskej televíznej stanice n-tv, aby bolo potrubie preložené bližšie k pobrežiu pobaltských krajín. Na stretnutí rezortných kolegov štátov ležiacich pri Baltskom mori v Osle povedal, že plynovod má podľa doterajších plánov prechádzať cez „problematické a riskantné oblasti“.
Nová trasa
Nejde len o vo Švédsku plánované prírodné chránené oblasti, ale aj o oblasti, v ktorých boli počas druhej svetovej vojny ponorené míny a chemické zbrane. Carlgren oznámil, že s očakávanou žiadosťou o prechod cez švédske vody sa bude vláda dôkladne zaoberať.
Hovorca Nord Streamu Müller, ktorý je joint venture ruského Gazpromu (51 percent) a nemeckých spoločností BASF a E.ON (každá po 24,5 percenta) so sídlom vo Švajčiarsku, sa vyjadril, že Nord Stream sa bude švédskou požiadavkou konštruktívne zaoberať. Pochybnosti ohľadom životného prostredia má údajne vyriešiť expertíza, ktorá bude vypracovaná do polovice budúceho roka.
Vláda ministerského predsedu Reinfeldta sa zatiaľ k projektu záväzne nevyjadrila. Doterajší návrh švédskeho štátneho úradu pre životné prostredie naplánovať trasu plynovodu, ktorá by viedla cez pevninu, Nord Stream odmieta.
Dohoda o Nord Stream, ktorú v roku 2005 podpísal ruský prezident Putin a nemecký kancelár Schröder krátko pred skončením svojho funkčného obdobia, má transportovať ruský zemný plyn po prvýkrát cez more. So stavbou plynovodu, ktorý povedie z ruského Vyborgu do Greifswaldu v Meklenbursku-Prednom Pomoransku, sa má začať koncom roku 2008, v roku 2010 má byť hotový.
Obavy Poľska
Tento projekt naprieč Baltským morom, vyčíslený na 5,7 miliardy eur, sa nestretol s pochopením ani v pobaltských štátoch, ani v Poľsku. Varšava sa obáva, že plynovod ohrozí bezpečnosť energetických dodávok, keďže jeho potrubie Poľsko obchádza.
Tým by mohla Moskva v budúcnosti v rámci politického tlaku zastaviť dodávky plynu Poľsku bez toho, že by prerušila dodávku západoeurópskym partnerom.
Za terajšie dodávky plynu cez svoje územie Poľsko poberá tranzitné poplatky. Vzhľadom na nastávajúcu novú poľskú vládu Nemecko dúfa, že sa spor vyrieši. BASF mieni obnoviť návrh, podľa ktorého by sa Poľsko napojilo na západoeurópsku sieť. Ide o časť projektu Nord Stream s názvom Opal, ktorá má viesť paralelne k nemecko-poľskej hranici.
Na realizovanie plynovodu má Poľsko obmedzený vplyv. Podľa plánovanej trasy nekrižuje potrubie výlučne hospodársku zónu Poľska. Avšak politickou pákou Varšavy je zabrániť spolufinancovanie projektu Európskou investičnou bankou. Predbežné skúmanie stavby plynovodu cez baltskú hospodársku zónu odmietlo zatiaľ z ekologických dôvodov aj Estónsko.
Autor: Jana Salgovic, Mníchov