BRATISLAVA. Pre policajný tím, ktorý vyšetruje jeden z najväčších podvodov v histórii Slovenska, pri ktorom prišiel štát o miliardy korún, je definitívne vyriešenie prípadu už na dohľad.
K dnešnému dňu obvinila polícia 75 ľudí, ďalších 300 je podozrivých. „Aj keď sa polícia zamerala len na roky 2001 až 2003, toto bola taká obrovská operácia, že nestíhala sledovať každú stopu. S trochou šťastia by sa prvá časť prípadu mohla dostať pred súd v marci alebo v apríli," hovorí jeden zo zdrojov.
Eldorádo
Na prvý pohľad komplikovaný podvod s vykurovacími olejmi v sebe skrýva brilantnú jednoduchosť. Predajom rôznych minerálnych produktov, na ktoré sa vzťahuje nižšia spotrebná daň ako na drahšiu naftu, si podvodníci uliali zhruba 10 korún na liter.
Zabudnite na vydieranie, drogy a prostitúciu - práve olejový podvod sa stal najväčším príjmom slovenskej mafie od pádu komunizmu. Odhaduje sa, že celkový výnos bol viac ako 100 miliárd korún.
Obchod, v ktorom išlo o obrovské peniaze, sprevádzala aj vlna násilností. Najmenej dvoch? hlavných podozrivých - Romana Krajčího a Jána Kubašiaka - v priebehu posledného roka zavraždili. Kľúčový svedok Ernest Šimonič v apríli len so šťastím prežil útok na svoju osobu.
Vyšetrovanie sprevádza aj tajnostkárstvo. Ministerstvo vnútra je strohé. „Každodenne sa vykonávajú procesné úkony, ako sú výsluchy svedkov, obvinených, konfrontácie. K menám a firmám sa z taktických dôvodov nebudeme vyjadrovať," povedal SME policajný hovorca Martin Korch. V podobnom duchu reagovala aj prokuratúra.
Napriek tomu sa SME podarilo po sérii rozhovorov na oboch stranách prípadu zostaviť komplexný obraz najväčšej operácie slovenského organizovaného zločinu.
VIDEO
Lídri
Niektorí z obvinených - napríklad Vladimír M. z Prievidze a Ladislav P. zo Sobraniec - sú podozriví, že dovážali palivo z Bieloruska a Ukrajiny bez zaplatenia spotrebnej dane. Vladimír M. priznal, že olej dovážal z bieloruskej rafinérie Mozir, kde predtým pracoval. „Na Slovensko sme ho bez akéhokoľvek podozrenia dovážali asi sedem rokov. V tom čase som nepredal ani liter nafty, takže nerozumiem, koho som vlastne poškodil," povedal Vladimír M.
Ďalší obvinení sú z rafinérie Petrochema Dubová - vedúci výroby Miloš K., obchodný námestník Jozef S. a vedúci zmeny Aleš Ch. Tí podľa polície vyrábali vykurovacie oleje kvalitou nerozoznateľné od nafty, a následne ich dodávali do čerpa?cích staníc cez spoločnosti ako Naftex Trade z Makova.
Spolumajitelia firmy Zbyněk V. a František C. pripustili, že nakupovali olej z Petrochemy, ale popreli, že by ho následne predávali ako naftu.
„Neviem, ako na to polícia prišla. Myslím, že išlo o politickú objednávku," hovorí Zbyněk V. Na pripomienku, že obvinená je aj bývalá poslankyňa SDKÚ Libuša Martinčeková, ktorej strana bola vtedy pri moci, reagoval: „Ja ju síce nepoznám, ale v tejto hre boli dôležití iní ľudia." Podľa Františka C. je vyšetrovanie účelové. „V našej firme bol audit, žiadne daňové úniky neboli zistené."
Krajčí a Kubašiak sú spolu s Jozefom O., ktorého polícia označila za olejárskeho lídra, podozriví, že dovážali olej napríklad z Jedlickej rafinérie v Poľsku. Následne ho uložili v daňovom sklade na Slovensku a potom exportovali na predaj do Českej republiky bez deklarácie tovaru a zaplatenia daní.
„O čom sa chcete so mnou rozprávať? To, čo som vedel, som povedal polícii," reagoval Jozef O.
Spoločnosť Progress Trading podľa polície olej exportovala do krajín ako Chorvátsko a Taliansko. Vyplýva to zo zmluvy o prepracovaní tovaru, ktorú uzavrela s dcérskou firmou Nafta Gbely DJG Sénna.
Riaditeľ Progress Trading a jeden z obvinených Jozef F. tvrdí, že je čestný človek. „Obvinenie považujem za omyl polície."
Do rozsiahlej operácie boli zatiahnuté stovky firiem, aby sa prevod peňazí a tovaru ťažko stopoval. Mnohé z firiem zostali po tom, ako poslúžili kriminálnym cieľom, „mŕtve" alebo išli do likvidácie, ku ktorej im pomohol konkurzný expert Vladimír S. Často skončili vo vlastníctve bielych koní, ktoré nemali s operáciou nič spoločné.
Vladimír S. podiel na kauze olejári odmieta. „Policajt, ktorý toto vymyslel, patrí na psychiatriu. V pozadí je zámer ľudí, ktorí ma v čase, keď som bol vo vyšetrovacej väzbe, pripravili o pomerne veľký majetok. Títo ľudia majú kontakty aj na prokuratúre."
Dobrý biznis
Je možné, že nikdy nespoznáme totožnosť mnohých zo zakladajúcich olejárov. Tí, ktorí v podvode pokračujú, také šťastie mať nemusia. Polícia vyšetruje a zaisťuje nové dôkazy proti tým, ktorí sa podieľali na pohraničnom obchode s olejmi na južnom Slovensku - najmä proti majiteľom skladov nevyhnutných pre olejárov. „Tí na českom konci celej operácie sú už vo väzení. Zostáva obviniť južnú vetvu operácie na Slovensku," hovorí jeden z ľudí zainteresovaných v prípade.
Mnohí z obvinených pokračujú v obchode s palivom aj po prepustení z väzby a trvajú na tom, že tak ako v minulosti, ani teraz nerobia nič protizákonné. „Určite budem v tejto oblasti pracovať aj naďalej, pretože ma to mentálne obohacuje," hovorí riaditeľ firmy Progress Trading Jozef F. a dodáva: „Napokon, aj v rámci Európy je to zaujímavý biznis. Pokiaľ sa to robí legálne, samozrejme."
Vyšetrovanie podvodu
- polícia sa začala prípadom zaoberať už v roku 1993
- najskôr ho vyšetrovali štyria ľudia, neskôr dvanásti, dnes je v tíme 23 policajtov
- prvé obvinenia padli v roku 2001, keď stíhali organizovanú skupinu na západnom Slovensku
- k dnešnému dňu je obvinených 75 ľudí, podozrivých ďalších 300
- polícia preverila okolo 640 firiem
- celý obchod riadili Rusi, ich pravou rukou bol Jozef O.
- organizovaná skupina mala sedem úrovní, na najnižšej boli biele kone
- celkové výnosy obchodov s olejmi sa odhadujú na viac ako 100 miliárd korún
- s kauzou oleje nepriamo súviseli aj finančné problémy futbalového klubu Slovan Bratislava či vraždy Petra Čongrádyho a Jozefa Svobodu
- vyšetrovací spis má viac ako 70tisíc strán
- dokumenty, ktoré zhabala polícia, by zaplnili miestnosť s rozlohou 80 štvorcových metrov až do výšky 1,5 metra.
Ako fungoval podvod s olejmi
Rozpliesť sieť mnohých firiem zapletených do podvodu je ťažké, pointa veľkého podvodu je však celkom jednoduchá.
Aj na Slovensku bol podvod s olejmi založený na jednoduchom predpoklade: keďže spotrebná daň na minerálne oleje je nižšia ako daň z nafty, niektoré oleje možno zameniť alebo zmiešať. Potom sa dajú nelegálne predávať ako benzín alebo nafta, čím vznikajú ohromné zisky z nezaplatenej palivovej dane.
Z oleja bol benzín
V posledných desiatich rokoch pochádzal minerálny olej, ktorý sa predával na slovenských čerpadlách ako benzín, z niekoľkých zdrojov. Niektorí z obvinených dovážali ľahký vykurovací olej priamo od výrobcov v Rusku, na Ukrajine, v Poľsku a v Bielorusku. Len čo sa ocitol na Slovensku, „zmenili ho“ na benzín pomocou sfalšovaných dokladov.
Potom tu boli domáci producenti vrátane rafinérie Petrochema Dubová a firmy Progress Trading. Petrochema fungovala na dve zmeny, pričom jedna vyrábala ľahký olej prakticky nerozoznateľný od benzínu.
Taký potom tankovali aj slovenskí vodiči. Dlhodobé používanie pritom spôsobuje poškodenia motora.
Falošný benzín sa rozvážal troma smermi – na východ, sever a juh – prostredníctvom firiem ako Naftex Trade z Makova. Spoločnosť kupovala až štyri milióny litrov oleja mesačne a následne ho predávala ako benzín. Falošný benzín vyrábala aj firma Konzeko z Markušoviec, ktorá sa špecializovala na spracovanie opotrebovaných olejov na opakované použitie.
Kamaráti colníci
Zatiaľ čo olej sa fyzicky predával priamo medzi dvoma spoločnosťami, na papieri prešiel reťazcom fiktívnych kupcov, pričom stopa sa končila buď v slepej uličke, alebo ju nebolo možné odsledovať pre nedostatok potvrdeniek a poriadneho účtovníctva.
Ak bola napríklad Petrochema schopná vyrobiť liter oleja za deväť korún a potom ho Naftex predal ako naftu za 24, zisk 15 korún sa následne rozdelil medzi všetkých zúčastnených: výrobcov, distribútorov a maloobchodníkov, ekonomických otcov podvodu i hrubokrkých ochrancov.
Je jasné, že podvod s olejmi nemohol fungovať bez spolupráce s colníkmi, z ktorých v roku 2002 urobili správcov spotrebnej dane na minerálne oleje. V Petrocheme mali colníci aj trvalé pracovisko, takže museli vedieť, koľko oleja sa každý deň vyrobilo, kam sa posielal a kto ho kupoval, ako aj testovať jeho fyzikálne vlastnosti. V roku 2004 polícia zatkla príslušníkov colného úradu v Banskej Bystrici a troch manažérov Petrochemy – v súvislosti s olejárskymi podvodmi.
Tom Nicholson
Je to ruský vynález
Veľké daňové úniky na olejoch sú ruským „objavom“, na Slovensku sa do toho zapojili významné mozgy podsvetia.
Podvody s olejmi začali robiť ruskí emigranti v Spojených štátoch v 80. a v 90. rokoch minulého storočia. Neskôr pokračovali v Poľsku, Maďarsku i Česku. Na Slovensku ich spúšťal Tomáš Vida z Dunajskej Stredy, ktorého zavraždili v roku 2000.
Vida mal podporu ruských regionálnych lídrov podvodu v Budapešti - vrátane mafiánskeho šéfa Semiona Mogiljeviča.
Úspech dunajskostredského podsvetia prilákal bratislavské podsvetie, najmä jeho šéfa Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili v roku 1997. Sýkora vytvoril alianciu s Tiborom Pápayom, ktorá sa ukázala pre toho druhého osudovou. Pápaya zastrelila maďarská konkurencia v bare Fontána počas známeho masakru v roku 1999.
Po Sýkorovi pripadla úloha chrániť finančné mozgy podvodu šéfovi banskobystrického podsvetia Mikulášovi Černákovi. Keď ho zavreli do väzenia, „ochrana“ prešla na Petra Čongrádyho, ktorého zabili v roku 2004. Obvinený František C. SME povedal, že bol s Čongrádym kamarát.
„Nechápem, prečo sa o ňom hovorilo ako o jednom z bossov podsvetia.“ Súčasne poprel, že by Čongrády investoval do obchodu s olejmi stovky miliónov korún.
(tom)