Prisťahovalci z Rumunska trápia Talianov už roky. Patria k najpočetnejšej komunite medzi cudzincami, ktorých žije v krajine viac ako tri a pol milióna. Do Talianska či Španielska prichádzajú skôr tí menej vzdelaní, mnohí z nich potom žijú v chudobných táboroch v plechových búdach alebo stanoch na okrajoch väčších miest. Aby prežili, kradnú či žobrú, dokonca zabíjajú. Patria k najtrestanejším imigrantom. Starosta Ríma Walter Veltroni podľa BBC povedal, že až 75 percent krádeží, vrážd a znásilnení v jeho meste majú na svedomí práve Rumuni.
Tisícka mesačne
Po januárovom vstupe Rumunska do Európskej únie sa situácia ešte zhoršila. Pre rumunských prisťahovalcov padli posledné prekážky. Ako občania únie už môžu cestovať voľne a desaťtisíce z nich to využili.
Ich počet v Taliansku dramaticky narástol. Podľa úradov príde každý mesiac do krajiny vyše tisíc Rumunov. Neoficiálne ich v Taliansku žije už viac ako pol milióna. Aj preto talianska opozícia niekoľko mesiacov žiadala, aby vláda problém riešila.
Nedialo sa nič, až kým minulý utorok niekto neznásilnil a nezavraždil 47-ročnú Giovannu Reggianovú. Z jej smrti obvinila polícia mladého Rumuna, ktorý žil v tábore na okraji Ríma. To stačilo, aby talianska vláda okamžite sprísnila cudzinecký zákon. Prijala dekrét, ktorý umožňuje vypovedať aj občanov členských štátov Európskej únie, ktorí podľa polície ohrozujú bezpečnosť krajiny. Stačí na to podpis sudcu. Cudzinec ani nemusí byť trestne stíhaný. Denník La Repubblica komentoval v piatok postup vlády ako „nulovú toleranciu“.
A tak v čase, keď sa davy Talianov prišli na pohreb rozlúčiť s Giovannou Reggianovou, talianska polícia zrovnávala so zemou tábory prisťahovalcov a z krajiny vyhostila prvých štyroch trestaných Rumunov.
Právo vzali do vlastných rúk aj samotní Taliani. Aspoň tak vyzerá piatkový útok siedmich zamaskovaných mužov, ktorí s obuškami a nožmi napadli skupinu Rumunov. Troch museli odviezť do nemocnice, jeden bol zranený ťažko.
Talianska a rumunská vláda teraz majú čo robiť, aby nekontrolovateľné emócie dostali pod kontrolu.
Obavy z nenávisti
Politici na oboch stranách i talianska cirkev vyzývajú Talianov, aby nepodľahli „rasistickému hnevu“. Rumuni žiadajú, aby sa už podobný „akt xenofóbie“ neopakoval.
Taliani nie sú prvou európskou krajinou, ktorej sa problém s prisťahovalcami vymkol spod kontroly. Len nedávno vyhrala švajčiarske voľby nacionalistická strana Christopha Blochera s plagátom, na ktorom biele ovce z krajiny vykopávajú čiernu ovcu, čiže cudzinca-kriminálnika.
Taliansky premiér Romano Prodi už vyzval štáty únie, aby postupovali spoločne. Či sa ujme taliansky spôsob, nie je isté. Ak bude na vyhostenie cudzinca stačiť podpis sudcu a názor policajta, dá sa to zneužiť.
Na konci to môže vyzerať, že zločinci pochádzajú iba z Rumunska.
Musíme zabrániť xenofóbnej nenávisti, aby sa vymkla spod kontroly.
Guiliano Amato taliansky minister vnútra