Po zvlášť sviatočnom a zároveň zvlášť krvavom víkende na Blízkom východe, nad ktorým visí kliatba neriešiteľného izraelsko-palestínskeho sporu, prikročil Izrael k vojenskej operácii, akú neriskovala žiadna vláda od roku 1982. Terčom útoku sa tentoraz stal sýrsky objekt - aj keď na území Libanonu, satelitného štátu Damasku. Zbombardovaním radaru sýrskej armády, ktorej 35-tisíc vojakov sa zdržiava na libanonskom území, v údolí Bikáa pomstil Izrael sobotňajšie zabitie izraelského vojaka na hraniciach s Libanonom. Objektom izraelskej odvety sa tentoraz nestali len povstalci Hizballáhu, ktorí na izraelské obrnené vozidlo v sobotu vystrelili kaťuše, ale priamo Damask, ktorý podľa Izraela využíva Hizballáh ako nástroj na svoje ciele. Pozornosť v konflikte na Blízkom východe sa po tejto operácii presúva na izraelsko-sýrske hranice, ku ktorým sa konflikt tesne priblížil. Keby ich prekročil, znamenalo by to, že celá oblasť stojí na pokraji novej etapy izraelsko-arabských vojen.
„Varovania“ v podobe náletov na vojenské a oficiálne objekty Izrael doteraz dávkoval predovšetkým Palestínčanom. Izraelská vláda vidí v tejto forme prezentácie vojenskej sily čitateľnú odpoveď na palestínske násilie. Proti Sýrii však zatiaľ židovský štát používal ako jedinú zbraň verbálne útoky. Ani do mája minulého roku, keď ešte Hizballáh a izraelská armáda spolu na libanonskom území bojovali na poslednom aktívnom fronte Blízkeho východu, Izraelčania nikdy neútočili priamo proti sýrskym objektom v Libanone. Po odchode izraelských vojakov z južného Libanonu minulý rok v máji tento front vyhasol a Hizballáh ostal pánom pásu územia, ktoré Izraelčania opustili. Sýria má s Izraelom nevyriešený spor o Golanské výšiny, no na jej hraniciach so židovským štátom bol v posledných desaťročiach pokoj.
Izraelské a sýrske vojská sa naposledy stretli v roku 1982, aj vtedy v Libanone. Počas občianskej vojny Izraelčania zatlačili sýrskych vojakov až k údoliu Bikáa a zničili desiatky ich tankov. Architektom vtedajšej veľmi nepopulárnej invázie do Libanonu bol minister obrany Ariel Šaron - ktorý sa teraz ako premiér pustil do rovnako nebezpečného dobrodružstva. Bolo zároveň prvé, ktorým dal najavo, že sa predsalen líši od predchodcu Baraka.
KLAUDIA LÁSZLÓOVÁ