VATIKÁN – V tradičnom posolstve Urbi et orbi (mestu a svetu) v nedeľu pápež Ján Pavol II. vyjadril pred stotisícovým zástupom pútnikov z celého sveta nádej, že svet sa môže zmeniť na lepší a že môže byť dosiahnutý mier v Svätej zemi, Jeruzaleme alebo na Balkáne.
Tohtoročné veľkonočné obrady však pre hlavu katolíckej cirkvi zjavne znamenali väčšiu záťaž ako v minulosti: prestávky medzi jednotlivými akciami boli dlhšie ako obyčajne v snahe umožniť pápežovi aspoň trochu si vydýchnuť. Svet sa mohol na vlastné oči presvedčiť, ako zoslabol kedysi taký dynamický a vyžarujúci pápež, píše tlačová agentúra DPA.
Pri sobotňajšej oslave zmŕtvychvstania ho museli previezť cez Baziliku sv. Petra na pohyblivom podstavci a v nedeľu dokonca stratil rovnováhu, no pred pádom ho včas zachytili jeho pomocníci.
V niektorých okamihoch sa pápežov hlas stával pevným a zreteľným, napríklad keď hovoril o nádeji, ktorú kresťanstvo predstavuje pre začínajúce 21. storočie. „Muži a ženy tretieho tisícročia, vy všetci dostávate do daru veľkonočné svetlo, ktoré rozptyľuje tmu strachu a smútku,“ povedal.
Po dvanásťminútovom prejave Ján Pavol II. oslovil veriacich v 61 jazykoch. Jeho slová Kristus vstal z mŕtvych, pokoj vám, zazneli aj v slovenčine.
Pre Jána Pavla II. bola tohtoročná Veľká noc už 23. počas jeho pontifikátu. Podľa teológov bude možno jeho poslednou. (čtk, tasr)
Tematicky príbuzné články:
Európski kresťania podpíšu Ekumenickú chartu
Katolíci, pravoslávni aj židia slávili Veľkú noc spoločne
Vo Vatikáne sa hovorí o pápežovom odchode