BRATISLAVA. Európa sa ešte nevzdala možnosti postaviť svojho človeka na čelo Svetovej antidopingovej agentúry. Hoci jej kandidát, olympijský víťaz v šerme a francúzsky exminister športu Jean-Francois Lamour v polovici októbra na protest rezignoval pre úmysel uchádzať sa 17. novembra v Madride o post prezidenta WADA.
Na rade je Európa
Antidopingovej agentúre od zrodu v roku 1999 šéfoval ako reprezentant športovej sféry bývalý podpredseda Medzinárodného olympijského výboru Kanaďan Dick Pound. Podľa dohody ho mal vystriedať kandidát štátnych inštitúcií, konkrétne Európan.
Lamoura pred rokom zvolili za podpredsedu WADA s tým, že prevezme po Poundovi predsednícke žezlo. Nedávno však ohlásil kandidatúru i John Fahey, expremiér austrálskeho štátu Nový Južný Wales. Na septembrovom zasadnutí exekutívy agentúry ho podporili štyria z piatich kontinentálnych zástupcov vládnej sféry, pričom Európan, dánsky minister kultúry Brian Mikkelsen sa zdržal.
Figeľ: Je mi to ľúto
Lamour sa nazlostil a rezignoval. Zároveň vyhlásil, že Svetová antidopingová agentúra sa uberá pomýleným smerom a on všetku svoju energiu vloží do založenia konkurenčnej európskej agentúry. Európsky komisár Ján Figeľ si však nemyslí, že je to správna cesta.
„Lamourovu abdikáciu som prijal so sklamaním. Bol dobrým kandidátom, je mi to úprimne ľúto,“ povedal v rozhovore pre SME. Pripomenul, že „Európa sa významne pričinila o vznik Svetovej antidopingovej agentúry aj o progres v analyzovaní zakázaných látok a navyše napĺňa polovicu jej rozpočtu“ (z tej polovice, ktorú financujú vlády, druhú garantuje MOV - pozn. red.). Okrem toho „rotačný princíp“ jej predurčoval právo kandidovať na post prezidenta WADA svojho zástupcu.
Lamour na úkor Fetisova
Situáciu, ktorá vznikla, vníma Figeľ ako „potvrdenie toho, že nie sme (Európania) dosť jednotní“. Pripomenul nedávnu históriu: „Keď sme hľadali vhodného kandidáta, neakceptovali sme ruského uchádzača Viačeslava Fetisova v citlivej chvíli, keď Ruská federácia predsedala Rade Európy, a namiesto neho sme potvrdili iného, francúzskeho. A nakoniec ani ten iný nekandiduje.“
Figeľ si však nemyslí, že boj je už prehraný: „Je ešte možné, že sa na svetovej antidopingovej konferencii v Madride predĺži o rok mandát doterajšiemu prezidentovi WADA, lebo štatút to umožňuje, a za rok Európa nájde vhodného kandidáta. Je to jedna z troch ciest.“ Ďalšou je neprijať iného ako európskeho kandidáta a ešte ďalšou prijať „neznámeho človeka, o ktorom nepočuť najlepšie referencie“.
Vyššie tresty sú namieste
Lamourovu predstavu o silnej Európskej antidopingovej agentúre však Figeľ odmieta: „To by som nepodporil, bol by to nekonštruktívny krok. Podporil by som však zvýšenie akcieschopnosti svetovej agentúry, jej lepšie prepojenie na sieť národných agentúr a výmenu informácií medzi nimi.“
Aj zvýšenie trestných sadzieb za doping? „Aj to. A najmä za obchodovanie s dopingovými látkami - trestná báza by mala byť rovnaká ako za obchodovanie s drogami,“ myslí si Figeľ.