O náhradnej rodine písali deti eseje

Hanka Odzganová pracovala ako špeciálna pedagogička v Domove sociálnych služieb pre telesne postihnuté deti na Mokrohájskej ulici v Bratislave. Tam sa rozhodla byť profesionálnym rodičom.

Vybrali si s manželom tri deti, ktoré najviac potrebovali rodinné prostredie. Podarilo sa im presvedčiť kompetentných. Z prostredia ústavu sa presťahovali do rodnej obce pri Lučenci. Na ich žiadosť súd deťom zrušil ústavnú starostlivosť. Odzganovci sú už osem rokov pestúnskou rodinou. Z ich troch detí sú už stredoškoláci.

Tri deti troch rôznych matiek. Prvá bola v dôsledku psychiatrického ochorenia zbavená starostlivosti o deti, druhá nezvládla, že sa jej narodilo postihnuté dieťa, a tretia dievčatko nechala v nemocnici. Dnes sú ich náhradnými rodičmi Odzganovci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Obaja chlapci majú vývojovú poruchu, rázštep chrbtice. Pohybujú sa na vozíku. Mali aj kopu ďalších problémov. Dievčatko sa narodilo predčasne s veľmi nízkou pôrodnou hmotnosťou, zníženou imunitou, nezrelým centrálnym nervovým systémom. Následkom častých infekcii malo otvorené z prednej strany hrdielko.

Ako sa zmenil svet troch detí

Odzganovci hovoria, že najjednoduchšie to mali s dcérkou, ktorá k nim prišla oveľa mladšia ako chlapci. Mala štyri roky a doniesla si z ústavu aj menej zlých návykov. "Niekoľko hodín denne, kým boli chlapci v škole, som s ňou tvrdo pracovala na tom, aby sa jej zlepšila reč. V dôsledku ťažkej dyslálie jej nebolo rozumieť," hovorí pani Odzganová. Do škôlky išla iba na posledných pár mesiacov, aby pred vstupom do školy spoznala spolužiakov.

SkryťVypnúť reklamu

S chlapcami, vtedy už školákmi, museli rodičia najskôr zvládnuť problémy súvisiace s inkontinenciou. "Používali plienky ako batoľatá. Dlho sme ich učili, ako majú s diagnózou inkontinencie žiť. Učili sme ich dýchať, sťahovať brušné svalstvo, chodili sme na školenia k špeciálnemu fyzioterapeutovi," spomínajú rodičia.

Školu zvládli medzi zdravými deťmi

Deti Odzganovcov zvládli základnú školu integrované medzi zdravé. Škola nebola debarierizovaná, bolo treba presúvať chlapcov aj s vozíkmi po schodoch. V tomto boli vraj ich spolužiaci fantastickí. Vždy sa našli traja-štyria, ktorí chodili s nimi.

"So synmi sa bolo treba dlho učiť, pretože nemali návyk samostatne pracovať. Myslím si, že konkurencia so zdravými deťmi ich dostávala do takej pozície, že potrebovali dospelého, aby s nimi robil. Triedne učiteľky boli v obraze, čo to znamená integrácia, a to považujem za veľké šťastie. Dostali zabrať a museli držať krok so zdravou populáciou," hovorí ich mama Hanka.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes dve mladšie deti navštevujú gymnázium. Dievčatko osemročné gymnázium blízko obce, v ktorej žijú, mladší syn odišiel na gymnázium pre telesne postihnutú mládež v Bratislave.

Najstarší syn chodí na priemyslovku v meste, kde žije s biologickou mamou. Po meste sa bežne pohybuje na vozíku úplne samostatne. Chodí do fitnes. Začína si zarábať výrobou webových stránok.

Kontakt s biologickými rodičmi

Pestúni Odzganovci sa domnievajú, že deti by mali poznať aj svojich biologických rodičov. "Starší syn chodil na návštevy k svojej starej mame, kde sa stretával s mamou. Keď dovŕšil devätnásť rokov, rozhodol sa s ňou žiť. A tak sa od nás odsťahoval. Sme spolu v kontakte a myslím, že je to dobre tak, ako to je," hovorí Hanka Odzganová.

SkryťVypnúť reklamu

Mladší syn si často s matkou telefonuje a vždy sa veľmi teší. Rodina ju zaangažovala aj do jeho gymnaziálneho štúdia. Len dcéra zatiaľ nepozná svoje korene. Jej rodina nikdy neprejavila záujem.

Ako pestúnska rodina pomohla dedine

"Ľudia dlho nevedeli pochopiť, prečo sme si deti zobrali. Špekulovali, mysleli si, že sú za tým peniaze. Sami však videli, že som musela ísť do práce, aby som pomohla uživiť rodinu," hovorí pani Hanka.

Niektorí zasa chceli veľmi pomáhať, ale nevedeli ako. "Ja si myslím, že to bol nielen pre našich chalanov, ale aj pre dedinu veľký prínos, pretože decká, aj tie zdravé, sa spolu s nimi naučili žiť."

A ešte jeden zaujímavý postreh. Raz sa deti z miestnej školy zapojili do literárnej súťaže o opustených deťoch. Takmer všetky písali o náhradnej rodine, ktorá prijala telesne postihnuté deti.

SkryťVypnúť reklamu

Odzganovci hovoria, že teraz, po ôsmich rokoch, sa v ich okolí vyskytuje niekoľko pestúnskych a aj jedna profesionálna rodina. Myslia si, že ich trochu ovplyvnili.

Manželskú krízu prekonali vďaka deťom

Odzganovci netaja, že život pestúnskej rodiny počas ôsmich rokov aj zaškrípal. Presťahovali sa do úplne nového prostredia, boli príliš dlho v plnom nasadení, vnútorne vyčerpaní. "Došlo medzi nami k vážnej manželskej kríze. Deti boli dokonca dočasne umiestnené v ústave. Myslím, že sme to prekonali práve vďaka nim. Uvedomovala som si, že ich nemožno nechať v ústave preto, že sme my nezvládli situáciu," spomína pani Hana. (or)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 719
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 516
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 531
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 515
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 479
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 028
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 196
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu