BRATISLAVA. O marihuane sa na Slovensku diskutuje už od začiatku deväťdesiatych rokov, väčšina ľudí sa však s omamnými účinkami „trávy“ podľa vlastných slov nikdy nestretla.
V prieskume, ktorý pre SME urobila agentúra MVK, až 86 percent oslovených tvrdilo, že marihuanu nikdy nevyskúšali.
„S marihuanou experimentujú najmä mladí a mestskí ľudia,“ vysvetľuje nízke číslo riaditeľ MVK Pavel Haulík. Ľudí, čo ju skúšajú, však pribúda.
„Pochybujem, že toľko ľudí nemá skúsenosť s marihuanou. Pohyboval som sa v rôznych prostrediach vrátane dedinského, a vždy som sa stretol s ľuďmi, čo ju vyskúšali,“ povedal pre SME 29-ročný muž, ktorý marihuanu fajčil intenzívne na vysokej škole, a dnes ju užíva „rekreačne“ cez víkendy.
„Podľa všetkých prieskumov je marihuana najskúšanejšou nelegálnou drogou,“ hovorí Lucia Kiššová z Národného monitorovacieho centra. V roku 1997 Ústav pre výskum verejnej mienky zistil, že marihuanu vyskúšalo 7,7 percenta ľudí, minulý rok to bolo 16,1 percenta.
Vek užívateľov klesá
Z vysokoškolskej drogy sa stala už aj stredoškolská. ÚVVM zistil, že v roku 2000 ju v priemere prvýkrát skúšali 25-roční ľudia, v roku 2004 už 17-roční.
„Pestovanie konope na osobnú spotrebu je dnes bežné takmer vo všetkých európskych krajinách,“ píše sa v správe, ktorú centrum každoročne pripravuje pre európske centrum v Lisabone. Zverejnia ju o mesiac.
Marihuana je príťažlivá aj tým, že je vnímaná ako bezproblémová droga a ľahko sa užíva. Buď sa fajčí, alebo inhaluje, navyše je dostupná, často sa distribuuje medzi kamarátmi.
Zohnať marihuanu nie je problém, potvrdzuje aj muž, s ktorým sme hovorili. „Posledných asi päť rokov sa pestuje pod lampami a vo výživových roztokoch, takže dodávky nie sú závislé od prírodných podmienok. Predtým jej bývalo dosť na jeseň, ale v lete bol nedostatok,“ dodal.
Závislosť hrozí
Hoci marihuana pôsobí dojmom, že nevyvoláva závislosť, nie je to pravda.
Medzinárodná klasifikácia chorôb definuje rozdiel medzi experimentmi a závislosťou. Zhoršenie pamäti a znížená schopnosť učiť sa, poruchy vnímania a správania či halucinácie v čase, keď už nemožno predpokladať, že ich vyvolala droga, sú signálmi závislosti.
„Bolieva ma hlava, mám problémy s trávením, ale do pár hodín sa to vždy upraví,“ hovorí o svojich skúsenostiach muž. „Hovorí sa aj o problémoch s pamäťou, ale to som na sebe nespozoroval. Určite sa znižuje úsudok, logické riešenia prichádzajú ťažšie, pri šoférovaní klesá pozornosť. Na rozdiel od alkoholu ste menej deštrukčný pre okolie. Ničíte zdravie sebe, nie ste agresívny. Na to, čo marihuana robí s pľúcami, radšej nemyslím.“
Riaditeľ bratislavského AT sanatória lekár Ivan Novotný hovorí, že väčšina závislých liečbu odmieta. Keď prídu, tak v sprievode rodičov či partnerov, na ktorých tlak sa ju rozhodli podstúpiť.
„Veľa ich príde pod hrozbou rozvodu alebo ich rodič postaví pred ultimátum – skončíš na ulici alebo ti poskytnem útočisko, ale musíš sa liečiť.“ Sami prídu len tí, čo sú úplne na dne.
Lieči najmä závislých od marihuany, pervitínu a heroínu, čo sú u nás najužívanejšie drogy.
Skúsenosť s druhými dvomi priznalo len jedno percento ľudí, verejnosť si ich však viac všíma.
„S týmito drogami sa spájajú ukazovatele, ako najviac liečených, najviac páchateľov trestných činov či najväčší podiel na zachytení drog,“ hovorí Kiššová.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Legalizáciu verejnosť odmieta
Predstava, že by bola marihuana voľne dostupná, sa ľuďom na Slovensku nepozdáva.
Legalizácia marihuany na Slovensku nemá podporu, až 81,2 percenta opýtaných z prieskumu MVK s ňou nesúhlasí.
Pavel Haulík z agentúry to zdôvodňuje konzervatívnym postojom k drogám v slovenskej spoločnosti. Väčšina ľudí podľa neho odmieta všetky drogy vrátane alkoholu.
Zrušenie trestov za predaj a užívanie marihuany by podporili len 3,4 percenta opýtaných, so zrušením trestov za držanie a užívanie súhlasí 7,5 percenta.
Výsledky prieskumu Eurobarometer v iných európskych krajinách boli podobné.
V celej únii súhlasilo s legalizáciou iba 26 percent opýtaných, 68 bolo proti a zvyšok nevedel odpovedať. Slovensko z 28 krajín skončilo osemnáste. S legalizáciou súhlasilo 16 percent a nesúhlasilo 81. Najväčšiu podporu získala legalizácia v Holandsku a Česku.
(haj)
Aj držanie malého množstva je trestné
Ak polícia u niekoho nájde drogy, najčastejšie je to marihuana a ide o ľudí, ktorí ju mali pre seba.
Polícia minulý rok zaznamenala 1742 drogových trestných činov, z toho vo väčšine prípadov, až 1321, mali ľudia drogy pre vlastnú potrebu.
Andrea Polačiková z policajného prezídia odmieta, že by si takto policajti zľahčovali prácu a na užívateľoch si zlepšovali štatistiku. „Aj neoprávnené prechovávanie omamnej či psychotropnej látky pre vlastnú potrebu je trestný čin, a policajti sú povinní zakročiť, kedykoľvek sa o páchaní takéhoto trestného činu dozvedia.“
Hovorí, že je to najčastejší typ porušenia zákona, a preto je zrejmé, že sa to prejavuje aj v štatistikách.
Minulý rok polícia evidovala 393 trestných činov nedovolenej výroby a držby omamnej látky a odhalila 12 laboratórií. „Zvyšuje sa počet laboratórií na výrobu pervitínu a pestovanie marihuany hydropónnym spôsobom,“ tvrdí polícia. Vtedy sa pestuje vo vode s výživným roztokom.
Ak polícia zhabe drogy, najčastejšie ide o marihuanu. V roku 2005 zhabala tri kilogramy heroínu s odhadovanou hodnotou na trhu asi päť miliónov korún, 300 gramov kokaínu asi za 7,3 milióna, 1,5 kilogramu syntetických drog za 3,5 milióna a 12,7 kg marihuany v cene 1,3 milióna.
Najčastejšie sa o pestovaní marihuany polícia dozvie od ľudí z okolia.
Pred mesiacom zverejnila, že pri akcii s krycím názvom Slatina našla na dvore rodinného domu vo Vígľašskej Huti-Kalinke v Detvianskom okrese viac ako štyritisíc rastlín konope. „Zo zadržaného množstva by sa dalo pripraviť asi 21 200 dávok drogy,“ napísala v tlačovej správe.
Na webe denníka SME vzápätí majiteľ napísal, že konope malo nula percent THC. „Išlo o technické konope, chcel som ním zaizolovať povalu, staré domy bežne používali na izoláciu slamu,“ hovorí. Polícia podľa neho stíhanie zastavila ešte v ten deň. Šokovalo ho však, že ešte po troch dňoch sa chválila v novinách.
Polačiková chybu polície potvrdila, podľa nej zasiahli zákonne po oznámení ľudí z okolia a na základe súdneho príkazu na domovú prehliadku.
(haj)