Chceme zatepliť bytový dom. Predpisuje zákon, aký materiál je potrebné u takýchto stavieb použiť? Je výhodnejšie použiť polystyrén, alebo minerálnu vlnu?
Rozdiely medzi zateplením polystyrénom a minerálnou vlnou sú z energetického hľadiska nepodstatné. Odporúčame preto vybrať si taký systém, ktorý vlastníkom bytov a nebytových priestorov vyhovuje a ktorý si môžu dovoliť.
Viac, než na otázku výberu či polystyrén alebo minerálnu vlnu, je potrebné sa sústrediť na kvalitu vyhotovenia celého zateplenia. Tá je oveľa dôležitejšia a ani jeden z týchto systémov netoleruje nekvalitnú prácu. Minerálna vlna je pritom oveľa citlivejšia napríklad na porušenie omietky. Pri prípadnom zatečení nasáva vodu a hrozí, že pre zvýšenie hmotnosti sa odtrhne od podkladu a odpadne. Ak sa aj neodtrhne, jej tepelnoizolačné vlastnosti po nasiaknutí sa výrazne zhoršia. Firma, ktorá zateplenie realizuje by preto mala mať dobré referencie.
Samozrejme, existujú inštalácie, na ktorých je jediným možným riešením použitie minerálnej vlny. Ide napríklad o strechy, kde treba zachovať paropriepustnosť. Na zvislých stenách musí byť minerálna vata inštalovaná vždy vo výške nad 22,5 metrov nad zemou. Túto výšku určujú protipožiarne požiadavky.
Výhodou polystyrénu je cena. Na zatepľovanie možno použiť len polystyrén, ktorý je na to určený.
Výhodou minerálnej vlny je jednoduchá recyklovateľnosť a fakt, že ide len o premenený čadič, takže je to prírodný materiál.
Po zateplení sa, prirodzene, treba naučiť používať byt v nových podmienkach.