požiadavke a niekedy aj zásadnejším spôsobom zmeniť vnútornú dispozíciu bytu. Čo sa týka vybavenia, projekty v Prahe určené tým najnáročnejším, bežne rátajú s trojvrstvovými podlahami, drevenými balkónovými roštmi, domácim videotelefónom či zabudovanou klimatizáciou. "V niektorých prípadoch sa dokonca rátalo aj s vnútorným bazénom, ktorý by bol súčasťou bytovej jednotky," hovorí Radek Polák zo Sekyra Group. K luxusným projektom tejto spoločnosti, ktorá prednedávnom začala stavať aj na Slovensku, patrí napríklad bytový dom Hřebenky v Prahe 5. Priemerná cena za meter štvorcový je tu 85-tisíc českých korún (102 tisíc slovenských korún). Oveľa viac zaplatia nároční klienti za luxus v pražskom projekte spoločnosti Myšák Gallery rezidencia Františkánska záhrada v Prahe 1.
Cena bytov sa tu v niektorých prípadoch vyšplhala až na 240tisíc českých korún za meter štvorcový (288 tisíc slovenských korún).
Ďalšou požiadavkou tých, ktorí sú ochotní priplatiť si za bývanie v luxuse, sú dodatočné služby na úrovni hotelu. Developeri sa, ako inak, prispôsobujú. Napríklad v komplexe Central Park Praha, ktorý vyrastá v tesnom susedstve parku Parukářka by mali mať bývajúci k dispozícii služby od kompletnej obsluhy pri parkovaní, umývania áut, pomoc pri vychádzkach s domácimi miláčikmi, cez donášku jedla z reštaurácie alebo liekov z lekárne, až po prekladateľské služby a tlmočenie, sťahovaciu službu, zabezpečenie programov pre deti, drobné opravy v byte až po upratovanie a údržbu. "Luxus vnímame ako súčasť celkovej kvality života," hovorí Tomáš Zykán, marketingový riaditeľ spoločnosti CPP Development, ktorá Central Park Praha stavia.
Autor: ht