Keď sa povie luxus

Zlatom, platinou alebo ručne skladaným hodvábom zdobené steny, drahým mramorom obkladané chodby.

(Zdroj: Vizualizácia: Ballymore Properties)
Súkromný bazén aj sauna, recepcia ako v hoteli a súkromie pod dozorom vlastnej strážnej služby. Takúto podobu má luxusné bývanie na prestížnych svetových trhoch. Za štandard v oblasti realít sa na nich už považuje to, čo sa zatiaľ spája so slovným spojením luxusné bývanie na Slovensku.

Developerské spoločnosti, ktoré stavajú nadštandardné byty na území hlavného mesta Slovenska, ale aj v Košiciach či v Banskej Bystrici vidia za luxusom v bývaní komplex niekoľkých faktorov. Ak ich objekt spĺňa, nepredstavuje predaj nadštandardných a samozrejme aj drahších bytov vôbec žiadny problém.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Prestíž adresy

Šéfka slovenskej pobočky developerskej spoločnosti Orco Property Group Lucia Švecová za prvé dôležité kritérium vypovedajúce o luxuse bývania označuje polohu. V Bratislave musí takéto bývanie byť v dobrej lokalite, nie príliš vzdialenej a dopravne ľahko dostupnej od centra. Zároveň sa však vyžaduje, aby poskytla obyvateľom dostatočné súkromie, pokoj a bezpečnosť.

Orco prezentuje potenciálnym záujemcom svoj projekt mestských víl Parkville na bratislavskej Kolibe ako miesto na bývanie s prestížnou adresou. Lucia Švecová pritom pri pohľade na výstavbu obytných objektov v Bratislave priznáva, že sa dá len ťažko objektívne posúdiť, či bude mať "luxusnejšiu" polohu projekt Parkville, alebo River Park, ktorý vyrastie na dunajskom nábreží. Spoločnosť J & T, ktorá ho stavia, totiž označuje za vychytenú adresu práve dunajské nábrežie a bezprostrednú blízkosť historického centra. Uvádzacie ceny bytov v komplexe River Park sa začínali na 130 tisíc korunách za meter štvorcový, ceny bytov by sa mali pohybovať od 10 do 70 miliónov korún. Za dobre lokalizovaný projekt s luxusnými bytmi, ležiaci tiež na nábreží Dunaja, ale v blízkosti nového Slovenského národného divadla sa považuje aj Eurovea.

SkryťVypnúť reklamu

V centre i mimo

V Košiciach je vraj už preč doba, keď každý, kto si to mohol dovoliť chcel bývať v centre, čo najbližšie k Dómu sv. Alžbety, aj keď pre časť klientov sa luxus stále spája so Starým Mestom, a najmä jeho centrom.

Blízkosť centra mesta, niekoľko minút cesty od Dómu i železničnej a autobusovej stanice, zdôrazňujú aj zástupcovia developerskej spoločnosti pri prezentácii luxusných bytov v objekte Cassovar. Zároveň zdôrazňujú, že objekt zaručí súkromie obyvateľom napriek tomu, že sa nachádza v centre mesta.

Miroslav Šveda, konateľ firmy Inros, ktorá ponúka vo východoslovenskej metropole nadštandardné byty, označuje za vychytené a solventnejším obyvateľstvom vyhľadávané aj mestské časti Juh a Sever. Zároveň priznáva, že v Košiciach sú aj klienti, ktorí zbohatli rýchlo, a tak si zatiaľ nestihli pocit luxusu a kvalitu života vychutnávať v skutočne atraktívnej lokalite. Užívajú si ho v interiéri sídliskového bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Poloha nie je všetko

Luxus v bývaní charakterizuje okrem atraktívnej lokality, do ktorej je stavba zasadená aj architektonická podoba objektu a dizajn v interiéri, myslí si Patrícia Hradilová z developerskej spoločnosti Ballymore, ktorá stavia polyfunkčný komplex Eurovea.

Okrem polohy na celkový dojem luxusnosti, predovšetkým na území hlavného mesta Slovenska, vplýva aj podoba celého obytného projektu, vrátane atraktívnych materiálov použitých pri výstavbe. S pojmom luxus sa napríklad spájajú masívne drevené parkety a dvere, kvalitné kovania, vlastný systém vykurovania. Cassovar zdôrazňuje orientáciu bytov na dve, niektorých aj na tri svetové strany s tým, že sa eliminuje severná strana. Nie nepodstatné sú tiež nadštandardné služby, akými sú 24-hodinová strážna služba, kamerový systém či fitness centrum v rámci objektu. Cassovar bude mať napríklad vlastnú recepciu i správcu, Parkville vlastný systém zavlažovania zabezpečený recyklovanou dažďovou vodou.

SkryťVypnúť reklamu

Väčšia plocha

Niektoré developerské spoločnosti tvrdia, že veľkosť podlahovej plochy bytu či domu, alebo aj terás a lodžií už z pohľadu odlišovania medzi moderným, novým štandardným a luxusným bývaním nie je až taká podstatná. Miroslav Šveda sa s týmto názorom, pri pohľade na košický trh, nestotožňuje. Od luxusného bývania podľa neho potenciálni záujemcovia očakávajú aspoň dvojnásobok štandardnej obytnej plochy. Mala by mať teda plochu 150 a viac metrov štvorcových. Zväčša sa pritom od dvojnásobne veľkej plochy neočakáva aj dvojnásobne väčší počet izieb, tých je v "luxusnom" bývaní iba o jednu či dve viac. Skôr sa kladú vyššie nároky na voľnejší priestor a v byte sa očakávajú dve kúpeľne.

Luxus niekde inde

SkryťVypnúť reklamu

Vo všetkých lokalitách Slovenska sa nájdu skupiny ľudí, ktoré považujú za luxus niečo úplne iné. Tak v hlavnom meste, ako aj v iných slovenských mestách sa luxusné bývanie spája s dobrou lokalitou a nákladným interiérom len pre istú príjmovú skupinu obyvateľstva. "Niektorí obyvatelia Banskej Bystrice i okolitého regiónu považujú za luxus už to, že majú byt", vraví Alena Valachová, predstaviteľka spoločnosti VAV Invest z Banskej Bystrice. Pre inú klientelu je dôležitým meradlom luxusu rozsiahla podlahová plocha bytu a veľký počet izieb. Nech už sa Banskobystričania prepracujú k bytu akéhokoľvek štandardu, Alena Valachová je presvedčená o tom, že pre väčšinu ľudí nielen v tomto regióne, ale na celom území Slovenska, je byt len prechodným riešením na ceste k skutočnému luxusu - vlastnému rodinnému domu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 706
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 507
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 518
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 499
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 492
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 022
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 188
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu