Majú dokonalú priezračnosť, výbornú kvalitu a sýto červenú alebo modrú farbu. Mnohí Barmčania však považujú vzácne rubíny a zafíry za prekliate, pretože pomáhajú financovať nedemokratický režim.
Za vyše štyridsať rokov, čo je junta pri moci, zarobila na predaji drahokamov minimálne 750 miliónov dolárov. Peniaze však nešli do školstva ani zdravotníctva, ale na platy vojakov a do vreciek rodín generálov.
Barmčanov nedávno šokovala nahrávka zo svadby dcéry vodcu Than Šwea. Video zavesené na webe ju ukazuje ovešanú diamantmi a obkolesenú darmi za päťdesiat miliónov dolárov. Podľa zdrojov OSN pritom až osemdesiat percent populácie žije pod hranicou chudoby.
Rubíny sú popri rope hlavným vývozným artiklom krajiny. Po nedávnom krvavom potlačení protestov opozície a mníchov sa v Európe a Spojených štátoch obnovila diskusia o zákaze ich predaja.
Nefunkčné embargo
V Thajsku a Číne medzitým obchody čulo pokračujú ďalej. Práve odiaľto sa kamene pašujú na Západ, kde končia v drahých klenotníctvach.
Amerika síce v roku 2003 zaviedla embargo na dovoz brúsených drahokamov z Barmy, do krajiny však možno dovážať kamene, ktoré opracovali v tretích krajinách. Podľa agentúry AFP vlani predali na aukcii Christie 8,62karátový rubín za rekordnú cenu 3,7 milióna dolárov.
Režim nedávno oznámil, že v polovici novembra uskutoční už piatu tohtoročnú aukciu drahokamov. Oficiálny denník Nové svetlo Mjanmarska hrdo napísal, že záujemcovia počas jednej aukcie zaplatia až sto miliónov dolárov.
Baníci na drogách
Až 90 percent rubínov na svetových trhoch ťažia v tzv. Údolí rubínov v horskej oblasti neďaleko mesta Mandalaj. Podľa exilových skupín je mnoho baníkov závislých od drog, ktorými prevádzkovatelia dosahujú vyššiu produktivitu práce. V táboroch sa šíri aj HIV, pretože sa používajú tie isté ihly.
„Mladí ľudia odchádzajú do baní s veľkými očakávaniami a vracajú sa ako umierajúce trosky,“ vyhlásila Debbie Stothardová z mimovládnej organizácie Altsean Barma v rozhovore pre Reuters.
Baníci dostávajú ako odmenu heroín. Tieto rubíny sú vykúpené krvou.
Debbie Stothardová, riaditeľka organizácie Altsean Barma
Autor: hud