BRATISLAVA. Pred nadchádzajúcou sezónou mnohé zimné strediská nasmerovali kľúčové investície do zdokonalenia výroby technického snehu.
Uplynulá lyžiarska sezóna patrila v mnohých strediskách k najslabším za dlhé roky. Celú zimu sa trápili s technickým zasnežovaním, keďže dní pod potrebným bodom mrazu bolo iba niekoľko.
VIDEO: Pri výrobe umelého snehu sa očakávajú prevratné zmeny
Tentoraz sa strediská sústredili na techniku: „Viaceré strediská radšej obmedzili výstavbu nových objektov a vrhli sa na technické zasnežovanie,“ povedal hovorca záujmového združenia lanoviek a vlekov Lavex Ľubomír Motyčka.
Strediská stavili na sneh
V stredisku Krahule plánujú kapacitu zasnežovania zdvojnásobiť. „Minulú sezónu sa u nás lyžovalo v priemere tri týždne, čo je podstatne menej ako po iné roky. Aj preto sme sa zamerali najmä na nákup novej zasnežovacej techniky,“ povedal Vladimír Urblík z lyžiarskeho strediska. Napriek tomu sa im podarili aj iné investície a na vrcholovej stanici lanovky pribudne občerstvenie s vyhliadkou.
Riziko nízkej polohy
Na poslednom zasadnutí Lavexu sa hovorilo aj o tom, že k najviac ohrozeným zimným strediskám patria tie nižšie položené. Za rizikovú sa považuje hranica 800 metrov. Práve v nich budú musieť investovať do systému zasnežovania najviac.
„Prognózy klimatológov sa odlišujú. Niektorí považujú za rizikovú hranicu 600 metrov, iní 900,“ hovorí Jana Mikušáková z informačnej kancelárie strediska Jasenská dolina.
Do systému zasnežovania výraznejšie neinvestovali. Stredisku chcú dať punc celoročnej rekreácie. Hlavné investície plánujú do letnej časti.
Strediská finišujú
V Jasnej investovali do kvalitnejšej lyžovačky 250 miliónov, z nich približne 60 miliónov práve do skvalitnenia zasnežovania. S prácami finišujú.
„Novinkou je komplexné centrum služieb zákazníkom na Bielej púti. Vďaka novej štvorsedačkovej lanovke bude novým nástupným miestom pre lyžiarov,“ povedala riaditeľka marketingu akciovej spoločnosti Jasná Nízke Tatry Danka Velecká. Lanovka bude ako prvá na Slovensku využívať automatický zaklápací systém, ktorý je bezpečný hlavne pre deti.
Nové trendy technického snehu
Pre globálne otepľovanie problémy so snehom nebudú zriedkavé ani v budúcnosti, no majiteľom lyžiarskych stredísk sa črtá nádej v nových trendoch technického zasnežovania.
„Vývoj ide veľmi rýchlo. Vo svete sa už skúšajú zariadenia, ktoré dokážu vyrobiť kvalitný sneh aj okolo bodu mrazu. Je otázkou času, kedy si v strediskách dokážu vyrobiť technický sneh aj pri nízkych plusových teplotách,“ povedal Ľubomír Motyčka.