„Nedovolíme Lajčákovi hrať sa tu na vlka a Červenú čiapočku,“ povedal belehradskému rádiu B92 Branislav Dokič, šéf srbskej mimovládky, ktorá včera zorganizovala po Republike Srbskej protesty proti posledným krokom medzinárodného poverenca pre Bosnu Miroslava Lajčáka. Do ulíc bosnianskosrbskej metropoly Banja Luka vyšlo asi desaťtisíc ľudí. Niektorí si so sebou zobrali aj portréty ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý podporuje Srbsko v otázke Kosova.
VIDEO: Protesty proti krokom Lajčáka
Slovenský diplomat, ktorého v lete medzinárodné spoločenstvo dosadilo na post vysokého predstaviteľa pre Bosnu, zaviedol nové pravidlá na zefektívnenie centrálnej vlády a narazil na odpor Republiky Srbskej.
Srbi útočia
Tá je súčasťou komplikovaného štátu, ktorý je rozdelený na moslimskochorvátsku federáciu a Republiku Srbskú. Krajine na jednej strane vládne federálna vláda, ktorú chce Lajčák posilniť, a nacionalistické vlády (bosnianska, chorvátska a srbská) na druhej strane.
Práve premiér Republiky Srbskej Milorad Dodik zaútočil minulý týždeň na Lajčáka a neskôr sa k nemu pridal aj srbský premiér Vojislav Koštunica.
Včera už situácia taká horúca nebola. Desaťtisícová účasť je pre vládu v Banja Luke skôr sklamaním. Dodik tiež včera ustúpil a jeho vláda zatiaľ o Lajčákových zmenách nehlasovala. Spolu s nedeľnou dohodou lídrov jednotlivých etník o policajnej reforme ide o signál, že situácia v Bosne sa upokojuje.
Nedávne vyhlásenia srbských politikov znovu rozpútali obavy o stabilitu v regióne a vyvolali ostré reakcie západných diplomatov, ktorí sa postavili za Lajčáka. „Plne ho podporujem,“ citovala včera agentúra Reuters nemeckého ministra zahraničia Franka-Waltera Steinmeiera, ktorý varoval pred podrývaním Daytonskej dohody. Tá v roku 1995 ukončila trojročnú vojnu, pri ktorej zomrelo vyše stotisíc ľudí. Banja Luku rovnako kritizoval aj americký veľvyslanec v Sarajeve.
Pointou Lajčákových zmien je, aby zasadnutia federálnej vlády nemohli blokovať jednotliví ministri len tým, že na ne neprídu. „Lajčák je prvým medzinárodným poverencom, ktorý začal reálne meniť Bosnu na štandardnú krajinu, sám hovorí ich domácim jazykom a to, čo teraz navrhol, nie je vonkoncom nič radikálne a zďaleka ešte nevyrieši problémy krajiny,“ povedal SME James Lyon expert na Balkán z vplyvného thinktanku International Crisis Group.
Populista Koštunica
Výpad srbského premiéra na Lajčáka má podľa neho čisto vnútropolitický význam. „Pred blížiacimi sa voľbami v Srbsku tak Koštunica mobilizuje svojich voličov a zároveň si chce posilniť pozíciu pri vyjednávaní o Kosove,“ dodal Lyon.
O problematickej juhosrbskej provincii by sa malo rozhodnúť po 10. decembri, keď sa skončí ďalšie z neúspešných rokovaní medzi srbskou a kosovoskou delegáciou. Kosovčania chcú vyhlásiť nezávislosť, čo odporúča aj Ahtisaariho plán podporovaný OSN. Proti je Rusko, ktoré sa stalo hlavným advokátom Srbska na medzinárodnej scéne.
(rek)
Lajčák, ktorý začal ako prvý poverenec naozaj niečo meniť v prospech Bosny, je ešte len na začiatku.
James Lyon expert na Balkán