Jej život osudovo určil hrdinský príbeh Edith Cavellovej, belgickej vrchnej sestry, píše britský Guardian. Nemci ju zastrelili počas 1. svetovej vojny za to, že asi 200 vojnovým zajatcom pomohla utiecť z Belgicka do neutrálneho Holandska.
Mladá umelkyňa sa po okupácii Belgicka v druhej svetovej vojne rozhodla napodobniť hrdinku a stala sa zdravotnou sestrou. Zháňala ľudí, ktorí jej pomáhali pri pašovaní zostrelených spojeneckých letcov. Vytvorila sieť bezpečných domov, odkiaľ sa púšťali na dlhú cestu. Z Belgicka do okupovaného Paríža až do francúzskych Pyrenejí, odkiaľ prechádzali do neutrálneho, ale pronemeckého Španielska.
Prvých jedenásť vojakov v Španielsku pochytali. S ďalšími troma prešla de Jonghová cestu sama a vojakom sa podarilo dostať na britský konzulát v Bilbau. Britské tajné služby potom začali de Jonghovej sieť podporovať. Dovedna organizácia Comet vyviezla až 800 vojakov, zväčša letcov po zostrelení.
Slučka sa po sérii zatýkaní sťahovala, a tak prešla do Paríža. Zatkli ju až v roku 1944 pri 33. ceste do Španielska s pilotmi RAF. Vypočúvalo ju gestapo, jej výpovedi, že stála za celou sieťou, Nemci neuverili, čo jej zachránilo život. Poslali ju však do koncentračného tábora v Ravensbrücku. Po vojne pokračovala ako zdravotná sestra v africkom Kongu v kolónii pre ľudí nakazených leprou, neskôr v Etiópii. Za vojnové hrdinstvo dostala britské, americké aj belgické vyznamenania. (mch)