Strhujúci život nositeľky Nobelovej ceny Marie Curie-Sklodowskej je známy aj vďaka knihe "Madame Curie", ktorá vyšla v roku 1937 a takmer hneď sa stala bestsellerom. Biografiu napísala jej dcéra Eve Curie Labouisse, ktorá zomrela vo veku 102 rokov.
"Je to veľký príbeh, ktorý je skvelo prerozprávaný," nadchýňali sa dobové recenzie. Kniha popisuje, ako sa poľská dievčina dostala do Francúzska a s manželom objavili rádioaktívne rádium a polónium. Vynieslo jej to Nobelovku za fyziku (spoločne s manželom) a neskôr dostala aj cenu za chémiu. Vedkyňa napokon zomrela na leukémiu práve preto, že bola vystavená rádioaktívnemu žiareniu.
Kniha je klasikou a sotva na tom niečo zmení fakt, že dcéra obišla časti matkinho života, ktoré sa rodine nehodili. Konkrétne vzťah so ženatým mužom v čase, keď už bola vdovou.
Eve Curie Labouisse nebola len autorkou jednej knihy. Pred novinárskou kariérou sa stihla predviesť ako koncertná pianistka a vyhlásená parížska krásavica. Počas druhej svetovej vojny aktívne vystupovala proti nemeckej okupácii a napísala knihu z vojnových frontov od severnej Afriky cez Rusko, Irán až Čínu. Začiatkom päťdesiatych rokov bola dokonca poradkyňou generálneho tajomníka NATO. Jej manžel, americký diplomat, bol dlho riaditeľom UNICEF. "Som jediná v rodine, čo nemá Nobelovu cenu," posťažovala sa naoko v roku 1972. Cenu za chémiu totiž získala aj jej staršia sestra. (mch)