Mal jedinečný zmysel vyhľadávať talentovaných ľudí, to bol jeho najväčší dar. Bol agentom Liz Taylorovej, Miloša Formana či Leonarda Bernsteina. Vyjednával im dobré zmluvy a zároveň sa stal ich celoživotným priateľom. Americký šoubiznis ovládli veľké umelecké agentúry, Robert Lantz zostal až do konca sólo hráčom.
Skúste americkej hviezde povedať, že film s veľkým rozpočtom môže nakrútiť len cez vašu mŕtvolu. Na to potrebujete mať riadnu drzosť, šiesty zmysel na to, čo sa komu hodí a čo nie, dobré informácie, chladný úsudok a skvelé nervy. Vždy dobre naladený Robert Lantz to všetko mal. Zomrel vo veku 93 rokov na zlyhanie srdca.
Pán agent
V kancelárii plnej kníh nemal ani jednu fotografiu svojich hviezd - musel by ich tam mať všetky, tak tam radšej nedával nikoho, aby sa náhodou niekto neurazil. Zostava by to bola exkluzívna: hudobný skladateľ Leonard Bernstein, dramatici Tennessee Williams a Peter Shaffer, herci Richard Burton, Elizabeth Taylorová, Liv Ullmannová, Montgomery Clift, Bette Davis, Yul Brynner, režisér Miloš Forman, fotograf Richard Avedon, najslávnejší americký karikaturista Al Hirschfeld. Vlastne všetci boli jeho dobrými priateľmi. O súčasnej ére celebrít dosť pochyboval, chýbal mu mnohých talent a skutočných hviezd videl málo.
Nízky muž s veľkými okuliarmi a slabým nemeckým prízvukom bol vždy 24 hodín denne v dosahu večne vyzváňajúceho telefónu (počítače ignoroval), aby riešil problémy svojich umelcov - novú frizúru či zmluvy s producentmi. Pri vyjednávaniach sa riadil zásadou čím je dusnejšie, tým som vtipnejší. A dostal zväčša, čo chcel. Keď začal zastupovať Bernsteina, slávny dirigent hneď pochopil, koho získal. Vo Viedni ho produkcia opery privítala ako hollywoodsku hviezdu, dostal šoféra a stopercentnú opateru.
Večera s Einsteinom
Narodil sa v Berlíne, kam sa jeho otec, Maďar, presťahoval po rozpade Rakúska-Uhorska z Košíc. Mama bola Nemka, otec filmový scenárista nemých filmov. Berlín bol pre chlapca podnetný - videl tam napríklad v premiére Brechtove diela.
Tiež sa mu dvakrát pošťastilo večerať s Albertom Einsteinom, jeho otec sa s géniom poznal. Svoju obľúbenú historku prerozprával v roku 2002 aj pre český Reflex. "Einstein sa pýtal, ako sa už dospelí zvyknú pýtať detí, čo v škole. A ja, že preberáme odmocniny. Einstein vstal, otvoril šuflík na stole, vybral svoju učebnicu matematiky a povedal: Prečo nepoužiješ túto knihu, všetko je tu, ostatné veci sú nedôležité. Nasledujúci deň nám učiteľ matematiky znovu vysvetľoval odmocniny. Ja som sa prihlásil a všetko vedel. Potom som len tak utrúsil: Včera mi to pri večeri vysvetlil Einstein."
Berlín pod Hitlerom sa stal pre Lantzovu rodinu nebezpečný, presťahovali sa do Londýna. Tam začal na sklonku druhej svetovej vojny pracovať mladý Lantz pre americké filmové spoločnosti, písal scenáre. Keď dostal ponuku otvoriť pobočku filmovej spoločnosti v New Yorku, zobral to. A zakrátko si otvoril svoju vlastnú a začal zastupovať umelcov. Scenáristom sa nestal, ale dar vyčítať zo scenárov to správne ho zväčša neopúšťal.
Desať percent
Lantz odmietal presťahovať sa do Hollywoodu a pracoval v newyorskej kancelárii nad Central parkom. "Nikdy som nevkročil do Hollywodu bez spiatočného lístka. Všetko je tam falošné," povedal v jednom rozhovore. Mohol si to dovoliť. Mal skvelé meno, zastupoval len najlepších, a tí sa s ním ochotne stretávali. A navyše - jeho klientami neboli len ľudia zo sveta filmu.
Lantz so svojimi klientmi nepodpisoval zmluvy, veril na dohodu. Ak si s umelcom potriasol rukou, tak to platilo. "Toto je hollywoodsky zvyk, spútať každého doživotnou zmluvou. Veď otroctvo už bolo zrušené. A nadávať za to môžeme Abrahamovi Lincolnovi," povedal pre Reflex.
Od hercov aj režisérov bral desať percent z ich honorára a hoci si u spisovateľov po zmene zákonov mohol nárokovať 15 percent, Robby zostal pri desiatich. Stará dobrá škola.
Miloš Forman
O silnom vzťahu k Lantzovi píše Miloš Forman vo svojej autobiografii. S agentom si zvykli telefonovať každý deň a Forman si veľmi cenil jeho prístup, rady aj skvelý humor. Tak ako ostatní, oslovoval ho Robby. Spočiatku mu bol jeho bezprostredný štýl podozrivý, zastupoval predsa slávnych ľudí a "správal sa ku mne, akoby som ja bol tým najdôležitejším človekom na svete." Až po čase pochopil, že to nie je pasca, ale spôsob, ako Robby hovorí s ľuďmi.
"Vo svojom živote som zmenil skoro všetko: reč, národnosť, rodinný stav, svojich producentov i spoluautorov, ale agenta mám stále rovnakého. V živote pre mňa Robby predstavuje akýsi zvláštny bod, ktorého sa držím. Vďaka tomu, že som mal za agenta Roberta Lantza, mi pravidelne chodili scenáre, aj keď som dlžil v Chelsea (známy newyorský hotel, v ktorom Forman žil v časoch keď sa len ťažko pretĺkal) nájomné za pol roka. Neboli to žiadne svetoborné veci, ale pre moje sebavedomie znamenali veľa," píše Forman.
Marek Chorvatovič
FOTO |
Liz Taylorová, Miloš Forman a Leonard Bernstein - aj to boli klienti Roberta Lantza. Záber z jeho pracovne spravil fotograf Arnold Newman. FOTO - ČTK, NEW YORK TIMES |
FOTO |