Ako však ukazuje príbeh ruského gangového krstného otca Marata Balagulu, podvody s palivami sa po prvý raz objavili už pred tridsiatimi rokmi, po ropnej kríze v 70. rokoch.Dlhé roky fungovali na najnižšej úrovni. Majitelia benzínok neodovzdávali vláde sedem centov na liter, ktoré vybrali na daniach na benzín. Niekedy si nahrabali dosť, aby si mohli dovoliť odísť do dôchodku, častejšie ich však chytili.
Vlády jednotlivých štátov, ako napríklad USA, v snahe zabrániť týmto drobným podvodom, ktoré ich však celkovo stáli milióny dolárov, zmenili v roku 1982 zákon. Namiesto predajcov benzínu spravili zodpovednými za vyberanie a odovzdávanie dane jeho distribútorov. Bola to chyba, ktorá ich mala stáť miliardy dolárov.
Balagula, ruský Žid z Odesy, ktorý ako tisícky jeho krajanov emigroval do USA v 70. rokoch, mal univerzitný diplom z ekonomiky a matematiky. Chápal, že založením stovák falošných distribučných spoločností a následným obchodovaním s veľkými dodávkami benzínu medzi nimi navzájom, až kým sa celkom nestratí stopa dokladov, možno vlády oklamať o oveľa vyššie sumy než v minulosti. A naozaj, v roku 1985 zarábal tento palivový podvod, ovládaný ruskými emigrantmi, 8 miliárd US dolárov ročne v celých Spojených štátoch a bol jedným z najväčších zdrojov príjmov organizovaného zločinu.
Takže keď Balagulovho šéfa, newyorského ruského "krstného otca" Jevseja Agrona skosili dve guľky do hlavy pred jeho luxusným bytom v lete 1985, nikoho to veľmi neprekvapilo. Samozrejme ho dal odstrániť Balagula. Na rozdiel od brutálneho Agrona, ktorý nosil bodec na dobytok a mučil ním obete vymáhačstva, predstavoval jeho nasledovník novú generáciu ruských zločincov - bystrých, chladných a rozprávkovo bohatých.
"Červená mafija"
Balagulov čas jednoducho prišiel, a "Červená mafija", ako americké médiá nazývali jeho gang, si zanedlho získala úctu dokonca aj newyorských "piatich rodín", amerického krídla talianskej Cosa Nostry. Na oplátku za ochranu a prístup k právnym a politickým aktívam Cosa Nostry platil Balagula "poplatok" talianskemu krstnému otcovi Johnovi Gottimu pol centa za každý liter nezdaneného benzínu, ktorý predal. A predal ho veľa. Jeho impérium predstavovalo stovky čerpacích staníc, prevádzkovaných lojálnymi sovietskymi židovskými emigrantmi, benzínové cisterny, palivové tankery a terminály a dokonca kupoval ropný odpad, ktorý miešal so svojím benzínom, priamo z rafinérií vo východnej Európe. Keď ho napokon v roku 1994 chytili a odsúdili na 12 rokov, priznal sa k distribúcii vyše štyroch miliárd litrov nezdaneného benzínu len v newyorskej oblasti v období rokov 1983 až 1988, pričom nezaplatil 85 miliónov dolárov na benzínovej dani.
Balagula vlastne svojím palivovým podvodom zarábal stovky miliónov dolárov ročne odhadom 8 miliónov týždenne v celých USA. "Marat hádže okolo seba diamantmi tak, ako my pohadzujeme dolárovými bankovkami," povedal Joe Galizia, pešiak z mafiánskej rodiny Genoveseovcov, v rozhovore, ktorý polícia nahrala.
Balagulov palivový podvod sa neobmedzoval len na neplatenie dane, miešal tiež benzín s lacnejšími chemikáliami.
Ani najprefíkanejšie palivové podvody by však nikdy neboli mohli fungovať tak dlho, ako fungovali, bez politických a firemných tajných dohôd. Jedna z najvýznamnejších postáv v Balagulovej operácii bol Lawrence Iorizzo, 200-kilogramový bigamista z New Yorku, ktorý vymyslel plán, ako miešať benzín s jedovatým odpadom. V období od roku 1982 do roku 1984 načerpali motoristi do svojich áut 3,6 milióna litrov toxického odpadu.
Rozširovanie
Balagulu napokon nachytali vďaka hlúpej chybe, keď súhlasil s účasťou na podvode s kreditnými kartami dohodnutom s bezvýznamným gangstrom, ktorého predtým zatkli a z poverenia FBI nosil na tele mikrofón. Balagulu nahrali, keď debatoval o podvode a tiež o svojich problémoch s dosiahnutím erekcie. Usvedčili ho z podvodu, no tri dni pred svojím odsúdením v roku 1986 z USA utiekol.
Ruský krstný otec skončil v Sierre Leone, kde spolu s priateľmi z Cosa Nostry financovali volebné víťazstvo prezidenta Josepha Momoha v roku 1985. Balagula vymenil diamanty, ktoré prepašoval zo Sierre Leone, za heroín v Thajsku, ktorý distribuoval v Európe cez blízkeho priateľa Jefima Laskina. Spolu so synom Lawrencea Iorizza a jeho talianskymi komplicmi tiež rozbehol palivový podvod v Nemecku, Belgicku a Francúzsku, ktorý bol takmer rovnako úspešný ako jeho pôsobenie v USA.
No v roku 1989 identifikoval nemecký colník Balagulu podľa fotografie Interpolu a krstného otca previezli späť do USA, aby si odsedel trest. Len čo sa boss ocitol vo väzení, jeho poskokovia sa rozhádali pre palivový podvod a zvyšok jeho impéria a bojovali spolu, až kým sa z potýčky nezrodil ďalší krstný otec: Vjačeslav "Japončik" Ivankov, zástupca ruského frajerského šéfa, Semiona Mogileviča. Ivankovovo zločinecké impérium dostalo nový impulz od tisícok ruských tvrdých mužov, ktorí emigrovali po páde Sovietskeho zväzu v roku 1991. Rovnako ako Balagulu, aj Ivankova chytili a uväznili v roku 1995; oboch prepustili v roku 2004 a dosiaľ sa vyhýbajú problémom so zákonom.
No palivový podvod, ktorý vytvorili a zdokonalili, sa naďalej šíri svetom, napríklad v Severnom Írsku, kde prednedávnom úrady odhadli ročný obrat ilegálnych palív na 380 miliónov amerických dolárov.
"Ilegálna nafta je nebezpečná," povedal minister ciel Veľkej Británie John Healey. "Je to nebezpečenstvo pre poctivých motoristov, ktorých motory zničia kyseliny v nej obsiahnuté, aj pre verejný dôchodok, ktorý by mohol financovať nové nemocnice a školy, pre poctivé podniky, ktoré ohrozujú kovbojskí podnikatelia, pre naše životné prostredie, ktoré ničí toxický odpad, a pre nás všetkých, keďže zločinecké gangy týmito podfukmi financujú svoju činnosť a svoj životný štýl."
Foto - cokaj.shkoder.net