dal ďalší škandál. V júni tohto roku zomrel po tréningu 17-ročný zápasník. Prvé správy hovorili o tom, že príčinou jeho smrti bolo zlyhanie srdca. Majster klubu, v ktorom chlapec trénoval, 57-ročný tréner vyhlásil, že telo zosnulého bude spopolnené skôr, ako ho odovzdajú príbuzným. To sa rodičom chlapca nepozdávalo a podnikli kroky, aby ho získali ešte pred kremáciou. Pri obhliadke objavili na koži mŕtveho syna množstvo modrín, aj stopy po zahasených cigaretách. Tréner najprv zapieral, pri vyšetrovaní polícii napokon všetko priznal.
Mladý zápasník chcel opustiť domovský sumo klub. Majster ho za to potrestal, kolegovia zápasníci ho brutálne zbili. Chlapca mučili aj pivovou fľašou a kovovou bejzbalovou palicou. Deň po incidente naordinoval majster zápasníkom ďalší tvrdý tréning. Dobitý mladík nevládal. Keď klesol na zem, ostatní doňho kopali. Keď stratil vedomie, sumo majster ho oblial vodou. Keď bolo telo studené, oblial ho horúcou vodou. Hodinu na to zavolali záchranku. Bolo neskoro. Chlapec po prevoze do nemocnice zomrel. Sumo majster prikázal ostatným zápasníkom mlčať.
Sumo je súťaž jednotlivcov, no napriek tomu musí každý zápasník patriť do jedného z päťdesiatich troch sumo klubov. Vo veľkom dome žijú spolu pod jednou strechou zápasníci a šéfuje im majster klubu, ktorý je zároveň ich trénerom. Platí tam prísna hierarchia. Nižšie postavení sumo zápasníci dostávajú nižší plat, a aj jesť a sprchovať sa môžu až neskôr. Jediný stupienok v hierarchii znamená rozdielne práva. Najvyššie postavenie v sumo má Yokozuna, ale aj ten je podriadený majstrovi klubu. Keď som sa dopočul o smrti mladého zápasníka, nebol som nijako zvlášť prekvapený. Týranie mladých členov staršími nie je v japonských športových tímoch vzácnosťou. Robia to ako súčasť tréningu, buď s cieľom potrestať, šikanovať, alebo jednoducho sa zabaviť. Stávalo sa to hlavne v školských športových kluboch, ale tam sa situácia zlepšila. V sumo zápasení tento starý obyčaj pretrváva. Napriek poslednému smrteľnému prípadu sa niektorí zainteresovaní nazdávajú, že týranie zápasníkov zoceľuje a vyvoláva v nich väčšiu bojovnosť a túžbu po víťazstve.
Keď sledujete v televízii sumo zápas, máte pocit, že všetci naozaj bojujú? Bulvárne noviny už mnoho razy informovali o zinscenovaných sumo zápasoch. Vyslúžilí zápasníci dokonca médiám anonymne prezradili, že je to úplne bežné. Hovorí sa, že zápasníci, ktorí potrebujú zvíťaziť, aby postúpili v rebríčku, si výhru u súpera kúpia. Nevieme, či je to pravda, ale kým sú ľudia okolo sumo uzatvorenou spoločnosťou, nemáme ďaleko od podozrievania, že veľa vecí pred ostatným svetom skrývajú. Napokon, aj deprimovaný Asashoryu je povestný údajne kúpenými zápasmi.
Reformovať japonské sumo, zachovať z tradície to dobré a zbaviť sa starých zlých zvykov, to chce od sumo asociácie otvorenosť a prijatie vzdelaných pozorovateľov z iných oblastí.