
BRATISLAVA. Ekonómovia sú stále presvedčení, že šanca prijať euro v januári 2009 je oveľa vyššia ako to, že po tomto termíne budeme stále platiť korunami. S blížiacim sa termínom prechodu na novú menu je otázka, pri akom kurze budeme v januári 2009 meniť a prepočítavať hotovosť, úspory či úvery na eurá, stále praktickejšia.
Skúsenosti z 13 štátov eurozóny, ktoré už euro prijali za svoju menu, hovoria, že sa prepočítavalo podľa centrálnej parity. To je takzvaný stredný kurz národnej meny k euru. U nás je to v súčasnosti 35,442 koruny za euro.
Stredový kurz by mal odrážať silu a výkonnosť ekonomiky. Nemal by byť príliš silný, aby to nepoškodilo vývozcov, ale ani veľmi slabý, aby nemali problémy dovozcovia a nerástli nám zbytočne ceny dovážaných tovarov a tým aj inflácia.
Dva scenáre
Z názorov ekonómov vyplýva, že euro asi budeme vymieňať výhodnejšie, ako je terajší stredový kurz. Sú dva možné scenáre.
Únia druhýkrát administratívnym rozhodnutím zvýši hodnotu nášho stredového kurzu tesne predtým, ako Rada EÚ určí pevný a neodvolateľný kurz koruny za euro. Pevný kurz sa má určiť v polovici budúceho roka.
Doteraz sa menila centrálna parita iba trom krajinám – Grécku, Írsku a nám. Grécku drachmu únia revalvovala, čiže zvýšila jej hodnotu tesne pred stanovením výmenného kurzu. Nová parita sa potom stala aj konečným výmenným kurzom. Podobne to môže byť aj s korunou. „Tento scenár považujem za najpravdepodobnejší,“ povedal ekonóm Tatra banky Robert Prega. Myslí si to aj ekonóm UniCredit Banky Viliam Pätoprstý. Dôvodov za zmenu parity je viac ako proti.
„Za revíziu hovorí aj to, že Slovensko by nebolo precedensom, teda krajinou, ktorej konverzný kurz je odlišný od platnej centrálnej parity,“ myslí si Pätoprstý. Nový stredový kurz odhaduje na 32,7 koruny za euro.
Druhou možnosťou je, že stredový kurz sa už meniť nebude, ale pevný výmenný kurz koruny a eura sa stanoví blízko trhovej úrovne. „Prikláňam sa k tejto možnosti,“ povedal analytik VÚB banky Martin Lenko. V súčasnosti sa na devízovom trhu euro vymieňa približne za 33,3 koruny.
Koruna bude silnejšia
Oba scenáre hovoria, že koruna bude silnejšia. Pri takom vývoji sa neoplatí držať úspory v eurách. „Slovákom sa v súčasnosti neoplatí zamieňať si koruny za eurá, ale radšej si počkať na výhodnejší silnejší konverzný kurz,“ hovorí analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Ak ľudia majú úspory v eurách, je lepšie ich vymeniť za koruny a potom pri predpokladanom silnejšom konverznom kurze späť na eurá. „Platí, že čím je slabší kurz koruny oproti euru v súčasnosti a čím silnejší je očakávaný konverzný kurz, tým je aj výhodnejšie uskutočniť túto výmenu mien,“ povedala Sárazová.
Pri úveroch a obchodných dohodách nie je výhodné pevne stanoviť kurz koruny a eura podľa terajšej hodnoty na trhu. Ekonómovia predpokladajú, že konečná výmena korún za eurá pri vstupe do eurozóny bude prebiehať pri silnejšom kurze ako je súčasných približne 33,3 koruny za euro.
Podnikateľom aj ľuďom sa úver v eurách vziať oplatí. Je to však menej výhodné ako kedysi. Rozdiely v úrokoch nie sú už príliš veľké a koruna sa zrejme tak výrazne ako za uplynulých vyše 12 mesiacov neposilní. Dôležitým faktorom je riziko kurzových rozdielov pri prepočte splátky zo slovenských korún na eurá. „Ak sa živnostník či podnikateľ alebo iný klient rozhodne zobrať úver v eurách ešte dnes, tak by vo všeobecnosti za predpokladu posilňujúcej sa koruny mal získať,“ povedala Sárazová.
Príklad pre euroúver
Ak si v súčasnosti vezme podnikateľ euroúver v sume 10 miliónov korún, pri terajšom kurze 33,3 koruny za euro to bude 300 300 eur. Jeho predpokladaná mesačná splátka by mohla byť 10-tisíc eur. V prípade, že sa naplní očakávaný scenár a koruna sa naozaj posilní, tak pri kurze 33,00 za euro klient bude mesačne splácať v prepočte 330 000 korún, a nie 333 000. Pri kurze 32,5 koruny zaplatí klient za splátku v prepočte 325 000 korún. Ak klient spláca úver v eurách, ktoré si v čase splátky zamieňa za koruny, pri silnejšom kurze mení výhodnejšie. V prvom prípade má splátku lacnejšiu o 3-tisíc korún a v druhom o 8-tisíc. Podobný efekt môže dosiahnuť aj pri stanovení konečného výmenného kurzu eura za koruny. Dovtedy však kurz koruny môže aj stúpať, aj klesať.
Euromince
Národnú stranu jedno, dvoj a päťcentových francúzskych mincí zdobí podobizeň mladej Marianny. Tá nie je skutočnou historickou postavou.
V priebehu Francúzskej revolúcie sa obraz mladej, bojovne odetej ženy s červenou čapicou stal symbolom bratstva, rovnosti a slobody.
Keď prišlo na pomenovanie tejto fiktívnej postavy, ľudia sa rozhodli pre dve najrozšírenejšie ženské mená – Marie a Anne. Z ich spojenia vznikla Marianne.
Mince navrhol parížsky rytec Fabienne Courtiade.
Euromýty
Euro z nás urobí chudákov
Po prijatí eura budú mzdy a penzie v eurách výrazne nižšie ako vo vyspelých štátoch EÚ. Zavedenie eura však finančnú situáciu Slovákov nijako neovplyvní. Iba sa všetko prepočíta výmenným kurzom. Rovnakým kurzom ako mzdy a dôchodky sa prerátajú aj všetky ceny. Ľudia si začiatkom roku 2009 budú môcť dovoliť kúpiť to isté, čo koncom roku 2008, iba hodnoty platieb budú iné. „Slovenské mzdy sú ešte stále výrazne pod štandardom v západnej Európe, to je však výsledok zaostávania z minulosti a s eurom to nesúvisí,“ povedal ekonóm Slovenskej sporiteľne Michal Mušák.
(ľja)