BRUSEL. Práca načierno „devastuje sociálny status“ jednotlivcom, štátnym podkladniciam „veľmi výrazne kráti príjem,“ napriek tomu je v Európe na „dennom poriadku“.
Eurokomisár pre sociálne veci Vladimír Špidla sa preto rozhodol vyzvať do boja proti neohlásenej práci. Včera predstavil prvý prieskum o rozširovaní tohto fenoménu v únii a ponúkol členským štátnom pomocnú ruku.
Prieskum Eurobarometer potvrdil, čo každý tuší. Práca načierno je zabehnutou praxou a je verejnosťou tolerovaná oveľa viac, ako napríklad cestovanie v metre načierno. Priemerne 11 percent obyvateľov únie využíva čiernu prácu a päť percent sa ňou živí. Na čele rebríčka sú Dáni: 27 percent z nich si necháva upratovať alebo opravovať dom od ľudí, ktorí zo svojho príjmu neodvádzajú dane a 18 percent si takto privyrába.
Česi a Slováci patria do prvej skupiny. Sedem percent Čechov a šesť percent Slovákov minulý rok robilo nejakú neohlásenú prácu a 15 percent ľudí v obidvoch štátoch si kúpilo službu alebo tovar bez papierov. Čísla sa viacmenej považujú za mierne podhodnotené. Autori prieskumu upozorňujú, že respondenti sa mohli hanbiť priznať podiel na čiernej práci a realita môže byť iná.
Tomu zodpovedajú i straty, ktoré z toho plynú štátnym rozpočtom. Český hrubý domáci produkt by mohol byť o 10 až 11 percent vyšší, slovenský o 13 až 15 percent, ak by ľudia pracujúci načierno vstúpili na oficiálny pracovný trh.